Nový rok 2021 v novom (1. diel): Ako vytvoriť z bývania útulný domov

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (1. diel): Ako vytvoriť z bývania útulný domov

Posledný rok trávime vo svojich domovoch veľa času a mnohí z nás sa preto rozhodli pre seba a svojich blízkych vytvoriť oázu - miesto, kde nám bude dobre, kde môžeme celý deň pracovať, relaxovať, zaoberať sa svojimi koníčkami. Mal by to byť priestor, kde energiu načerpáme a nie naopak. Taký ostrovček bezpečia, proste domov.

Pripravili sme rôzne tipy ako vylepšiť vaše bývanie a počas celého roka vás prevedieme seriálom „Nový rok 2021 v novom“. 

Doma je nám dobre

Obrázok: Doma je nám dobre

Je jedno, či bývame vo svojom vlastnom novo postavenom dome, v domčeku po babičke, panelákovom byte, na chalupe alebo v maringotke. Vždy sa tam chceme cítiť dobre, zvlášť v tomto období, keď nemáme kam utiecť. Ak vás minulý rok napadlo, že chcete doma niečo vylepšiť a ešte stále váhate, ako na to, prinášame vám pár tipov.

Viac poriadku v byte aj v duši

Začať môžete s upratovaním. K tomu nepotrebujete žiadne plány ani investície. Keď odstránite neporiadok v byte, energia začne prúdiť a vy sa budete hneď cítiť lepšie. Pohľad na hromady oblečenia a preplnené stoly vás otrávi hneď, keď ráno vstanete. Zahrňte preto do svojho života rutinu, ktorá to zmení.

Venujte chvíľku upratovaniu aj večer, kedy upracete riad zo stola a pohádzané oblečenie zo stoličiek a hneď bude nasledujúce ráno veselšie. Zamyslite sa tiež nad tým, či nemáte okolo seba až príliš veľa vecí a nestálo by za to ich pretriediť, rozdať alebo zrecyklovať.

Milé spomienky okolo nás

Sterilné prostredie, perfektne upratané a minimalizmus len s tým najnutnejším, to nie je to, čo by nás všetkých inšpirovalo, pripomínalo milých ľudí a udalosti nášho života, ku ktorým máme nejaký príjemný vzťah.

Fotky, predmety z ciest či kresbičky detí dotvárajú náš domov. Človek musí nájsť tú správnu mieru a vybrať si tie správne veci, na ktoré sa rád pozerá a ktoré mu vždy zdvihnú náladu. Svadobný dar, ktorý si vystavíme len kvôli darcovi, aj keď sa nám nepáči a nehodí sa nám k ostatnému zariadeniu, nie je to pravé.

Nové farby a doplnky

Nový pocit zo svojho domova získate s novými farbami, doplnkami a dekoráciami. Je to niečo, čo môžete zvládnuť vlastnými silami s menšími nákladmi. Vymaľujte alebo vytapetujte byt a zabijete dve muchy jednou ranou - budete mať doma čisto a nové farby a vzory vám prinesú novú energiu. Nezabudnite sa pred tým zaujímať o psychológiu farieb, aby na vás pôsobili v jednotlivých miestnostiach tak, ako potrebujete.

Kuchyňu, obývaciu izbu a spálňu potom doladíte farebnými doplnkami, ako sú prikrývky na pohovku a kreslá, príjemné deky, do ktorých sa zabalíte pri sledovaní obľúbeného filmu, vankúšiky, obrusy na stôl a ďalšie nevyhnutnosti podľa štýlu, ktorý si vyberiete.

Domov si zaslúži modernizáciu

Obrázok: Domov si zaslúži modernizáciu

Kvety - živá príroda u nás doma

Domov začne úplne inak dýchať a vyžarovať magické kúzlo, keď ho zaplníme živými kvetmi, o ktoré sa budeme starať. Rastliny nielen krásne vyzerajú, ale aj čistia vzduch a pohlcujú toxíny. Pokiaľ s nimi ešte nemáte veľa skúseností, vyberte si také, ktoré nepotrebujú veľkú starostlivosť. Pozor však na tie jedovaté, ak máte malé deti alebo domáceho maznáčika.

Svetlá pre kúzelnú atmosféru

Ďalším tipom, ktorý ponúka veľa "muziky" za málo peňazí, je obstaranie nového osvetlenia, ktorým vytvoríme magický dojem z nášho interiéru. A nemusia to byť len svetlá, ktoré potrebujeme, aby sme lepšie videli na varenie alebo na čítanie. Vymeňte staré žiarovky za LED a uvidíte ten rozdiel.

Rozumne umiestnené vysoké lampy v doteraz tmavých kútoch rozjasnia váš byt, drobné lampičky na stolíkoch mu dodajú príjemnejšiu atmosféru. Pri televízii je osvetlenie nevyhnutné aj zo zdravotných dôvodov. Zaobstarali ste si nový obraz? Namierte na neho bodové svetlo, nech si ho každý všimne a môže obdivovať. Drobné jemné LED svetielka nemusia patriť len na vianočný stromček, ale môžete si nimi zútulniť byt počas celej zimy. Vložte ich do vázy, omotajte s nimi nejaký predmet a vytvorte čarovnú atmosféru.

Rekonštrukcia jednej miestnosti

Minulý rok možno prispel k rozhodnutiu renovovať nejakú miestnosť, ktorá vás niečím štve a vlani ste sa na to museli stále pozerať. Je to kúpeľňa? Chcete vymeniť starú vaňu za moderný sprchovací kút a popritom nechať vymeniť zásuvky a nové svetlo, aby ste na seba pred odchodom do práce alebo natáčaním webinára videli? Alebo sa zameriate na zmeny v kuchyni? Vymaľujete alebo si zaobstaráte novú linku? Možno bude stačiť pod linku nalepiť LED pásik, aby sme lepšie videli na pracovnú plochu pri varení.

Prestavba celého bytu

Kto chce veľké zmeny vo svojom staršom byte alebo dome, musí sa na ne dobre pripraviť. Chce to mať jasnú predstavu, čo presne plánujete zmeniť a ako to má vyzerať, dobrý a presný plán nielen priebehu rekonštrukcie bytu, ale aj všetkých prác a kto ich vykoná, podrobnú kalkuláciu a dostatok potrebných financií.

Len ak budete mať všetko dobre premyslené, nakreslené, dohovorené s firmou a susedmi, podpísanú zmluvu, môže byť prestavba dotiahnutá to zdarného konca. Rozmyslite si, kde budete bývať počas rekonštrukcie, keď sa u vás bude búrať jadro, inštalovať nové osvetlenie, bude vypnutá voda. Ak musíte byť doma, dohodnite sa s firmou na prácu na etapy a prerábať sa bude za pochodu.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek zmenu, prajeme vám, nech je to vždy k lepšiemu a vy ste s výsledkom spokojní.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: