Nový rok 2021 v novom (4. diel): Osvetlenie zrkadla v kúpeľni

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (4. diel): Osvetlenie zrkadla v kúpeľni

Už pri plánovaní novej kúpeľne, skôr, než začnete búrať a kupovať nové zariadenia, myslite naozaj na všetko. Pri celkovej rekonštrukcii a zmene dispozície miestnosti nezabudnite starostlivo zvážiť jej rozdelenie na jednotlivé zóny podľa toho, čo sa kde bude nachádzať. Do plánu zakreslite aj vhodné LED osvetlenie a rozmiestnenie potrebných zásuviek. Rôzne činnosti si vyžadujú rôzne druhy osvetlenia. Iné svietidlo vám treba pri sprchovaní, iné pri vkladaní bielizne do práčky. Najviac si premyslite priestor pri zrkadle, kde sa líčite či holíte. Keď sa upravujete do práce alebo do spoločnosti, je naozaj dôležité, aby bol váš odraz čo najvernejší. Vzhľadom k zvýšenej vlhkosti v tejto miestnosti je navyše potrebné myslieť aj na bezpečnosť.

123led-osvetlenie-zrkadla

Obrázok: Osvetlenie pri zrkadle je najdôležitejšie

Zóny v kúpeľni

Pri plánovaní osvetlenia kúpeľne je potrebné myslieť hlavne na bezpečnosť, preto je nutné použiť svietidlá so zodpovedajúcim krytím. Kúpeľňu môžeme rozdeliť pre potreby osvetlenia na niekoľko zón.

  • Zóna 0 sa nachádza priamo v umývadle, vani či sprchovacom kúte, do týchto miest sa bežne žiadne svietidlá neumiestňujú. Výnimkou sú len masážne vane a sprchovacie kúty.
  • 1. zóna je v najbližšom okolí vane či umývadla. Tu je vhodné použiť napríklad LED pásiky s trafom umiestneným mimo zónu 0 a 1. Vždy je potrebné dodržať krytie minimálne IPX4. Svietidlá musia byť pevne upevnené s pevným elektrickým pripojením a s ochranou SELV s napätím nepresahujúcim AC 25 V alebo DC 60V.
  • 2. zóna sa nachádza vo vzdialenosti približne 60cm od vane. Svietidlá v tejto zóne musia spĺňať krytie minimálne IPX4. Odporúča sa inštalovať len pevne pripevnené svietidlá s napätím DC 12/24V a napájacím zdrojom umiestneným v zóne 3.
  • 3. zóna čiže vonkajšia zóna, ktorá je vo vzdialenosti 2,4m od vane či umývadla, je vhodná na použitie akéhokoľvek svietidla.

 

Ako správne osvetliť zrkadlo

V prvom rade si musíme uvedomiť, že dôležitejšie ako samotné zrkadlo, je dobre osvetliť osobu, ktorá sa doň pozerá. Určite viete, že najlepšie je denné svetlo, v ktorom sa vidíme tak, ako nás vidia ostatní. Vo vlastnom dome už okno v kúpeľni máme, alebo si ho môžeme pri rekonštrukcii naplánovať.

123led-svitidlo-nad-zrkadlo-8w

Obrázok: Svietidlo nad zrkadlo v kúpeľni

Inak to ale bude v malej panelákovej kúpeľni. Tam musíme hľadať iné riešenie. Napadlo vás napríklad, že ak máte dostatok denného svetla v miestnosti, ktorá s kúpeľňou susedí, môžete po odstránení umakartového jadra vymurovať hore pri strope (najčastejšie v kuchyni nad linkou) jeden rad pomocou sklobetónových tvárnic?

Sklenené tvárnice vám prinesú do kúpeľne svetlo, a zároveň jej pridajú nádych jedinečnosti a unikátnosti.

Aké svetlo sa hodí k zrkadlu a prečo

Pri umývadle v kúpeľni si čistíte zuby, umývate vlasy a robíte činnosti, na ktorých výsledku vám najviac záleží. Úpravou svojho zovňajška dávate svojmu okoliu najavo vzťah k vlastnej osobe i k ostatným. Najviac pozornosti preto venujte výberu svetla pri zrkadle.

Pre starostlivosť o pleť, líčenie a holenie, je dôležité správne vybrať umelé LED osvetlenie, ktoré verne zobrazí vašu tvár v zrkadle. Musíte počítať s tým, že každé umelé svetlo inak ovplyvňuje vnímanie farieb v porovnaní s tým, ako ich vidíme v normálnom dennom svetle. Hodnota tohto skreslenia CRI (Color Rendering Index) sa udáva v rozmedzí 0 až 100, pričom hodnota 100 platí pre denné svetlo. Čím vyšší je tento index, tým viac budú farby na umelom svetle korešpondovať s tými na dennom. Hodnoty nad 80 CRI sú pre osvetlenie zrkadiel v domácnostiach optimálne, úplne najlepšie sú svetlá nad 90 CRI.

Aké LED osvetlenie vybrať do kúpeľne 

Pre osvetlenie zrkadla sa hodí neutrálna farba svetla. Teplota farby svetla, čiže chromatickosti, sa vyjadruje v kelvinoch, odporúča sa používať žiarovku so 4000 K alebo viac.

Naozajstnými luxusom je zrkadlo so zabudovanými energeticky úspornými LED diódami, ktoré vám umožnia voliť si intenzitu svetla, meniť farbu podsvietenia od studenej (6500 K) po teplú bielu (2800 K). To všetko môže byť na diaľkové ovládanie. Ak ste zvyknutí na kúpeľňovú skrinku nad umývadlom, môžete mať podobné moderné riešenie so zabudovaným osvetlením priamo v skrinke.

Ak už máte vo svojej kúpeľni pekné svietidlo s klasickou žiarivkou, stačí ju len vymeniť za úspornejšiu LED žiarivku a podobne to môžete urobiť s ostatnými žiarovkami. Ďalším riešením je nalepenie LED pásikov okolo zrkadla, po stranách a zhora, ktorými perfektne osvietite svoju tvár (najlepšie vo variante denná biela). Budete si pripadať ako hollywoodska hviezda. Keď budete zháňať LED pásik do kúpeľne, myslite na to, že musí mať krytie IP54, čo znamená, že je krátkodobo chránený proti striekajúcej vode a prachu.

Vhodné je tiež polohovateľné LED svietidlo nad zrkadlo. Môžete ho rovno namontovať, nie je potrebné nič ďalšie dokupovať. Vyžaruje prirodzené denné svetlo s teplotou 4000 K. Svetelný zdroj v svietidle nemožno vymeniť.

Nové osvetlenie vám prinesie nové pocity z vašej kúpeľne. Vyberajte ho pozorne, nech je čo najpríjemnejšie.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: