Všetko o LED žiarovkách

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Všetko o LED žiarovkách

Čo je LED žiarovka?

Je to náhrada za zastarané a neúsporné klasické žiarovky, ale aj za CFL (úsporné) žiarovky. U LED žiaroviek je dôležitý výkon a svetelný tok. Tento pomer je udávaný v hodnotách lm/W. Dôležitý je aj materiál, z ktorého je žiarovka vyrobená. Lacné žiarovky spravidla nemajú kvalitné hliníkové alebo keramické telo a prehrievajú sa, preto časom začínajú jednotlivé čipy černieť a žiarovky odchádzajú.

Ako vybrať LED žiarovku?

Pri výbere je potrebné zohľadniť:

  • Patica - Je to koniec žiarovky, ktorý slúži na uchytenie a napájanie. Existujú rôzne druhy a tvary, viď. obrázky nižšie. Ponúkame takmer všetky patice od tenkého závitu E14, klasického E27, hrubého závitu E40, GU10 až po MR16 pre bodovky 12V aj 230V. Nižšie si môžete vybrať závit podľa Vašej starej žiarovky.

 

 

  • Svietivosť - Pri klasických alebo "úsporných" žiarovkách je watáž označená spotrebou, teda 40, 60, 75 alebo 100 W. LED osvetlenie ponúka rovnakú intenzitu svietivosti, avšak s oveľa menšou spotrebou elektrickej energie. Dôležitým ukazovateľom je pomer výkon x lumeny. 10W žiarovka môže mať svetelný tok až 1100lm, v horšom prípade to však môže byť aj 800lm. Porovnávajte teda nielen výkon a cenu žiaroviek, ale aj svetelný tok (lm).

 

  • Farba svetla - Väčšinou si môžete zvoliť z 3 farieb. Teplá biela, neutrálna biela (denné) a studená biela. Každému sa môže páčiť iná farba, väčšine ľudí však vyhovuje teplá biela alebo biela farba.

 

  • Uhol svitu - Svetlo môže byť vyžarované pod rôznym uhlom. Bodové žiarovky majú malý vyžarovací uhol, zato je viac osvetlené konkrétne miesto. Do svietidiel namontovaných na stene alebo na strope sa zase hodia žiarovky s širokým uhlom svitu. Ak je žiarovka zavesená, tak stačí aj uhol 180 °.

Akú náhradu zvoliť?

Podľa tabuľky si vyberte adekvátnu LED žiarovku. Porovnanie porovnáva výkon a svetelný tok LED oproti vláknovým žiarovkám.

Výhody LED žiaroviek

Najpodstatnejšie výhodou je úspora, ktorú môžete pomocou LED osvetlenia dosiahnuť. LED žiarovky dokážu ušetriť až 90% elektrickej energie oproti vláknovým žiarovkám. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť kvalitných LED žiaroviek, ktoré v domácnosti môžu svietiť mnoho rokov.

Spočítajte si koľko ušetríte

Každý variant má inú spotrebu energie. Pri každom produkte máme orientačné kalkulačku úspor. Prezrite si žiarovky s paticou E27 - 12W alebo 14W, užším závitom E14 - 5W alebo bodovkou GU10 3,5W.