Nový rok 2021 v novom (7. diel): Rekonštrukcia schodov a osvetlenie schodiska

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (7. diel): Rekonštrukcia schodov a osvetlenie schodiska

Kúpili ste starší dom alebo bývate v tom svojom už dlho? Možno už nastal čas na rekonštrukciu chodby a schodiska. Zaujíma vás, ako aj z tohto priestoru urobiť modernú súčasť vášho domu, ktorou sa budete môcť pochváliť návštevám? Premýšľate, ako osvetliť schodisko, aby bolo nielen bezpečné, ale aj zaujímavé? Máme tu pre vás ďalší článok s tipmi.

123led-osvetlenie-schodiska (3)

Obrázok: Moderné schodisko - dominantný prvok interiéru.

Potrebuje vaše schodisko premenu?

Dobré schodisko poznáme podľa toho, že sa na ňom dá pohybovať prirodzene, pohodlne a bez strachu. Zdá sa to ako samozrejmosť. Spomeňte si ale na rôzne schodiská u príbuzných a známych, v domoch, kde ste boli na návšteve. Na koľkých z nich ste sa skutočne báli? Mali ste hrôzu z toho, že sa pošmyknete na točitom drevenom schodisku, že sa nedostanete na poschodie po strmých sklenených schodoch, že vás neudrží zábradlie...

K rekonštrukcii alebo renovácii schodiska pristupujeme z rôznych dôvodov. Môže to byť opotrebenie materiálov, riziko úrazu či modernizácia. Ak sa pri vašich schodoch objavujú nejaké obavy z ich používania, mali by ste sa ich pri rekonštrukcii snažiť odstrániť.

Keď trpíte strachom z výšok, určite by ste nemali voliť schody zo skla a zábradlie vášho schodiska by malo byť plné. Pocit bezpečia by mal mať vždy prednosť pred estetickým hľadiskom, alebo lepšie - mal by s ním ísť ruka v ruke. Uvedomte si, že to, čo teraz v pohode zvládate, môže byť o pár rokov nebezpečné.

123led-osvetlenie-schodiska (4)

Obrázok: Z niektorých schodísk sa nám môže zatočiť hlava.

Stavebný zákon nám hovorí, že každé podlažie v rodinnom dome musí byť prístupné aspoň jedným hlavným schodiskom, ktorého minimálna šírka je 900 mm, sklon schodiska maximálne 35° (výnimočne 41°), počet schodov v ramene max. 16 (výnimočne 18) a rozmer jedného schodu 2v + š = 630 mm. Výroba schodov je však veľmi variabilná, uvedené údaje sú nezáväznou smernicou.

Použitým materiálom môže byť kameň, železobetón, oceľ, drevo, ale aj sklo či plast, pričom sa často stretneme s ich kombináciou (napríklad schodisko len zo skla sa určite nerobí). Ku schodom patrí aj zábradlie, ktoré by malo mať minimálnu výšku 110 cm (znížené zábradlia 90 cm, bežných je ale aj 100 cm) a svetlosť zvislého členenia 130 mm či plnú výplň. Aj tu je viacero variantov. Nezabudnite na svoje potomstvo, riešením je pomocné zábradlie pre deti.

Osvetlenie schodiska - bezpečné a krásne

K novým krásnym schodom patrí aj nové moderné osvetlenie schodiska. Aj v prípadoch, keď je cez deň schodisko osvetlené prirodzeným svetlom, potrebujeme umelé osvetlenie, pretože po schodoch chodíme aj za šera alebo v noci. Pri rekonštrukcii je potrebné počítať aj s novými elektrickými rozvodmi.

Umelé osvetlenie schodiska môžeme umiestniť zhora, zboku alebo tak, že priamo osvetlíme jednotlivé stupne zabudovaním svetiel do steny nízko nad nimi, alebo umiestnením svetiel do podstupníc. Použiť môžeme bodové svetlá alebo LED diódy a ako doplnok LED pásiky, ktoré vedia vykúzliť doslova zázraky.

Na osvetlenie schodov sú vhodné aj LED panely s plastovými rámčekmi. Vďaka vstupnému napätiu 230V nie je potrebné dokupovať zdroj. Po zapnutí svietia ihneď na plný výkon. So spotrebou iba 1,5W sa jedná o veľmi úsporné svietidlo, ktoré sa neprehrieva a jeho plusom je aj dlhá životnosť - 20 000 hodín.

123led-osvetlenie-schodiska (5)

Obrázok: Nové schody s novým osvetlením. Zdroj: 123led.sk

Dôležité sú aspoň dva veľké svetelné zdroje, ktoré budú schodisko osvetľovať rovnomerne. Vyberajte z nástenných alebo stropných LED svietidiel. Nástenné LED svetlá neprodukujú nadmerné teplo, nehrozí teda požiar.

Ihneď po zapnutí svietia na 100% výkonu. Dlhá životnosť a žiadna údržba z nich robí ekonomicky vhodnú náhradu starších klasických svietidiel. V týchto priestoroch nemusí byť svetlo príliš silné, LED svietidlá na schodisko sú v tomto prípade vhodné z dôvodu nízkej spotreby, vyžarujú biele svetlo a časté spínanie neskracuje ich životnosť. Je potrebné, aby bol osvetlený stred schodu - ideálne každého.

123led-osvetlenie-schodiska (1)

Obrázok: Stropné svietidlo s pohybovým senzorom. Zdroj: 123led.sk

Na chodbu a schodisko si do svetiel nainštalujte pohybové čidlá, ktoré sú dostupné a jednoducho použiteľné. Pokiaľ nepotrebujete na chodbe svietiť trvalo, oplatí sa inštalovať pohybové senzory na začiatok a koniec chodby. Ak senzory zaznamenajú pohyb, svetlá sa automaticky rozsvietia. Nie je potrebné neustále rozsvecovať a zhasínať. Nikdy sa vám nestane, že svietidlá budú svietiť dlhšie, než je naozaj potrebné.

Drobné opravy a renovácia schodiska

Renovácia schodiska môže byť menej finančne a časovo náročná ako rekonštrukcia. Sú vaše schody oblepené kobercom či linoleom, ktoré sa odlupuje, sú vyšliapané, poškriabané a nedajú sa už vyčistiť? Potom volajú po renovácii.

V niektorých prípadoch už nestačí jednoducho povrchy stupňov obrúsiť či navoskovať. Schod za schodom môžete nanovo obložiť staré schodisko z dreva, betónu alebo kameňa. Vhodne vyrezané podstupne, podstupnice a nástupnice lepte na staré schody montážnym lepidlom. Niekedy stačí položiť len nový koberec na schodisko.

Keď sú poškodené iba niektoré stupnice (stupienky schodiska), väčšinou stačí opraviť iba časť schodiska. Poškodené miesta postačí vyplniť pomocou epoxidovej živice. Pred jej aplikáciou je potrebné opravované miesto veľmi dôkladne vyčistiť.

Ideálne je použiť obyčajnú horúcu vodu alebo jedlú sódu a nechať schody poriadne vyschnúť. Postup so živicou nie je nijako zložitý. Do nanášanej živice sa nasypú drevené piliny z rovnakého dreva, z akého sú vyrobené schody. Potom sa nechá živica dôkladne zaschnúť, minimálne po dobu 24 hodín. Následne sa schody vybrúsia pomocou skleného papiera a nakoniec pretrú lakom, ktorý je odolný, nekĺže a nepraská. Najčastejšie sa používajú syntetické laky s polyuretánom s certifikátom protišmykovosti.

Ak sa pustíte do renovácie svojpomocne tak určite nezabudnite na vhodné pracovné oblečenie, aby ste boli pri práci v bezpečí.

Nové moderné schodisko vďaka rekonštrukcii

Je vaša schodisko naozaj zničené a nezostáva nič iné ako ho rozobrať, zrekonštruovať a znova zostaviť? Potom si určite prizvite architekta, ktorý vám navrhne také schodisko, ktoré bude bezpečné, bude zodpovedať normám a bude zároveň krásne a moderné.

V niektorých prípadoch je možné využiť existujúcu konštrukciu. Vytvoria sa len vysokokvalitné nášľapy, ktoré sa čisto a bezpečne usadia. Výhodou tohto postupu je možnosť nášľapy pripraviť tak, že budú sedieť na všetky typy schodov.

123led-osvetlenie-schodiska (2)

Obrázok: Moderné schody z kombinácie materiálov.

Pri tomto systéme rekonštrukcie nemusíte schodisko búrať a znovu stavať a zároveň je celý čas prístupné. Vyberiete si z mnohých farebných a klasických foriem, vysokokvalitných materiálov a trendy vzorov, ktoré schodisku dodajú moderný nádych. Na obklad schodiska sa môžu využiť stupnice a podstupnice vyrobené z dreva alebo laminátu.

Zvlášť laminát je materiál, pre ktorý je charakteristický vysoký stupeň odolnosti proti poškriabaniu a vyznačuje sa aj veľmi jednoduchou údržbou. Vďaka aplikácii protišmykových nášľapov, zjednoteniu výšky jednotlivých stupienkov a celkovému spevneniu konštrukcie vznikne schodisko, ktoré je bezpečné pre svojich užívateľov.

Pri rekonštrukcii schodiska nesmiete zabudnúť ani na ďalšie prvky, ktoré prispievajú k jeho bezpečnosti a vzhľadu. Sú to predovšetkým zábradlia, rukoväte a stĺpiky. Zábradlie musí vždy pevne držať v stene, aby vydržalo silu opierajúceho sa alebo padajúceho človeka a bolo dostatočnou oporou. To isté platí pre rukoväte.

Predchádzajúce diely seriálu Nový rok 2021 v novom: