Ako zapojiť LED pásik?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Návody > Ako zapojiť LED pásik?

Zkrátenie LED pásiku

Často je nutné skrátiť LED pásiky To je možné u klasických12V páskov každých cca 5cm (3 diódy). Dá sa to veľmi ľahko s nožnicami. Pásky majú viditeľne označené miesto, kde ho môžete rozstrihnúť. Ak páska bolo rozdelená na inom mieste, nebol by posledný kus funkčný.

na těchto místech lze pásek ustřihnout

Pásky sa môžu skrátiť na vyznačených miestach.

LED pásek lze stříhat nůžkama

Zkrátenie je jednoduché, postačia Vám obyčejné nožnice.

Zapojenie konektora a LED pásky

Konektory sa používajú na napájanie, predĺženie, vytvorenie ohybu alebo spojenie LED pásikov. Tu si ukážeme, ako si pásky prepojiť s dodatočným konektorom. Konektor musí doliehať na určené plochy + a -, ktoré sú označené na páske a nachádzajú sa v mieste pre krátenie. Je dôležité vybrať správnu šírku konektoru. Sú buď na šírku pásky 8mm alebo 10mm. Akú šírku má Vaša páska, nájdete podľa technických špecifikácií.


Konektor musí mať kontakt s napájecími ploškami +a-.

Páska sa zasunie do konektoru a zacvakne.

 

Môžete tiež pásky spájať. Potrebujete speciálně spojky k tomu určené. Tie samozrejme nájdete v našom sortimente príslušenstva. Oplatí sa použiť aj v prípade, že pások chcete mať nalepený v pravom uhle, alebo inej atypické aplikácii.

 Spojkou pások predĺžite, spojíte 2 diely alebo vytvorte miesto, kde páska nebude svietiť.

 

vysoká svítivost vytvoříme libovolný úhel


Takto sa môže na rovnakej dĺžke zdvojnásobiť svietivosť, jednoducho daťe pásky vedľa seba a spojíte ich.

CLICK spojkou sa môžu vytvárať rôzne uhly pre jednoduchšiu inštaláciu.

Spájkovanie LED pásky

Páska sa môže tiež spájkovať. Jednofarebné LED pásy majú dva kontakty, sú to tie stejné plochy jako při pripojení konektorov + a-. Farebné RGB LED pásiky majú kontakty 4. Každý je určený pre jednu farbu. R-červená, G zelená, B-modrá, a posledný je + pre čierny kábel.

 


Na napájecie plošky + a – nanesieme cín.

Prispájkujeme vodiče + (červený), a – (čierny).Prispájkované vodiče na jednofarebnom pásiku.

Prispájkované vodiče na farebnom RGB pásiku.

 

Ak chcete spájkovať LED pásik s krytím, musíte najskôr odstrániť krycí gél (návod nižšie). Po napájaní je potrebné zachovať kryt pásika, ktorý sa musí utesniť, k tomu sa využíva bužírka, ktorá sa po zahriatí zatiahne.


Bužírku nasunieme na kontakt LED pásika.

Ten sa zahriatím zatiahne.

 

Očistenie LED pásika zaliatom v silikone (s krytím)

Ak ste vybrali pásik zaliaty do silikonu (pásik s krytím) a chcete ho ďalej zpojovať alebo zapojiť do konektora, mal by byť od silikonu čistený. Použite ostrý nôž a silikon opatrne narežte. Dávajte pozor, aby nedošlo k poškodeniu pásika.


Silikon jemne narežte

a dajte preč od led pásika...

Zapojenie LED pásky do napájacieho zdroja (transformátora)

LED pásy sú zvyčajne napájané s napätím 12V, sú však aj 24V nebo 230V varianty. Pre 12V LED pásiky je potrebný napájací zdroj. Do toho pásik zapojíme, zdroj (transformátor) prevedie napätie zo siete z 230V na 12V. Ponúkame 3 rôzne typy napájacích zdrojov

Vnútorné napájacie zdroje

Jedná sa o základný rozsah elektronicky prepínaných zdrojov, vhodných pre LED svietidlá.Zo zdroja nevedú žiadne káble. Je potrebné do neho zapojiť kábel zo siete 230V. Z tohoto kábla sú vyvedené ďalšie 3, to je zelený (Zem), modrý (N) a hnedý (L). Káble zapojíme podľa schémy na zdroji. Potom je tu Jack + (červená) a -(čierna). Káble z pásika takto zapojíme. Dajte si pozor! Pred pripojením,sa uistite, že zo siete nejde do zdroja napätie! Ak si nie ste zo zapojením istí, nechajte to na oprávnenej osobe

Zásuvkové napájacie zdroje

Tieto zdroje vyzerajú ako adaptér, a z neho sú vyvedené káble. Na jednej strane je kábel pre pripojenie do zásuvky, do siete. Na druhej strane, to je tzv. DC konektor (samec). LED pásik pripojíme do DC konektora (samice) a zdroj jednoducho pripojíme.

DC konektor napojený na napájací konektor sa môže priamo zapojiť k zásuvkovým zdrojom.

Vodotesné napájacie zdroje

Tieto zdroje splňujú krytie IP67 (odolnosť proti vode a prachu). Z nich sú už vyvedené káble. Avšak, musíte ich tiež pripojiť k sieti a do LED pásika. Odporúčame, aby ste použili svorkovnicu alebo spájkovať káble k sebe. Však, ak si to situácia vyžaduje, je potrebné spoje dobre utesniť. Tu môžeme znovu použiť zaťahovaciu bužírku a oba konce utesniť siliknom.

Zapojenie LED pásika do stmievača

Ovládače jasu LED pásikov alebo stmievače sú často používané. Pre jednofarebné pásky sa používajú ako ovládanie jasu, u farebných pásikov možno s nimi prepínať farby alebo dokonca spúšťať rôzne efekty.

Ovládače majú zvyčajne svorkovnicu, do ktorej stačí len pripojiť pásiky podľa schémy. Niektoré, však majú konektor DC. Tu je rovnaké pripojenie, ako keď pásiky pripojujeme k zásuvkovému zdroji. Preto vám odporúčame použiť konektor DC.