Ako zapojiť LED pásik?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Návody > Ako zapojiť LED pásik?

Chcete začať s inštaláciou LED pásikov, ale neviete ako na to? Zoznámte sa s naším sprievodcom, ktorý vás krok za krokom prevedie celým procesom od skrátenia a zapojenia až po ovládanie LED pásikov. V článku vás ukážeme nielen to, aké náradie a komponenty budete potrebovať, ale aj ako správne vybrať a zapojiť všetky časti pre dokonalý výsledok.

Bezpečná inštalácia LED pásikov

S nami zvládnete inštaláciu LED pásikov ako profesionál, no je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. Predsa len narábate s elektrickým prúdom. Hneď na začiatku je dobré si uvedomiť, že s napätím 230V, ktoré máme v sieti, môže pracovať len odborne spôsobilá osoba s platnou vyhláškou.

Obrázok: Čo budete potrebovať na zapojenie LED pásiku? Zdroj: 123led.sk

Laikom preto neodporúčame akokoľvek manipulovať s týmto napätím - môže to byť nebezpečné ako pre vás, tak aj pre váš majetok. LED pásiky ako také sú najčastejšie napájané 12-24V, čo je bezpečné napätie, a tu sa môžeme pustiť do práce.

Čo potrebujete na inštaláciu LED pásika?

Skôr ako začnete, dôkladne si premyslite, na aký účel sa bude LED pásik používať. Potrebujete, aby svietil len jemne alebo poriadne? Mal by byť biely alebo farebný? Musí byť stmievateľný? Bude sa pásik inštalovať v jednom kuse alebo po častiach? Mal by byť vodoodolný?

Ak si neviete rady, prečítajte si náš článok Ako vybrať LED pásik, alebo nás kontaktujte. Naši odborníci vám radi pomôžu s výberom správneho pásika a komponentov.

Tu vám odporúčame niekoľko základných súčiastok, na ktoré by ste nikdy nemali zabudnúť:

  • napájací zdroj - mení napätie z 230V na 12/24V
  • hliníkový profil s difúzorom a koncovkami - slúži ako dizajnový a funkčný prvok
  • konektory - ak nebudete pásik spájkovať, konektory vám pomôžu s jeho spojením, napájaním atď.
  • kábel - môže sa hodiť, ak bude pásik ďalej od zdroja alebo ak budete pásiky spájať medzi sebou.
  • stmievač - ak chcete pásik ovládať, budete potrebovať ďalšie komponenty

 

Obrázok: Pripravte si všetky základné súčiastky. Zdroj: 123led.sk

V prípade, že ste sa rozhodli ako správny domáci majster inštalovať pásik sami, uistite sa, že máte správne vybavenie.

Nižšie nájdete zoznam základných nástrojov, ktoré budete potrebovať:

  • nožnice - vhodné na strihanie LED pásikov
  • elektrikársky skrutkovač - ideálne so „"skúšačkou“", užitočný v niektorých prípadoch
  • mikropájka - spájkovanie je najlepším spôsobom na spájanie a napájanie pásikov, ale ak neviete používať spájkovačku, môžete použiť vhodné konektory

 

Obrázok: Nezabudnite si pripraviť aj náradie. Zdroj: 123led.sk

Príprava pred samotnou inštaláciou LED pásika

Skôr ako sa pustíte do inštalácie LED pásika, rozbaľte jednotlivé komponenty a zoraďte ich vedľa seba tak, ako ich budete zapájať.

Celý proces inštalácie si predstavte v hlave, aby vás počas jej priebehu nič neprekvapilo. Ak to situácia dovoľuje, vyskúšajte si pásik zapojiť ešte pred samotnou inštaláciou, aby ste otestovali kompatibilitu a funkčnosť všetkých komponentov.

Dbajte najmä na napätie a polaritu. Akonáhle pripojíte + k - alebo 12V k 24V napájaciemu zdroju, LED pásik sa jednoducho nerozsvieti a navyše môžete  poškodiť niektoré komponenty. Dôkladne si tiež prezrite miesto inštalácie, aby vás nič neprekvapilo.

TIP: Ak zapájate LED pásik prvýkrát alebo realizujete zložitejšiu inštaláciu, odporúčame vám nakresliť si schému na papier a ideálne ju prebrať s niekým skúsenejším. V takom prípade nás neváhajte kontaktovať, radi vám pomôžeme.

Konektory pre LED pásiky

Môže sa stať, že ste LED pásik skrátili nepsrávne a musíte ho znovu spojiť. Ak nevlastníte mikropájku, existujú aj iné spôsoby spájania pásikov.

Výberom vhodného konektora pásik jednoducho spojíte, ale môžete ho aj napájať, predlžovať alebo ohýbať. Konektory sa líšia podľa typu LED pásika. Iný konektor je určený pre jednofarebný, iný pre farebný (RGB) alebo CCT LED pásik. Dôležité je tiež vybrať konektor podľa šírky LED pásu. V prípade jednofarebných pásikov je to najčastejšie 8 mm alebo 10 mm.

Konektory na spojenie pásika

Obrázok: Konektory pre LED pásiky. Zdroj: 123led.sk

Obrázok: Konektory pre LED pásiky. Zdroj: 123led.sk

 Napájacie konektory s káblom

Obrázok: Napájací konektor s káblom pre LED pásiky. Zdroj: 123led.sk

 Konektorové spojky

Obrázok: Konektorové spojky pre LED pásiky. Zdroj: 123led.sk

 

Pri konektoroch odporúčame skontrolovať, či dobre priliehajú k napájacej ploche LED pásu. Môže sa stať, že sa konektor počas dlhšieho svietenia mierne zahreje a pri nesprávnom "zacvaknutí" na pásik stratí kontakt. Konektory možno použiť aj pri LED pásikoch zaliatych v silikóne (LED pásiky s krytím), ale tu je potrebné dôkladne očistiť napájacie plôšky LED pásikov.

Pozor! Každý konektor má určité prúdové zaťaženie, ktoré sa nesmie prekročiť (uvedené v popise výrobku alebo v parametroch). Ak sa táto hodnota prekročí, hrozí riziko poškodenia alebo prehriatia.

Napájací zdroj (trafo)

Napájací zdroj (ľudovo nazývaný trafo) je neoddeliteľnou súčasťou každého svietidla. Zabezpečuje, aby LED diódy dostali správne napätie. Napätie 230V sa musí usmerniť a práve to robí napájací zdroj. Existuje množstvo napájacích zdrojov, líšia sa najmä zaťažením, krytím (vodotesnosťou) a typom. Nižšie si popíšeme, na čo sú jednotlivé zdroje vhodné.

Obrázok: Zvoľte správny napájací zdroj Zdroj: 123led.sk

 

Zásuvkové napájacie zdroje

Zásuvkový napájací zdroj, známy aj ako adaptér, je ideálny na zapojenie priamo do zásuvky. Zapojenie je bezpečné, takže ho zvládne každý. Okrem toho sa na výstupe nachádza takzvaný DC konektor, ktorý možno pomocou vhodného protikusu ľahko pripojiť k LED pásu.

Obrázok: Zásuvkový napájací zdroj. Zdroj: 123led.sk

 

Vodoodolné napájacie zdroje

Ako už názov napovedá, ich hlavnou vlastnosťou je odolnosť voči vode. Tieto zdroje sú však bezpečné aj na dotyk, takže je vhodné ich používať napríklad tam, kde potrebujete z času na čas utrieť prach a pod.

Obrázok: Vodoodolný napájací zdroj. Zdroj: 123led.sk

 

Vnútorné napájacie zdroje

V tejto kategórii je niekoľko typov zdrojov. Napríklad takzvané priemyselné zdroje sú lacné, ale môže sa do nich ľahko dostať prach a vlhkosť. Okrem toho nie sú bezpečné na dotyk. Odporúčame používať plastové napájacie zdroje so zakrytou svorkovnicou.

Obrázok: Vnútorný napájací zdroj. Zdroj: 123led.sk

 

Ako vypočítať výkon zdroja

Napájací zdroj musí byť dimenzovaný podľa výkonu LED pásika, aby nebol preťažovaný na hranici svojich možností, neprehrieval sa a mal dlhšiu životnosť. To sa dá ľahko vypočítať: 

Dĺžka LED pásu [m] * Výkon LED pásu [W/m] * 1,2 = Min. výkon zdroja [W]

Ak je celkový výkon LED pásu 100 W, napájací zdroj by mal mať výkon aspoň 120 W.

Skrátenie LED pásiku

Skôr ako začnete so strihaním, dôkladne si zmerajte miesto aplikácie. Rozhodne tu platí príslovie "dvakrát meraj, raz rež“.

LED pásiky je možné pomerne ľahko skrátiť na požadovanú dĺžku. Potrebujete len čisté, ostré nožnice alebo štípacie kliešte. LED pásiky možno podľa druhu rozdeliť na segmenty, ktoré sú označené medenými plôškami pre spájkovanie. V strede týchto plôch možno LED pásik skrátiť, zvyčajne je na tomto mieste priečna čierna čiara, často so symbolom nožníc.

Obrázok: LED pásiky sa dajú ľahko skrátiť na požadovanú dĺžku. Zdroj: 123led.sk

 

Pri štandardných 12V LED pásikoch je možné ich rozdeliť po 3 diódach (2,5-5 cm), pri 24V väčšinou po 6 (5-10 cm). Ak pásik rozdelíte na inom mieste, ako je uvedené, poškodíte tým len jeden segment, ktorý nebude svietiť, nie celý pásik.

Obrázok: LED pásiky prestrihnite na vyznačených miestach. Zdroj: 123led.sk

 

Zapojenie LED pásika

Ako je uvedené v úvode, ak nie ste odborne spôsobilá osoba, dôrazne vám neodporúčame manipulovať so sieťovým napätím 230V

Zapojenie LED pásu nie je zložité, stačí dodržiavať niekoľko pokynov.

Napätie

Na prevod napätia sa používa tzv. napájací zdroj (predtým trafo). Zabezpečuje premenu sieťového napätia na pracovné napätie LED pásu, t. j. 12V alebo 24V. Napätie musí byť pre jednotlivé komponenty dodržané, t. j. zo zdroja napájania by malo vychádzať rovnaké napätie, aké potrebuje váš LED pásik. Ak má LED pásik napätie 12V, napájací zdroj by mal produkovať práve 12V.

Polarita

Jednofarebný LED pásik má dva póly + a -. Polarita by mala byť vyznačená na každom komponente a nemalo by dôjsť ku skratu, t. j. k pripojeniu kontaktu + na kontakt -. Kontakt + je zvyčajne označený červeným vodičom, kontakt - čiernym vodičom.

Zapojenie jednofarebného LED pásika

Obrázok: Pripojenie jednofarebného LED pásika k napájaciemu zdroju. Zdroj: 123led.sk

Obrázok: Pripojenie jednofarebného LED pásika k napájaciemu zdroju. Zdroj: 123led.sk

 

Pripojenie farebného RGB pásika

V prípade farebných RGB pásikov je kontakt „plus“ rovnaký, ale môže vás mierne zmiasť jeho označenie čiernym vodičom. „Mínus“ tu nehľadajte, predstavujú ho kontakty R, B a G. Každý z nich označuje jednu farbu, t. j. červenú, modrú a zelenú. Tie sa potom používajú na „miešanie“ celého farebného spektra. Na ovládanie farebných LED pásov potrebujete špeciálny ovládač (zvyčajne diaľkový ovládač, ktorý komunikuje s prijímačom pripojeným k LED pásu).

Pri zapojení prijímača a RGB LED pásika sledujte farebné značenia. Východiskom nemusí byť farba vodičov, ale označenie na samotnom LED páse v porovnaní s označením na prijímači.

Obrázok: Zapojenie farebného RGB LED pásiku. Zdroj: 123led.sk

 TIP: Ak sa LED pásik po zapojení nerozsvieti, skontrolujte, či je výstupné napätie (output) napájacieho zdroja rovnaké ako napätie uvedené na LED pásiku. 

TIP: Ak potrebujete zapojiť LED pásik dlhší ako 5m pre 12V alebo 10m pre 24V, môže dôjsť k poklesu napätia a nekonzistentnému svieteniu pásika. Riešením je rozdeliť osvetlenie LED pásu na časti NIE dlhšie ako 5 m alebo 10 m, alebo pripojiť pás z oboch koncov k zdroju napájania.

Spájkovanie LED pásiku 

Spájkovanie alebo letovanie LED pásikov je najlepším typom spojenia, ktoré je pevné a má kvalitný kontakt. Spájkovanie sa odporúča nielen profesionálom, ale aj zručnejším domácim majstrom. Ak sa chcete s pájkovaním pohrať, naneste na kontakt spájkovaciu kvapalinu, aby lepšie priľnula spájka (cín). Ideálne je tiež prekryť spájkovaný spoj silikónom alebo zmršťovacou bužírkou.

Spájkovanie nie je zložité a dovolíme si tvrdiť, že sa ho môže naučiť takmer každý. Pre kvalitný spoj potrebujete modernejší typ hrotovej spájkovačky, staršie spájkovačky nie sú pre tento typ spájkovania také presné a hrozí poškodenie niektorých typov súčiastok (napr. dotykový stmievač do profilu). 

Obrázok: Kontakty jednofarebného a farebného RGB LED pásika. Zdroj: 123led.sk

Jednofarebné LED pásiky majú dva kontakty, sú to tie stejné plochy jako při pripojení konektorov + a -. Farebné RGB LED pásiky majú kontakty 4. Každý je určený pre jednu farbu. R-červená, G zelená, B-modrá, a posledný je + pre čierny kábel.

Na napájecie plošky + a – nanesieme cín. Prispájkujeme vodiče + (červený), a – (čierny).


Prispájkované vodiče na jednofarebnom pásiku. Prispájkované vodiče na farebnom RGB pásiku.

 

Ak chcete spájkovať LED pásik s krytím, musíte najskôr odstrániť krycí gél (návod nižšie). Po napájaní je potrebné zachovať kryt pásika, ktorý sa musí utesniť, k tomu sa využíva bužírka, ktorá sa po zahriatí zatiahne.

Bužírku nasunieme na kontakt LED pásika. Ten sa zahriatím zatiahne.

 

Lepenie LED pásika

Naše LED pásy majú na spodnej strane vysokokvalitnú lepiacu pásku 3M, ktorá uľahčuje inštaláciu a pásik sa len tak ľahko neodlepí. 

LED pásiky s výkonom do približne 7,2 W/m možno nalepiť na takmer akýkoľvek hladký povrch, pásiky s vyšším výkonom je potrebné nalepiť na hliníkový profil, ktorý plní dizajnovú aj funkčnú úlohu. Hliník odvádza teplo z LED diód a tým ich chladí. Výrazne sa tak predlžuje životnosť LED pásika. 

Pásik musí byť dobre prilepený k povrchu. Pred lepením pásika je tiež ideálne povrch odmastiť.

Obrázok: Pásik musí byť dobre prilepený k povrchu. Zdroj: 123led.sk

Ovládanie LED pásikov

Väčšinu LED pásov možno stmievať alebo regulovať intenzitu svetla. Na tento účel sa používajú tzv. stmievače. V našom sortimente nájdete nespočetné množstvo rôznych variantov a riešení stmievania. 

Stmievač sa inštaluje medzi napájací zdroj a LED pásik a pomocou napätia reguluje intenzitu svetla. 

Veľmi podobnú funkciu plnia ovládače pre farebné LED pásy RGB, RGBW alebo CCT. Tam je navyše možné ovládať farbu alebo odtieň svetla.

Prijímače sa delia podľa spôsobu komunikácie:

  • manuálne - ovládanie dotykom
  • IR - komunikácia medzi prijímačom a diaľkovým ovládaním prebieha prostredníctvom infračerveného lúča, tu je potrebná viditeľnosť prijímača
  • RF - komunikácia medzi prijímačom a diaľkovým ovládaním prebieha prostredníctvom rádiových vĺn, prijímač môže byť skrytý v sadrokartóne alebo v skrinke
  • Bluetooth - prijímač možno ovládať mobilným zariadením prostredníctvom Bluetooth
  • Zigbee - komunikácia je založená na protokole Zigbee a tieto ovládače možno integrovať do SMART systémov od rôznych výrobcov (Philips, Amazon, Google)

 

Prijímač (ovládač) môže byť prepojený s pásikom alebo napájacím zdrojom v závislosti od typu buď prostredníctvom svorkovnice, ktorá je už namontovaná na prijímači, alebo prostredníctvom rôznych konektorov.

Obrázok: Prepojenie LED pásika s ovládačom. Zdroj: 123led.sk

POZOR! Podobne ako iné komponenty, aj prijímače majú svoje maximálne zaťaženie, ktoré sa musí dodržať. Túto hodnotu nájdete v parametroch výrobku. Ak si nie ste istí kompatibilitou prijímača vo vašej zostave, kontaktujte nás.