LED osvetlenie obývacej izby

Domů > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa miestnosti > LED osvetlenie obývacej izby

Pre osvetlenie obývačky je najlepšie nakombinovať niekoľko rôznych LED svietidiel. Svetlá by nemali oslňovať a brániť vo výhľade alebo priechode obývačkou. Určite by v tejto miestnosti malo byť jedno centrálne svietidlo, ktoré však na všetky činnosti nestačí (napr. čítanie, žehlenie), na iné činnosti je zas príliš intenzívne (sledovanie TV). Preto hlavné svietidlo doplňte ďalšími svietidlami.

obr

Ako správne osvetliť jednotlivé zóny v obývacej izbe

Obývacia izba je najdôležitejšia miestnosť v byte. Trávime tu väčšinu času a tak je vhodné vytvoriť tu príjemnú a relaxačnú atmosféru. Miestnosť si rozdelíme do zón a vysvetlíme si rozdiely medzi priamym a nepriamymi osvetlením.

TIP: Ideálna farba svetla pre použitie v obývačke je teplá biela, ktorá navodí príjemnú atmosféru a skvele sa hodí pre relaxáciu a odpočinok.

obr

Umiestnenie LED bodoviek do sadrokartónu je možné prispôsobiť kompozícii miestnosti.

Centrálne osvetlenie miestnosti

Toto osvetlenie musí byť dostatočne výkonné aby osvietilo celú miestnosť. Zvoľte teplú bielu farbu svetla s označením 2700-3000K. Keďže sa podobá farbe ohňa, ľudské oko ju od pradávna vníma ako bezpečnú a relaxačnú. A presne takéto osvetlenie chceme v obývačke dosiahnuť.
 
Priame svetlo a nepriame osvetlenie stropu
Tu záleží na koncepcii svietidla. Napríklad bodové žiarovky, LED panely a ďalšie svietidlá, ktoré sú prisadené k stropu svietia smerom nadol, sa radia k priamemu osvetleniu. Svetelný tok je dobre využitý a svetla býva dostatok. Ak však žiarovky svietia skôr do stropu, od ktorého sa svetlo odráža, jedná sa o osvetlenie nepriame. Opticky zväčšuje miestnosť a svetlo býva jemnejšia. Svetelný tok sa však odrazom stráca a je potrebný väčší výkon.
Koľko svetla je dostatok?
V prípade stredne veľkej obývacej izby s veľkosťou 20-30 metrov štvorcových je v prípade LED svietidiel ideálny výkon cca 20-40W. Pokiaľ máte izbu väčšiu, vhodný výkon začína od 50W.

3 typy na centrálne osvetlenie obývacej izby

Chrómovaný LED panel

Inštalácia do sadrokartónu
na výber rôzne teploty svetla

12,46 €

LED svietidlo Diamant

Diaľkovým ovládaním možno svietidlo
stmievať a meniť teplotu svetla

83,29 €

Stropný LED panel s rámčekom:

Designové svietidlo na prisadenie k stropu
dodá obývačke šmrnc

62,46 €
obr

Stojacia lampa skvelo poslúži ako nepriame osvetlenie.

Pre relax na gauči

Mnoho domácností volí ako doplnkové osvetlenie stojacu lampu pri gauči, pohovke alebo kresle. Najčastejšia je kombinácia dvoch LED žiaroviek s päticou E27 na vrchole svietidla a E14 pre reflektorovú žiarovku vhodnú na čítanie. Vrchná žiarovka by mala byť výkonnejšia (min. 8W) a mala by slúžiť ako nepriame osvetlenie, napríklad pri sledovaní televízie. Druhá, smerová žiarovka slúži väčšinou na čítanie alebo drobné práce a preto tu vyberajte denné biele svetlo. Ak už takú lampu máte, stačí jednoducho klasické žiarovky nahradiť za LED a usporiť tak až 80% elektrickej energie.

3 typy na osvetlenie pohovky

Smerová LED žiarovka E14:

Vhodná do ramien stojacích lámp,
biela farba svetla je vhodná na čítanie.

2,71 €

LED žiarovka E27 12W:

Žiarovka na nepriame osvetlenie do
vrchnej časti stojacích lámp

2,88 €

LED žiarovka E27 10W:

Vhodná do vrchnej časti u stojacích lámp
vo variantoch teplé i denné biele

2,46 €
obr

Kombinácia LED pásiku v podhľade a vstavaných LED panelov na centrálne osvetlenie miestnosti

Sporte moderne

Ak vykonávate rekonštrukciu alebo staviate, určite ste už počuli o sadrokartónových podhľadoch. Zo sadrokartónových dosiek sa vytvorí na strope "vrecko" alebo naopak výstupok. Ten sa oblepí LED pásikom a podhľad sa štýlovo osvetlí. Toto nepriame osvetlenie vytvorí v miestnosti príjemnú atmosféru a navyše ho môžete jednoducho stmievať.
Radi by ste farby?
Páči sa vám toto riešenie ale chceli by ste ešte niečo viac? Zvoľte farebný RGB pásik a farbu svetla voľte podľa nálady. Čo tak obývačka vo farbe vášho obľúbeného tímu pri futbalovom stretnutí s kamarátmi? Nie je to nič zložité.
Možností je viac
Toto riešenie je možné skombinovať napríklad s LED bodovkami a vytvoriť tak centrálne osvetlenie obývacej izby. Ak budete potrebovať viac svetla, bodovky si jednoducho rozsvietite.

3 tipy pre LED osvetlenie sádrokartónových podhľadov

LED pásik 9,6W/m:

Vyberajte teplo bielu farbu svetla\
pre vytvorenie príjemnej atmosféry

5 €

Stmievač s diaľkovým ovládaním:

Pomocou ovládača môžete ľahko
regulovať intenzitu osvetlenia

11,25 €

Podhľadový rámček chróm guľatý

V kombinácii s LED pásikom
osvetlí celú miestnosť

1,88 €
obr

 

Farba podľa nálady

Veľa nadšencov si LED pásik inštaluje za televíznu obrazovku, najlepšie farebný. Nielenže tento spôsob je efektný, ale tiež spríjemňuje sledovanie televízie a šetrí oči. Farbu si môžete zvoliť podľa nálady alebo vysielaného programu. Farebné RGB LED pásiky je možné tiež bez problémov stmievať. Inštaláciu zvládne každý zručnejší domáci majster. Zadná strana písika je samolepiaca.
Nábytkové svietidlá
Priestor za televíziou možno osvetliť opäť LED bodovkami. Rovnako ako iné zóny v obývacej izbe. Niektoré obývacie steny je možné zakúpiť rovno so vstavaným osvetlením.

3 tipy na osvetlenie priestoru za televíziou

Sada LED pásku za televíziu

NIelenže je možné meniť farby,
pásik je možné taktiež stmievať

29,13 €

Farebná RGB žiarovka

Toto ovládanie neruší televíziu, narozdiel
od IR ovládačov

6,67 €

Podhľadový rámček grafitový chróm guľatý

Bodovky môžu svietiť zo stropu
alebo zo spodnej strany poličky

1,88 €

Prečo mať v obývačke LED osvetlenie

Ušetríte až 85% elektrickej energie
v porovnaní s bežnými žiarovkami

LED svetlá majú až 20x dlhšiu životnosť
v porovnaní s klasickými žiarovkami
LED osvetlenie svieti okamžite na plný výkon a
nebliká, ani nepraská, ako napríklad žiarivka