Nový rok 2021 v novom (6. diel): Rekonštrukcia kuchyne a nové svetlá

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (6. diel): Rekonštrukcia kuchyne a nové svetlá

Kuchyňa je väčšinou srdcom domácnosti, kde sa schádza celá rodina pri spoločnom jedle, niekedy aj pri spoločnom varení a iných činnostiach. V tejto miestnosti sa chceme cítiť dobre, pretože to nie je iba pracovisko, ale väčšinou aj spoločenská miestnosť. Z času na čas potrebuje tento priestor premenu, opravu či vylepšenie. Ako veľká bude rekonštrukcia kuchyne záleží na tom, čo všetko potrebujeme a na čo máme peniaze.

123led-novy-rok-siesty-diel-rekonstrukcia-kuchyne (2)

Obrázok: Kuchyňa je srdcom vašej domácnosti.

Čo všetko môžeme pri rekonštrukcii kuchyne vylepšiť

Menšie zmeny dokážeme zrealizovať relatívne rýchlo. Jedná sa o vymaľovanie stien, ktoré je v kuchyni potrebné častejšie ako v iných miestnostiach. Pri tejto príležitosti môžeme zmeniť farbu a tým aj atmosféru v tomto priestore. Pozor ale na psychológiu farieb (zmienka bude v ďalšej časti článku).

Po pár rokoch nás čaká výmena elektrických spotrebičov - chladničky, umývačky, sporáka, mixéra, kávovaru atď. Našťastie nie nutne všetkých naraz. To sú veci, s ktorými tak nejak priebežne počítame.

Po dlhšom čase si kuchyňa z rôznych dôvodov zaslúži väčšiu rekonštrukciu. Kúpili ste alebo zdedili starší byt či dom a aj z hygienických dôvodov chcete mať novú kuchyňu, aby ste sa tam cítili dobre. Alebo žijete v byte či dome už niekoľko (desiatok) rokov a každodenným používaním je nábytok poškodený, elektroinštalácia zastaraná, podlaha vychodená, osvetlenie nevyhovuje atď.

 

Rýchla a lacná renovácia

Možno potrebujete len menšie vylepšenia. Namiesto kúpy novej kuchynskej linky opravte tú, ktorú máte. Poškriabanú pracovnú dosku vymeňte, starý drez a batériu nahraďte modernejšou verziou. Lepší vizuálny efekt dosiahnete tým, že oblepíte skrinky samolepiacou fóliou, alebo ich pretriete farbou a zaobstaráte iné úchytky. Kuchynská linka bude ako nová a za pár drobných.

123led-novy-rok-siesty-diel-rekonstrukcia-kuchyne (1)

Obrázok: Doplnky môžu byť vo výraznejších farbách.

Nové osvetlenie dokáže divy

Nevyhovuje vám staré osvetlenie nad pracovnou doskou alebo nad jedálenským stolom? Chcete pomocou svetiel premeniť atmosféru vo svojej kuchyni? Nemusí to byť nič zložité ani nákladné. Kúpte si biely LED pásik pod kuchynskú linku v dĺžke, ktorá vám osvieti celú pracovnú plochu. Zvoľte žiarovky s teplotou svetla 5 000-6 000 Kelvinov, ktoré vydávajú biele svetlo a do kuchyne sa hodia viac, pretože povzbudzujú k práci.

Centrálne LED svietidlo do kuchyne by malo mať dostatočný výkon. Do väčších kuchýň nad 20m2 zvoľte LED svetlo s výkonom nad 70 W. Do menších odporúčame LED svietidlo s výkonom do 50 wattov. Ak v kuchyni trávite minimum času a len občas si niečo zohrejete, poobzerajte sa po LED svetle, ktoré vyžaruje dennú neutrálnu farbu. Lepšie sa pri ňom pracuje. Ak ale kuchyňu využívate aj ako spoločenskú miestnosť, siahnite po svietidle s teplou bielou až žltou farbou.

Dobrý plán je základom úspechu

Rekonštrukciu kuchyne by ste mali začať plánovať s dostatočným predstihom a zapojiť do nej viacerých ľudí. Pri väčšej akcii je najlepšie poradiť sa s odborníkmi. Premyslite si, čoho všetkého sa bude rekonštrukcia týkať, koho k nej prizvete, koľko to bude stáť, či budete musieť na niekoľko dní opustiť domov, komu budete musieť dať vedieť, požiadať o povolenie atď.

Vopred si všetko spíšte a zistite si aj ceny, aby ste mali predstavu o tom, čo vám váš rozpočet dovolí. Zároveň si ozrejmite, aké práce sa musia urobiť súčasne a aké sa môžu urobiť neskôr. Napr. chcete novú kuchynskú linku, a pritom si uvedomíte, že by to chcelo aj vymeniť starú podlahu. Alebo budete búrať staré umakartové jadro v paneláku a rekonštrukcia sa bude týkať súbežne kúpeľne, WC i kuchyne.

Počítate v rámci väčšej rekonštrukcie kuchyne aj so stavebnými úpravami? Potom nezabudnite na dôkladné plánovanie. Určite sa vám bude hodiť pár tipov:

  • Najskôr si vybavte potrebné povolenia podľa vašej konkrétnej situácie - od bytového družstva, od susedov, ak plánujete búrať priečky, tak aj od statika.
  • Dobre si naplánujte termín, najmä ak budete musieť na niekoľko dní opustiť byt, pretože nebude obývateľný. Malo by to byť v čase, keď nebudete pracovne vyťažení, deti budú mať prázdniny atď.
  • Overte si dostupnosť všetkého materiálu, aby ste potom nemuseli čakať a rekonštrukcia sa nepredlžovala.
  • Náročnejšiu rekonštrukciu si dohodnite s jednou firmou, s ktorou budete mať podpísanú zmluvu. V takom prípade sa vyhnete problémom so zháňaním materiálu, jeho uskladnením, čakaním na jednotlivých remeselníkov a preťahovaním či predražovaním rekonštrukcie.
  • Zmluvu s odbornou firmou majte určite, ak sa bude pri rekonštrukcii riešiť nová elektroinštalácia a vodoinštalácia, ktoré budú musieť prejsť revíziou.
 

Nezabudnite na osvetlenie a vhodné farby do kuchyne

Požiadavky na osvetlenie kuchyne a rozmiestnenie svetiel sa v priebehu času menia. O osvetlení kuchynskej linky a centrálnom svietidle sme už písali vyššie. Do kuchyne sa hodia aj praktické bodové svetlá, ktoré miestnosť dobre osvetlia a pri správnej inštalácii dokážu s priestorom urobiť divy. Pri výbere osvetlenia myslite na to, že biela farba svetlo odráža, tmavé farby ho budú pohlcovať. Máte (budete mať) tmavú linku alebo tmavé steny? Potom asi budete potrebovať viac svietidiel.

Hlavné svietidlo mieri priamo dole, ale väčšinou neosvieti všetky kúty miestnosti. Ak ich chcete mať osvetlené, použite viacramenné hlavné svetlo, ktoré môžete namieriť tam, kde práve potrebujete. Pre osvetlenie pracovnej plochy použite LED bodové osvetlenie, ktoré sa umiestni na spodnú stranu závesných skriniek. Na osvetlenie varnej dosky sa dnes najčastejšie používa digestor so zabudovaným svetlom.

Farby v kuchyni

Názory na farby do kuchyne sa môžu rôzniť. Niekto dáva prednosť svetlým prírodným tónom, iný sa nebojí výraznejších farieb. Ani jeden variant nemusí byť zlý. Musíme však vedieť niečo o psychológii farieb a poznať ich účinky, aby sme vytvorili správnu atmosféru. Každá farba nejako pôsobí a navodzuje určité emócie. Myslite na to, že v tom prostredí budete žiť niekoľko ďalších rokov, tak aby sa vám vaša obľúbená výrazná farba čoskoro nezunovala.

Nezabudnite, že veľké plochy by mali mať neutrálnu farebnosť, výrazné sfarbené môžu byť doplnky. Prírodné farby pôsobia upokojujúco, výrazné farby vám čoskoro môžu začať vadiť. Tmavé farby opticky zmenšujú priestor.

Nezabudnite, že veľké plochy by mali mať neutrálnu farebnosť, výrazné sfarbené môžu byť doplnky. Prírodné farby pôsobia upokojujúco, výrazné farby vám čoskoro môžu začať vadiť. Tmavé farby opticky zmenšujú priestor. Na druhú stranu ak máte radi najnovšie trendy, taká čierna kuchyňa môže do vašej domácnosti priniesť závan luxusu. Rozhodnutie už necháme na vás.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: