Nový rok 2021 v novom (3. diel): Rekonštrukcia kúpeľne, bytového jadra a osvetlenia

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (3. diel): Rekonštrukcia kúpeľne, bytového jadra a osvetlenia

Premýšľate o zmenách vo vašej kúpeľni? Čo vás k tomu vedie? Chcete zmeniť farebné ladenie, dostať do tejto miestnosti viac svetla, potrebujete ju zväčšiť, vymeniť elektrické rozvody alebo starú vaňu za moderný sprchový kút? Dôvody má každý majiteľ domu či bytu iné a možnosti praktického vykonania zmeny tiež. V tomto článku vám pomôžeme trochu sa v tejto problematike zorientovať.

123led-rekonstrukcie-kupelne-vana 

Obrázok: Vaňa alebo sprchovací kút, denné alebo umelé svetlo?

Do rekonštrukcie kúpeľne by ste sa nemali vrhať po hlave a bez podrobného plánu. Keď budete o svojom projekte premýšľať do hĺbky, budete prichádzať na ďalšie veci, ktoré je potrebné urobiť. Nákup a výmenu kúpeľňového nábytku zvládnete aj sami. Zamyslite sa hlavne nad tým, koľko ľudí vo vašej domácnosti kúpeľňu používa a aké majú potreby. Nábytok si môžete vybrať z katalógu, ale nakoniec je najlepšie zájsť sa pozrieť do špecializovanej predajne, ako vyzerá v skutočnosti. Zvlášť pri malej kúpeľni by ste mali všetko dobre zmerať a premyslieť si, čo tam potrebujete mať a či sa budú dať otvárať všetky dvierka.

TIP: Kúpeľňový nábytok vyberajte od jednej značky a série, všetko tak bude dokonale zladené štýlovo i farebne.

Malá zmena s veľkým efektom je zmena osvetlenia do kúpeľne. Najlepšie sa do tejto miestnosti hodia moderné smerové LED žiarovky. V kúpeľni je možné použiť jedno výkonnejšie centrálne svietidlo, alebo viac bodových svetiel. Ak sa chcete perfektne nalíčiť či oholiť, potrebujete správne osvetlené zrkadlo. V obľube sú LED pásiky, ktoré ponúkajú niekoľko možností ako zrkadlo osvetliť. Zaujímajte sa o vhodnú farbu a výkon LED osvetlenia. Výmenou svetiel v kúpeľni ušetríte až 80% elektrickej energie, a zároveň zvýšite  viditeľnosť a celkovú atmosféru osvetlenia. Počet a typ svetiel si môžete orientačne spočítať na kalkulačke osvetlenia.

Rekonštrukcia panelákovej kúpeľne

Vo viacerých panelových domoch a bytoch už nejaké rekonštrukcie prebehli, väčšinou šlo o novú fasádu, výmenu okien, zateplenie balkónov. Často je potrebné zmodernizovať aj kúpeľňu a WC, veľa bytov však rekonštrukcia starého bytového jadra ešte len čaká. Celý proces sa bude odvíjať od ceny rekonštrukcie kúpeľne, od financií, ktoré máte k dispozícii a od toho, čo sa musí nutne urobiť z dôvodu bezpečnosti.

  • Často sa musia vymeniť staré elektrické rozvody, pretože zásuvky v kúpeľni sú nebezpečné a pri fénovaní vlasov alebo holení vám z nich šľahajú plamene. Pri tejto príležitosti je možné zmeniť umiestnenie zásuviek a nainštalovať nové moderné osvetlenie.
  • Nepáči sa vám stará tapeta nalepená na umakartové jadro a už vás nebaví ju stále vymieňať? Páčili by sa vám nové obklady a dlažba na podlahu? Môžete ich nalepiť na umakart, alebo nechať existujúce jadro odstrániť, nahradiť ho murovaným a obložiť.

 

 123led-rekonstrukcie-kupelne

Obrázok: Nová kúpeľňa žiari čistotou.

  • Pri výmene vane za sprchovací kút a pri zmenách dispozície je potrebné pozrieť sa na odpady a prispôsobiť ich novému usporiadaniu.
  • Premýšľate, ako získať v panelákovej kúpeľni viac miesta? Pár centimetrov možno získate posunutím steny do chodby alebo prepojením kúpeľne a WC (tento krok je treba dobre zvážiť a prediskutovať). Možno máte chodbičku do kuchyne, ktorú zrušíte, posuniete toaletu a získate tak väčší priestor v kúpeľni.

 

Sami alebo s odborníkmi?

Najdôležitejšou otázkou je, kto bude rekonštrukciu vašej kúpeľne realizovať. Nad tým by ste sa mali poriadne zamyslieť, pretože od toho sa odvíja veľa ďalších vecí. Prvé, čo vás asi napadne, sú financie. Zo skúseností však vyplýva, že rozhodnutie nie je až tak jednoduché a jednoznačné.

Možno sa na prvý pohľad zdá, že budovanie svojpomocne je jednoduchšie a lacnejšie, no často to tak nebýva. Príbuzní a kamaráti z krčmy nie sú tak spoľahliví, majú čas až po práci a vy v podstate tiež. Ak je navyše rekonštrukcia zložitejšia a dohodnete sa s viacerými pomocníkmi, nemusia na seba nadväzovať. Nakoniec čakáte aj 14 dní na ďalšieho a medzitým sa nemáte ani kde osprchovať.

Odborné práce s odpadmi a elektrinou určite nechajte na skutočnom odborníkovi, ktorý vám dá na svoju prácu záruku a nechá urobiť potrebné revízie. Vyhnete sa tak problémom s vytopením susedov, úrazu elektrickým prúdom a pod. Pre rozvody elektriny v kúpeľni platia špecifické bezpečnostné normy. Tie sa týkajú nielen ističov, ale aj umiestnenia vypínačov a zásuviek.

Ak vás čaká búranie jadra, stavanie nových priečok, nové odpady, nová elektrina, výmena vane za sprchovací kút, zmena dispozície miestností, jednoducho veľa rôznej a odbornej práce, s ktorou si neviete rady, je lepšie sa obrátiť na odbornú firmu.

 123led-rekonstrukcie-kupelne-zrkadla

Obrázok: Malú kúpeľňu zväčšíte použitím zrkadiel.

Výhody spolupráce s profesionálnou firmou

Pracovníci firmy, ktorá sa dlhodobo špecializuje napr. na rekonštrukcie panelákových bytov, už presne vedia, čo ich pri rekonštrukcii bytového jadra čaká a aké sú spôsoby riešenia. Môžu vám ukázať fotografie už zrealizovaných projektov a nebudú riešenie vymýšľať až na mieste pri začatí rekonštrukcie.

Pomoc s prípravnou fázou sa vám bude hodiť v prípade, že si neviete rady, s čím skôr začať, máte strach, aby ste na niečo nezabudli a nechcete sa rozhodovať až na mieste pred pozvanými remeselníkmi. Pracovník z firmy sa príde pozrieť priamo k vám domov, všetko si starostlivo zmeria a zakreslí. Potom si s vami sadne a porozpráva sa o tom, čo od plánovanej rekonštrukcie očakávate, navrhne nejaká riešenie a pripraví grafické návrhy, o ktorých budete na ďalšej schôdzke diskutovať.

Firma si vezme na starosť všetky potrebné kroky a spoločne ich s vami postupne prejde od plánovania a grafického návrhu cez projekt, výber obkladov, sanity a ďalšieho vybavenia, finančný rozpočet až po realizáciu. Odborníci vedia, že častou chybou je nechať si od inštalatéra vyviesť odpad, od elektrikárov urobiť zásuvky a až potom vyberať nábytok a premýšľať, kde bude práčka so sušičkou. Často sa totiž stane, že vybraný nábytok nebude na odpad presne sedieť a prístroje budú umiestnené úplne inde, než sú zásuvky a pod.

Zmluva s pevným termínom a sumou zaistí hladký priebeh prác bez zdržiavania a zbytočného navyšovania ceny. Nestane sa vám, že budete čakať 14 dní na umývadlo, ktoré ste si vybrali a nabudúce zas 3 týždne, kým bude mať kamarát čas. Nakoniec strávite vianočné sviatky bez dverí od záchoda, aj keď ste mali mať hotovo skôr, než pôjdu deti v septembri do školy.

Firma si včas zaistí všetok potrebný materiál a zariadenie, aby nedochádzalo k prestojom spôsobeným zháňaním ľudí a vecí. V priebehu prác sa postará nielen o likvidáciu odpadov z umakartového jadra, obalov a pod. ,ale aj o bezproblémovú prevádzku v dome.

Na záver zabezpečí potrebné revízie elektrickej inštalácie a hotovú zákazku vám za pár dní odovzdá. S firmou sa vám nestane to, čo s kamarátmi z krčmy, že sa práca pretiahne tak, že byt nemôžete normálne používať dlhé mesiace. Máte s ňou podpísanú zmluvu, kde sú uvedené aj sankcie za nedodržanie a pri akejkoľvek chybe máte nárok na záručnú opravu.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: