LED osvetlenie kúpeľne

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa miestnosti > LED osvetlenie kúpeľne

Výmenou osvetlenia v kúpeľni nielen, že usporíte až 80% elektrickej energie, zvýšite taktiež viditeľnosť a celkovú atmosféru osvetlenia.

obr

Ako osvetliť jednotlivé časti kúpeľne

Kúpeľňa je miesto, kde začína aj končí každý deň. Kúpeľňa je miestnosť, kde v mnohých prípadoch nie je okno, je teda nutné všetko svetlo zaistiť umelo. Navyše v kúpeľni trávime veľa času pred zrkadlom, a to nielen ženy, keď si nanášajú make-up, ale aj muži pri holení. Pokiaľ chcete docieliť perfektného make-upu, či oholenia, potrebujete správne osvetlenú kúpeľňu. Navyše je veľmi dôležité myslieť aj na bezpečnosť, vzhľadom k zvýšenej vlhkosti v tejto miestnosti.
obr

Použitím viac svietidiel o menšom výkone vznikne príjemná a efektná atmosféra.

Centrálne svietidlo je základ

Kúpeľňa by mala mať centrálne (hlavné) osvetlenie celej miestnosti. Možno použiť jedno výkonnejšie svietidlo alebo viac bodových svetiel. Pokiaľ máte dodatočne osvetlené aj zrkadlo alebo sprchovací kút, nemusí byť centrálne svietidlo intenzívne.
Farba svetla podľa nálady
Ak v kúpeľni radi relaxujete a je pre vás miestom odpočinku, vyberte centrálne osvetlenie s teplou bielou farbou. Žltý odtieň svetla totiž navodí príjemnú, relaxačnú atmosféru. Ak tu skôr vykonávate osobnú hygienu, je vhodnejšie použiť dennú (neutrálnu) farbu svetla.
Aký výkon zvoliť?
Záleží na veľkosti kúpeľne a tiež na tom, koľko rôznych svietidiel v miestnosti používate. V menších kúpeľniach bude dostatočný výkon 10-15W. Máte kúpeľňu väčšiu? Zvoľte 20-25W.

3 tipy na správne osvetlenie kúpeľne

LED bodovka do sadrokartónu

Úsporné LED svetlo s krytím
IP44, odoláva vlhkosti

5,84 €

Vstavaný LED panel do sadrokartónu

Vstavaný LED panel s pružinkami je
skvelým dizajnovým prvkom

5,45 €

Prisadený LED panel s rámčekom

Kvalitné riešenie pre prisadenie k stropu
pomocou dizajnového rámčeka

33,29 €
obr

Zrkadlo je možné krásne osvetliť výkonným LED pásikom 12W/m s farbou denného svetla..

Osvetlenie zrkadla pre dokonalý make-up

Pomerne dôležité je osvetliť zrkadlo. Ženy sa pred ním malujú, muži zase holia. Obe činnosti vyžadujú dobrú viditeľnosť detailov. Preto nie je radno osvetlenie zrkadla podceňovať.
Zmysel pre detail
Pre osvetlenie zrkadla sa jednoznačne hodí denná (neutrálna) farba svetla. Nielen, že má verné podanie farieb, zabezpečí tiež, že pred zrkadlom budete vyzerať rovnako ako vonku. Ideálne je tiež voliť osvetlenie s mliečnym krytom, ktoré vás nebude oslňovať. Nie je to však nutnosťou.
Nie je nutné meniť existujúce osvetlenie
Ak ste už investovali do pekného svietidlá s klasickou úzkou žiarivkou typu T5, nie je potrebné ho meniť. Stačí jednoducho nahradiť túto žiarivku.
 
To isté je možné urobiť so starými žiarovkami. V obľube sú LED pásiky, ktoré poskytujú veľa možností, ako zrkadlo osvetliť.

3 tipy pre osvetlenie zrkadla v kúpeľni

Štýlové LED svietidlo

Výkonné 12W svietidlo
s dĺžkou 640mm

66,63 €

Výkonný LED pásik 12W/m

Vytvorí efektné praktické osvetlenie,
nezabudnite na napájací zdroj

5,49 €

Bodové LED svietidlo

Štýlové LED svietidlo
s integrovanými diódami

31,33 €

Zóny v kúpeľni

Aby bola dodržaná bezpečnosť je potrebné použiť svietidlá so zodpovedajúcim krytím. Kúpeľňu môžeme rozdeliť pre potreby osvetlenia na niekoľko zón.

obr

  • zóna 0 sa nachádza priamo v umývadle, vani či sprchovom kúte, teda miesta, kde svietidlo priamo prichádza do styku s vodou. Do týchto miest sa bežne žiadna svietidlá neumiestňujú. Výnimkou sú len masážne vane a sprchové kúty. Pokiaľ si do týchto miest prajete umiestniť svietidlo, vyberte také, ktoré má krytie minimálne IP67 a je teda odolné voči dočasnému ponoreniu do vody.
  • 1. zóna je v najbližšom okolí vane či umývadla. Neodporúčame do týchto miest svietidlá umiestňovať, ak na tom však trváte zvoľte krytie minimálne IP 44.
  • 2. zóna sa nachádza vo vzdialenosti cca 60cm od vane. Tu by sa stále nemalo umiestňovať žiadne svietidlo. Ak si ho však prajete, použite svietidlo s krytím aspoň IP44.
  • 3. zóna čiže vonkajšej zóna, ktorá je vo vzdialenosti 2,4 m od vane či umývadla a ďalej, je vhodná pre použitie akéhokoľvek svietidla.

Prečo mať v kúpeľni LED osvetlenie

Ušetríte až 85% elektrickej energie v
porovnaní s bežnými žiarovkami
LED svetlá majú až 20x dlhšiu životnosť v
porovnaní s klasickými žiarovkami
LED osvetlenie svieti okamžite na plný výkon a
nebliká, ani nepraská, ako napríklad žiarivka
Prevádzkovateľ tohto webu LED Solution s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva súbory cookies pre analytické účely a cielenú reklamu. Prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s týmto postupom. Viac o súboroch cookies nájdete tu.