LED osvetlenie kúpeľne

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa miestnosti > LED osvetlenie kúpeľne

Výmenou osvetlenia v kúpeľni nielenže ušetríte až 80% elektrickej energie, ale zvýšite tiež viditeľnosť a celkovú atmosféru osvetlenia.

obr

Ako osvetliť jednotlivé časti kúpeľne

Kúpeľňa je miesto, kde začína aj končí každý deň. V mnohých prípadoch v nej nie je okno, je teda nutné všetko svetlo zaistiť umelo.

V kúpeľni ľudia trávia veľa času pred zrkadlom, a to nielen ženy, keď si nanášajú make-up, ale aj muži pri holení. Ak chcete docieliť perfektný výsledok, potrebujete správne osvetlenie kúpeľne. Navyše je veľmi dôležité myslieť aj na bezpečnosť, vzhľadom k zvýšenej vlhkosti v tomto priestore.

obr

Použitím viacerých svietidiel s menším výkonom vznikne príjemná a efektná atmosféra.

Centrálne LED svietidlo je základ

Kúpeľňa by mala mať centrálne (hlavné) osvetlenie celej miestnosti. Možno použiť jedno výkonnejšie svietidlo alebo viac LED bodových svetiel. Pokiaľ máte dodatočne osvetlené aj zrkadlo alebo sprchovací kút, nemusí byť centrálne svietidlo intenzívne.

Farba svetla podľa nálady

Ak v kúpeľni radi relaxujete a je pre vás miestom odpočinku, zvoľte centrálne LED osvetlenie s teplou bielou farbou. Žltý odtieň svetla totiž navodí príjemnú relaxačnú atmosféru. Ak tu skôr vykonávate osobnú hygienu, je vhodnejšie použiť dennú (neutrálnu) farbu svetla.

Aký výkon zvoliť?

Záleží na veľkosti kúpeľne a tiež na tom, koľko rôznych svietidiel v nej používate. V menších kúpeľniach bude dostatočný výkon 10-15W. Máte veľkú kúpeľňu? Zvoľte 20-25W.

3 tipy na správne osvetlenie kúpeľne

Podhľadový rámček do kúpeľne biely IP44

Úsporné LED svetlo s krytím
IP44, odoláva vlhkosti

3,33 €

Vstavaný LED panel do sadrokartónu

Vstavaný LED panel s pružinkami je
skvelým dizajnovým prvkom

5,38 €

Prisadený LED panel s rámčekom

Kvalitné riešenie pre prisadenie k stropu
pomocou dizajnového rámčeka

35,38 €
obr

Zrkadlo je možné krásne osvetliť výkonným LED pásikom 12W/m s farbou denného svetla.

Osvetlenie zrkadla pre dokonalý make-up

Pomerne dôležité je osvetliť zrkadlo. Ženy sa pred ním maľujú či češú, muži zase holia. Obe činnosti vyžadujú dobrú viditeľnosť detailov, preto nie je radno osvetlenie zrkadla podceňovať.

Zmysel pre detail

Pre osvetlenie zrkadla sa jednoznačne hodí denná (neutrálna) farba svetla. Nielenže má verné podanie farieb, ale zabezpečí tiež, že pred zrkadlom budete vyzerať rovnako ako vonku. Ideálne je zvoliť osvetlenie s mliečnym krytom, ktoré vás nebude oslňovať. 

Nie je nutné meniť existujúce osvetlenie

Ak ste už investovali do pekného svietidla s klasickou úzkou žiarivkou typu T5, nie je potrebné ho meniť. Stačí jednoducho nahradiť túto žiarivku.

To isté je možné urobiť so starými žiarovkami. V obľube sú LED pásiky, ktoré poskytujú veľa možností ako zrkadlo osvetliť.

3 tipy pre osvetlenie zrkadla v kúpeľni

Štýlové LED svietidlo

Výkonné 12W svietidlo
s dĺžkou 640mm

70,79 €

Výkonný LED pásik 12W/m

Vytvorí efektné praktické osvetlenie,
nezabudnite na napájací zdroj

5,42 €

Bodové LED svietidlo

Štýlové LED svietidlo
s integrovanými diódami

33,29 €

Zóny v kúpeľni

Aby bola dodržaná bezpečnosť, je potrebné použiť LED svietidlá so zodpovedajúcim krytím. Kúpeľňu môžeme rozdeliť pre potreby osvetlenia na niekoľko zón.

obr

  • zóna 0 sa nachádza priamo v umývadle, vani či sprchovom kúte, teda v miestach, kde svietidlo priamo prichádza do styku s vodou. Do týchto miest sa bežne žiadne svietidlá neumiestňujú. Výnimkou sú len masážne vane a sprchové kúty. Pokiaľ si do týchto miest prajete umiestniť svietidlo, zvoľte také, ktoré má krytie minimálne IPX7 a je teda odolné voči dočasnému ponoreniu do vody. Ďalej možno do tejto zóny umiestniť upevnené elektrické zariadenia s pevným elektrickým pripojením, ktoré sú pre túto zónu priamo určené, sú chránené pomocou SELV a napätia najviac AC 12V alebo DC 30V.
  • 1. zóna je v najbližšom okolí vane či umývadla. Tu je hodné použiť napríklad LED pásiky s trafom umiestneným mimo zónu 0 a 1. Vždy je však potrebné dodržať krytie minimálne IPX4. Svietidlá musia byť s pevným elektrickým pripojením a ochranou SELV s napätím nepresahujúcim AC 25V alebo DC 60V.
  • 2. zóna sa nachádza vo vzdialenosti cca 60 cm od vane. Svietidlá v tejto zóne musia spĺňať krytie minimálne IPX4. Odporúčame inštalovať iba pevne pripojené svietidlá s napätím DC 12 / 24V a napájacím zdrojom umiestneným v zóne 3.
  • 3. zóna čiže vonkajšia zóna, ktorá je vo vzdialenosti minimálne 2,4m od vane či umývadla, je vhodná pre použitie akéhokoľvek svietidla.

Prečo mať v kúpeľni LED osvetlenie

Ušetríte až 85% elektrickej energie v
porovnaní s bežnými žiarovkami
LED svetlá majú až 20x dlhšiu životnosť v
porovnaní s klasickými žiarovkami
LED osvetlenie svieti okamžite na plný výkon a
nebliká, ani nepraská, ako napríklad žiarivka