Ako vybrať LED pásik

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Ako vybrať LED pásik

LED pásek s krytím

Pásik je tenký a vysoko flexibilný. Taktiež Vám ušetrí náklady na elektrickú energiu.

 

Krytie u LED pásikov - je dôležité zvoliť správny pásik podľa niekoľkých faktorov. Je nutné vedieť, na aký účel budete pásik používať. Podstatné je i zvolené prostredie. Ponúkame LED pásiky s krytím i bez krytia. Laicky povedané, krytie určuje vodotesnosť a prachotesnosť daného svietidla. Pásiky, ktoré majú krytie, odporúčame nalepiť na hliníkový profil, či konštrukciu. Zaistíte tak chladenie pásiku a predĺžite tak výrazne jeho životnosť. Všeobecne však pásiky s krytím nie sú určené na dlhodobé svietenie. Neumiestňujte ich na miesta, kde by na nich mohlo svietiť slnko a to ani pokiaľ pásiky nesvietia, spôsobili by ste tak ich poškodenie.

 

  • bez krytia - pásik je vhodný do suchých priestorov kde nie je vlhkosť

  • krytie IP55 - sú chránené pred stykom s vodou, nie sú však vhodné do nadmerne vlhkého prostredia, hodia sa napríklad do kuchyne či kúpeľne

  • krytie IP68 - ide sa o vodotesný pásik, ktorý môžete napríklad ponoriť do vody

 

pásek s krytím a bez krytí

Na ľavej strane je pásik, ktorý krytie nemá, na pravej je pásik s krytím IP55.

 

Ďalším parametrom je svietivosť, ktorá sa odvíja od výkonu pásiku. Svietivosť je veľmi dôležitým a zásadným parametrom. Nie je LED pásik ako LED pásik a u rovnakého výkonu sa môže zásadne líšiť svietivosť. Vďaka kvalitným komponentom ponúkajú naše pásky vysokú svietivosť.

 

  • 4,8W/m - nižšia svietivosť

  • 7,2W/m - stredná svietivosť

  • 9,6W/m - stredná svietivosť - odporúčame nalepiť na hliníkový profil

  • 12W/m - vysoká svietivosť - nutné nalepiť na hliníkový profil

  • 20W/m - extra vysoká svietivosť - nutné nalepiť na hliníkový profil či konštrukciu

 

Nezabudnite si zvoliť správnu farbu svetla.

teplá bílá bílá studená bílá
teplá biela farba svetla biela farba svetla studeno biela farba svetla
     

 

Dôležité je tiež zvoliť správny zdroj. Výkon pásiku je uvádzaný vo wattoch (W) na meter. Ak teda pásik s výkonom 7,2W/m má dĺžku 3 metre, jeho celkový výkon získame vynásobením výkonu na meter dĺžkou pásku. Teda 7,2x3 = 21,6W. Zvolený zdroj by mal však dosahovať aspoň 20% väčších hodnôt. Nebojte sa teda použiť zdroj s výkonom 30W z našej ponuky. Vyberte si tiež správne trafo podľa vašich požiadaviek na vodeodolnosť, umiestnenie atď.

Ako nalepiť LED pásik? Nalepenie je veľmi jednoduché. Stačí len odlepiť zadnú 3M fóliu a pásik nalepiť na určené miesto. Veľmi dobre drží na plastových, kovových, sklenených či hladkých drevených podkladoch. Podklad je potrebné najprv odmastiť a zbaviť nečistôt. Horšie sa pásky lepia na obyčajné steny, kde je lepšie siahnuť po lepidle. Ak by pásik náhodou samolepiace nebol, odporúčame použiť kvalitný silikón alebo akvaristické lepidlo.

 

LED pásek je samolepcí

Pásik má na zadnej strane samolepiacu pásku značky 3M.

 

KK pásikom ponúkame tiež široké príslušenstvo. Okrem iného aj hliníkové profily. Tie slúžia na dekoratívne účely a zároveň aj na chladenie pre výkonnejšie LED pásiky. V ponuke máme rôzne druhy profilov - nástenné, vstavané, rohové... Profil možno tiež vybaviť krytom čiže difúzorom. Jednotlivé diódy potom nemusia byť viditeľné a svetlo tiež pôsobí príjemnejšie.

 

profily pro LED pásky

Profily je možné osadiť rôznymi difúzormi, ktoré slúžia na zmiernenie a spríjemnenie svetla ale aj ako ochrana pred vonkajšími vplyvmi.
V ponuke máme číre, poločiré alebo mliečnej.

 

vestavné, přisazené nebo rohové profily

Iný profil, iné použitie. Je možné ho prišraubovať ku stene, pripevniť do rohu Vašej kuchyne alebo ho môžete použiť ako vstavaný prvok.

 

Ak sa Vám tento návod páčil, sledujte nás na Facebooku, navštevujte náš blog, alebo sa prihláste k odberu newsleteru.

Kontaktujte nás a LED pásiky si môžete vyzdvihnúť osobne u nás v kancelárii. Adresa je: Dr. Milady Horákové 185/66, Liberec. Je však nutné volať dopredu.