Jednoduchý návod ako si podsvietiť televíziu pomocou LED pásikov

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Návody > Jednoduchý návod ako si podsvietiť televíziu pomocou LED pásikov

osvetlenie tv (5)

Páči sa vám ambientné osvetlenie televíznej obrazovky, no vaša súčasná televízia túto možnosť neponúka? Nemusíte hneď bežať do obchodu pre nový model. Podsvietenie televíznej obrazovky si môžete ľahko zrealizovať sami doma a za pár eur. Zistite, ako na to.

Čo všetko budete potrebovať

Aby vám práca šla ako po masle, majte po ruke všetko, čo budete k inštalácii potrebovať. Kompletný zoznam je tu:

  1. prostriedky na odmastenie zadnej strany televízora (JAR, hubka)
  2. LED pásik
  3. trafo
  4. stmievač, obojstranná lepiaca páska (nie sú nutnosťou)
  5. príslušenstvo (rohové spojky, kábel)
  6. náradie (spájkovačka, nožnice)

 

osvetlenie tv (8)

Odporúčame zvoliť LED pásik s výkonom 4,8 W/m, ktorý je na podsvietenie televízie dostatočne výkonný. Aby ste si pri sledovaní televízie zbytočne nenamáhali a nekazili oči, voľte LED pásik s farbou svetla "extra teplá biela" alebo "teplá biela". Obe farby sú mierne do žlta a pri sledovaní televízie vám zaistia maximálnu pohodu.

Pre fajnšmekrov odporúčame farebný pásik RGB s výkonom 7,2 W/m. Aké sú jeho prednosti? Predovšetkým dlhá životnosť a stála farebná svietivosť. Na 1 m pásika sa nachádza 30 kusov diód, a tak pásik svieti rovnomerne po celej svojej dĺžke. Vďaka miešaniu červenej, zelenej a modrej si môžete dopriať podsvietenie v akejkoľvek farbe.

Výkonnejšie pásiky pre osvetlenie televízie neodporúčame. Tie sa totiž musia lepiť do hliníkového profilu, ktorý sa na TV horšie inštaluje.

Trafo je najlepšie zapojiť priamo do zásuvky, vhodné produkty s nevyhnutným DC konektorom nájdete tu. Pásik a trafo ľahko prepojíte pomocou protikusu tohto konektora, tzv. samice

V prípade, že pásik budete chcieť stmievať alebo si vyberiete farebný pásik (RGB), siahnite po ovládačoch, ktoré tiež prepojíte pomocou DC konektorov.

Vhodné ovládače:

Inštalácia krok za krokom

Úspešnému sprevádzkovaniu predchádza niekoľko jednoduchých krokov, ktorými vás teraz prevedieme.

Odmastenie povrchu

Pred odmasťovaním si televíziu otočte do takej polohy, aby ste mali pohodlný prístup k jej zadnej strane. Povrch televízie sa odmasťuje preto, aby na ňom pásik dobre držal. Najlepším pomocníkom vám v tomto smere bude jarová voda, ktorú zotrite vlhkou hubkou.

Odmasťovať nemusíte celú zadnú stranu, venujte sa len tej časti, na ktorú budete pásik lepiť. Pásik by sa pritom mal nachádzať pár centimetrov od obvodovej hrany televízie.

osvetlenie tv (7)

Dvakrát meraj, raz rež

Veľmi dôležité je dobre si rozmerať jednotlivé dĺžky pásika. Najjednoduchšie je  natiahnuť si pásik na dĺžku a následne i šírku televízie. Teraz sa pozrite, kde treba pásik skrátiť. Nezabudnite však prirátať potrebný spoj. Ak napríklad budete používať rohové spojky, je dobré pripočítať cca 1 cm na dĺžku pásika.

osvetlenie tv (9)

Spájkovať alebo nie?

Nie každý disponuje spájkovacou stanicou, preto ponúkame aj tzv. CLICK spojky, pri ktorých nie je potrebné pásik spájať cínom. Ak ale spájkovačku vlastníte, odporúčame ju využiť, výsledný spoj je potom oveľa pevnejší.

Pásik by ste v tejto fáze už mali mať rozmeraný a nastrihaný, preto prejdeme k spojeniu pásika do požadovaného tvaru obdĺžnika. Pásik môžeme v rohu spojiť niekoľkými spôsobmi:

 

V prípade, že sa rozhodnete komponenty spájať cínom, naneste si cín najprv na spoje a potom ich zospájkujte k sebe.

osvetlenie tv (10) osvetlenie tv (11)

Výsledkom by mal byť pásik spojený do obdĺžnika, ktorý už len zostáva nalepiť na televíziu. Pred samotným lepením je dobré si priložiť pásik na zadnú stranu televízie a vyznačiť si, kde presne bude nalepený.

osvetlenie tv (1)

Tip pred lepením

Niektoré televízie nemajú hladký povrch, alebo môžu mať rôzne nerovnosti. Preto by na nich pásik mohol horšie držať. V tomto prípade odporúčame pásik podlepiť obojstrannou lepiacou páskou, ktorá nerovnosti vyrovná a pásik na nej bude lepšie držať.

Páska zároveň slúži ako "most" v prípade, že na zadnej strane televízie potrebujete pásik viesť cez nejaký otvor, napríklad zakladač na káble.

Pásik pred lepením nezabudnite rozsvietiť a presvedčiť sa, že je všetko dobre prepojené a svieti po celej dĺžke.

osvetlenie tv (12)

Čerešnička na torte

Pomyselnou čerešničkou je lepenie pásika. Teraz sa ukáže, ako dôkladne ste si pásik rozmerali a pripravili sa na celý záverečný proces lepenia. Či už LED pásik lepíte priamo na televíziu alebo na obojstrannú lepiacu pásku, dbajte na to, aby ste ho poriadne "pritlačili" medzi diódami a aby naozaj dôkladne priľnul k povrchu. 

osvetlenie tv (14)

osvetlenie tv (4)

osvetlenie tv (3)

Teraz už len zostáva pásik prepojiť s trafom, televíziu vrátiť do pôvodnej polohy a užívať si príjemnú večernú atmosféru.

Výsledok by mal vyzerať takto:

osvetlenie tv (6)

Pozdvihnite aj vy sledovanie televízie na novú úroveň. Inštalácia LED pásika je jednoduchá, takže sa jej nemusia báť ani menej zruční domáci majstri.