LED pásik pod kuchynskú linku

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Návody > LED pásik pod kuchynskú linku

Výber komponentov na zostavenie

Najprv sa zamyslite nad všetkými jednotlivými komponentmi, ktoré budú k zostaveniu svietidla potreba. Nezabudnite na maličkosti ako sú káble, svorkovnice alebo konektory potrebné k zapojeniu. Jednoduchú schému, ktorú si doma nakreslíte na papier, Vám zaberie pár sekúnd, ale môžete ušetriť veľa času a starostí pri montáži.

Spoločnosť LED Solution nenesie žiadnu zodpovednosť za zapojenie a inštaláciu, zodpovednosť odporúčame zveriť autorizovanej osobe!

Príslušenstvo k profilom

Hliníkový profil slúži na chladenie LED pásikov a tiež ako dizajnový prvok. K profilu doporučujeme zakúpiť aj kryt, čiže difúzor. Ten zabráni vnikaniu prachu a nízkej vlhkosti. Difúzor si zvolíte priamo v produktovej karte konkrétneho profilu spolu s dĺžkou profilu. Číry difúzor prepustí viac svetla, matný (opálový) zase svetlo lepšie rozptýli a menej oslňuje. Zhruba 10% svetla sa v ňom však stratí.

Dôležitým doplnkom sú aj koncovky profilu. Možno využijete tiež úchyty. Pri každom profile sú k nájdeniu v záložke: Súvisiaci tovar.

Konektory, káble a svorkovnice

LED pásik nemusí mať vyvedené káble. Ak sú u LED pásku (záleží z akej časti rola je odobratý) sú dlhé cca 10cm. Je však možné, že chcete zvoliť iný spôsob zapojenia. Pásik tiež bude podľa typu potreba prepojiť so zdrojom. Tieto komponenty nájdete tu.

Vypínače a ovládače

Je možné, že budete chcieť pásik vypínať samostatným ovládačom alebo meniť intenzitu svitu. K tomu je potrebné zakúpiť ovládač. Kompletnú ponuku nájdete tu.

Výber LED pásku, napájacieho zdroja a hliníkového profilu

LED pásik

Najčastejšie sa pásky upevňujú do lišty pod policami nad kuchynskou linkou. Ideálny výkon pásku je 12W na jeden meter. Pásik bude v profile s difúzorom, preto opasok nemusí mať krytie a nemusí byť zaliaty v silikóne. Ideálne je teda tento opasok s bielym svetlom: LED pásik bez krytia.

Napájací zdroj (trafo)

Výber zdroja sa odvíja od Vašich požiadaviek. Výkon zdroja zvolíme jednoducho. Vynásobíme dĺžku LED pásiku s jeho výkonom. Potom pripočítame 20% rezervu. Výkon zdroja vyberieme, aby bol najbližší vypočítanému číslu. Napríklad pre 2 metre pásiku 12W vypočítame výkon trafa nasledovne: 2 x 12 = 24. Teraz pripočítame 20% rezervu: 24 x 1,2 = 28,8. Vyberieme teda výkon trafa najbližšie avšak nie nižšie ako 28,8W. Kompletnú ponuku napájacích zdrojov nájdete tu.

Hliníkový profil

Profil vyberte podľa spôsobu inštalácie. Ak chcete profil zapustiť priamo pod skrinku do vyfrézovanej drážky, vyberte tento profil: Profil pre LED pásiky zabudovateľný.

Ak chcete profil len pripevniť na skrinku, vyberte z našej ponuky nástenných profilov, vhodný nie je iba profil mikro. Kompletnú ponuku nájdete tu: Nástenné profily LED pásiky.

Ak chcete profil usadiť do rohu, vyberajte z ponuky tu: Rohové profily pre LED pásiky

Zapojenie a inštalácia

Jednotlivé komponenty máme vybraté a teraz pristúpime k samotnej inštalácii.

Zapojenie LED pásiku

LED pásik Vám zašleme v jednom kuse (maximálne 5 metrov v balenie). Súčasťou LED pásku nemusí byť pripojovací kábel. Odporúčame ho prikúpiť k ľad pásku..

Na pásik je tiež možné spájkovať. Slúži na to vyznačené miesta s označením + a -.

Pásik teraz prepojíme s napájacím zdrojom, napríklad pomocou svorkovnice. Ak budeme chcieť pásik stmievať, ovládač zapojíme medzi LED pásik a zdroj. Napájací zdroj potom zapojíme do siete.

Po zapojení odporúčame prekontrolovať pevnosť všetkých spojov a sústavu otestovať.

LED pásik možno rozdeliť na viac kusov. Pomocou kábla je možné napríklad vynechať miesto na digestor.

Pripevnenie hliníkového profilu

Je niekoľko spôsobov ako hliníkový profil pripevniť. Pokiaľ sa jedná o zabudovateľný profil, stačí ho len vlepiť do pripravenej drážky

Ostatné profily je možné uchytiť niekoľkými spôsobmi.

1) Profil nalepíme k podkladu pomocou oobojstrannej pásky alebo kvalitného lepidla

2) Použijeme úchyty vhodné pre konkrétny profil, ktoré privŕtame k podkladu a profil do nich potom nacvakneme, úchyty nájdeme v karte Súvisiaci tovar viď. vyššie.

3) Do profilu vyvŕtame otvory a profil uchytíme priamo pomocou skrutiek.

Ak máte profil upevnený a sústavu zapojenú a otestovanú, je čas upevniť zdroj. Ak chcete zdroj upevniť k horľavému podkladu, je potrebné aby na ňom bola značka s písmenom F v obrátenom trojuholníku. Zdroj umiestnime na zvolené miesto a pásik nalepíme do profilu.

Teraz stačí zacvaknúť difúzor, nasadiť koncovky a sústava je pripravená.