Vysvetlenie parametrov

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Parametre svietidla > Vysvetlenie parametrov

Svetelný tok

Svetelný tok je hodnota, ktorá charakterizuje intenzitu vydaného svetla zo svietidla. Čím vyššia táto hodnota je, tým je svetlo intenzívnejšie, respektíve viac svieti. Táto hodnota je udávaná v lúmenoch (lm).

Farba svetla

Udáva aký farebný tón bude mať vyžarované svetlo. K dispozícii sú 3 odtiene bielej, ktoré sa prelínajú od žltého svetla (teplá biela) cez neutrálne (denná biela) až po studenú bielu (ostré svetlo s modrým nádychom). Viac v článku o farbách svetla.

Teplota chromatickosti

Je to číselná hodnota udávaná v Kelvinoch (K). Značí hodnotu farby svetla na stupnici. Čím je číslo nižšie, tým je svetlo viac žlté, čím vyššie, tým je svetlo viac do modra. Viac v článku o farbách svetla..

Vyžarovací uhol

Udáva pod akým uhlom je svetlo zo svietidla vyžarované. Čím je hodnota nižšia, tým je svetlo smerované do užšieho lúča, čím je vyššia, tým väčšiu plochu dokáže osvetliť.

Index podania farieb

Táto hodnota udáva, ako pod vyžarujúcim svetlom dokáže ľudské oko vnímať farby, ako veľmi reálne ... Denné svetlo má hodnotu 100, kedy sú farby najviac reálne. LED osvetlenie má jedno z najreálnejších podaní farieb, dosahuje hodnoty 70-90.

Výkon

Udáva výkon svietidla (W). Podľa tohto parametra odhadujeme spotrebu svietidla. Podľa pomeru výkon / svetelný tok hodnotíme efektivitu svietidla. Platí, že čím vyšší výkon svietidla, tým väčšia spotreba a väčší svetelný tok (svietivosť).

Vstupné napätie

Tento parameter udáva aké napätie (V) je prístupné pre zapojenie svietidla. V klasickej zásuvke je vstupné napätie 230V. Sú však svietidlá, ktoré majú vstupné napätie nižšie (12 / 24V), u tých je potrebné použiť transformátor (zdroj, trafo ...), ktorý napätie premení z 230V na 12 / 24V. Do LED diód spravidla prúdi nízke napätie, vstupné napätie je však brané pre celé svietidlo, záleží teda, či zdroj je už súčasťou svietidla (potom je vstup. napätie 230V) alebo je potrebné použiť externý zdroj (potom je vstupné napätie 12V a vyššie).

Stupeň krytia

Udávaná hodnota sa značí IP a určuje ako veľmi je svietidlo odolné proti vniknutiu cudzích častíc, vrátane vody. Čím nižšia číslica je za označením IP, tým je svietidlo menej odolné. Interiérové svetlá majú napríklad IP20, vonkajšie by mali mať minimálne IP54 - IP68.

Životnosť

Udáva životnosť svietidla v hodinách, bohužiaľ je tento údaj často nereálny. Testovaná životnosť je v laboratórnych podmienkach a v reáli nie je možné ju dosiahnuť.

Stmievateľnosť

Určuje či je pri svietidle možné regulovať intenzitu svetla alebo nie.

Trieda spotreby

Určuje ako úsporný je daný typ svietidla či iného spotrebiča. LED osvetlenie je zaradené do triedy A a vyššie, teda veľmi úsporné.

Účinnosť

Určuje koľko elektrickej energie je pomocou zdroja premenené. U LED osvetlenia je to väčšinou 95%.

Typ LED čipu

Udáva aká LED dióda (čip) je v svietidle umiestnená. Spravidla sa jedná o COB čipy (jedna výkonná dióda) alebo SMD čipy (malé, menej výkonné diódy).

Certifikácia

Svietidlá dovážané do EÚ by mali spĺňať určité certifikácie. Na každom svietidle musí byť označenie CE a výrobca alebo dovozca by mal mať k dispozícii tzv. Prehlásenie o zhode.

Výrobca

Spoločnosť, ktoré svietidlá dováža do EÚ, alebo je výrobca svietidiel. Uvádzanie tohto parametra je povinné, u predajcov, ktorí tento parameter zo zákona nezverejňujú, nákup neodporúčame.

Pracovná teplota

Určuje v akom teplotnom rozmedzí je svietidlo funkčné.

Montážny otvor

Určuje rozmery otvoru, ktorý je nutný pripraviť pred inštaláciou určitých typov svietidiel.

Náhrada za

Hovorí užívateľovi, ktoré konvenčné svietidlo je schopné nahradiť týmto LED svietidlom.

Dosvit

Týmto parametrom označujeme, ako ďaleko alebo akú plochu je svietidlo schopné osvietiť.

Farba tela a materiál

Udáva akú farbu má telo svietidla a z akých materiálov je zostavené.

Prevádzkovateľ tohto webu LED Solution s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva súbory cookies pre analytické účely a cielenú reklamu. Prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s týmto postupom. Viac o súboroch cookies nájdete tu.