Ako na rekonštrukciu záhrady

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Ako na rekonštrukciu záhrady

Staviate nový dom, kúpili ste staršiu stavbu alebo ste zdedili nehnuteľnosť po starých rodičoch? Ku každému domu patrí nejaká záhrada (aj kvôli tomu si bývanie v dome vyberáme). Dnes sú predstavy o modernej záhrade iné ako pred niekoľkými desiatkami rokov, kedy slúžila predovšetkým na pestovanie ovocia a zeleniny, chov sliepok a králikov (to ale neznamená, že to dnes už nikoho nezaujíma, skôr naopak).

garden-2179095_960_720
                                                                                                            Obrázok: Rekonštrukcia záhrady zahŕňa veľa rôznorodej práce.

V súčasnej dobe si každý z nás predstavuje svoju záhradu trochu inak a v inom štýle. Niekto ako rekreačnú oázu s terasou, bazénom, trávnikom na opaľovanie či detským ihriskom a niekto ako okrasnú záhradu so skalkou, výstavnými ružami či inými osobitými a vzácnymi kvetinami. Iný si zas túži vypestovať čo najviac ovocia a zeleniny bez priemyselného spracovania, mať vlastné vajíčka a mäso, a preto zvolí úžitkovú záhradu.

Milovníci prírody zas chcú mať permakultúrnu záhradu, ktorá dá menej práce a pri dômyselných postupoch sa väčšinou stará sama o seba, no napriek tomu poskytuje svojim majiteľom ako miesto pre odpočinok (napríklad v hojdacej sieti medzi stromami), tak plody do kuchyne.

Základy projektu novej záhrady

Rekonštrukcia záhrady je rovnako zložitá (možno niekedy aj zložitejšia) ako rekonštrukcia samotného domu. Určite sa oplatí nechať si čas na premyslenie, poradiť sa s človekom, ktorý tomu rozumie, alebo si prizvať na pomoc záhradného architekta.

Samozrejme, záleží na tom, koľko peňazí chcete a môžete do záhrady investovať. Niektoré veci sa dajú budovať postupne s využitím vlastných síl a znalostí.

Skôr, než sa pustíte do veľkej rekonštrukcie záhrady, by ste určite mali mať konkrétnu predstavu o výsledku. Majte na pamäti, že záhrada je väčšinou živá (ak ju celú nevydláždíte), stromy a kríky rastú a každý rok menia jej ráz. Začínajúci záhradník väčšinou neodhadne, ako bude záhrada vyzerať o 10 alebo 20 rokov. Zle naplánované záhrady sú oveľa náročnejšie na údržbu i financie, pretože spravidla nerešpektujú prirodzené procesy v prírode.

Ako začať?

Máte alebo kupujete starší dom so záhradou? Potom asi viete, ako na vás jednotlivé prvky v nej pôsobia, čo chcete zachovať (napríklad strom, ktorý vysadil váš dedo, keď ste sa narodili), čo chcete určite odstrániť, (starú králikáreň, rozpadajúce sa schody na terasu, rozpínajúce sa kríky) a čo chcete na záhrade vybudovať (nový altánok, jazierko).

Tieto predstavy si nejaký čas zapisujte a myslite pri tom na to, do ktorej časti pozemku sa nové prvky budú hodiť. Berte do úvahy kvalitu pôdy, množstvo vody (sucho, mokro), svetlo alebo tieň, ktoré vaše plány podporia, alebo naopak budú komplikovať.

swimming-pond-1529485_960_720
                                                                                                                   Obrázok: Je vaším snom kúpacie jazierko?

Nezaobídete sa bez stavebných úprav

Väčšia rekonštrukcie záhrady počíta aj s búraním a novými stavbami. Už vopred myslite na to, že budete potrebovať techniku, ktorá vám s búraním, hĺbením či manipuláciou s materiálom pomôže. Máte ju ako na záhradu dostať? Nemá cenu budovať nové záhony, keď vám ich rozjazdí bager alebo auto s tehlami.

Určite by ste nemali zabúdať, že musíte začať pod zemou, pretože neskôr by sa vám nová záhrada ťažko rozkopávala.

Viete, čo všetko je v záhrade ukryté a zakopané? Niekedy to možno budú aj poklady, inokedy zas nemilé prekvapenia. Tušíte, čo všetko sa nachádza pod povrchom a čo tam do budúcnosti budete potrebovať? Je nevyhnutné mať plán nových stavieb, kde budú cestičky, kde bazén, altánok, nový prístrešok na náradie a tiež akým moderným LED osvetlením všetko osvetlíte. 

Aj keď nebudete budovať všetko hneď, nové inžinierske siete, káble, elektrorozvody, potrubia a pod. je dobré dostať do zeme skôr, než všetko ostatné. Pred tým odstráňte všetko, čo už na záhrade nechcete - staré rozpadnuté schody, starú kôlňu, rozpadajúci sa plot... Podzemné vedenie sa snažte ukladať do spoločných výkopov, ušetríte náklady aj čas a navyše to bude prehľadnejšie. Nezabudnite si tiež spraviť fotodokumentáciu týchto prác, aby ste nezabudli, kde sa čo nachádza.

Ak si chcete novú záhradu pripraviť čo najlepšie, oplatí sa myslieť na moderné technológie a postupy, ktoré uľahčia a spríjemnia nielen pobyt a komfort na záhrade, ale aj starostlivosť o ňu. Nezabudnite na:

  • rozvody elektriny pre osvetlenie, spotrebiče a stroje (elektrická kosačka, elektrická píla, krovinorez, drvič na konáre, kultivátor, vysávač do bazéna, gril a pod.)
  • rozvody vody pre záhradnú sprchu, bazén či jazierko
  • odpad pre bazén a jazierko
  • podzemné nádržky pre dažďovú vodu z odkvapov a prepojenie s vodným systémom
  • studňa a jej prepojenie
  • prípadný vrt pre tepelné čerpadlo a prepojenie

Nezabudnite použiť tie najkvalitnejšie materiály, pretože vonkajšie podmienky sú oveľa náročnejšie (mráz, dážď, sucho, teplo, UV žiarenie) a to veľa lacných materiálov dlho nevydrží.

Týka sa to napríklad záhradného nábytku, ale pod zemou to platí tiež. Aj keď to neuvidíme a káblami či potrubím sa nebudeme nikomu chváliť, o to dlhšie musia v zemi vydržať.

Moderné osvetlenie záhrady

Napadlo vás, že osvetlenie záhrady budete riešiť až nakoniec, keď budete mať nový záhradný domček, novú pergolu, nový bazén, cestičky atď.?

Ak nechcete mať po novej záhrade všade naťahané káble, o ktoré môžete zakopnúť alebo si spôsobiť úraz elektrickým prúdom, v tejto chvíli je už neskoro. Určite si elektroinštaláciu pripravte vopred a v spolupráci s odbornou firmou, ktorá vám môže zabezpečiť aj elektrikára.


Animace_CZ

Obrázok: Oplatí sa mať projekt na osvetlenie záhrady. Zdroj: 123led.sk

Zaistite, aby ste mali záhradný svetelný okruh oddelený od domového, aby ste na záhrade mali viac svetelných okruhov a chráničov. Ak by došlo k poruche osvetlenia, nedôjde k výpadku elektriny v celom dome či na celej záhrade.

Myslite na to, aby aj svetlá a zásuvky mali patričné krytie (IP). Táto skratka udáva odolnosť elektrických zariadení proti vniknutiu cudzieho telesa a kvapalín, hlavne vody. Vonkajšie zásuvky musia mať krytie minimálne IP44 a svetlá, ktoré budú inštalované do vody, musia mať krytie IP68. Prvky s krytím IP68 inštalujte aj do miest, kde hrozí, že dané prvky budú zaplavené.

Led osvetlenie na terase a v pergole

Záhradné LED svietidlá majú praktický i dekoratívny účel. V prípade zastrešeného altánku alebo terasy najviac využijete stropné osvetlenie, prípadne závesné svietidlá či záhradné stojace lampy.

LED reflektory so senzorom pohybu fungujú aj ako bezpečnostný prvok proti nevítaným návštevníkom. Pri zvláštnej príležitosti ako dekorácie využijete svetelné reťaze, lampičky, LED pásiky, vonkajšie stojace lampy a rôzne svetelné LED objekty. Dôležité je, aby svetlá mali potrebné krytie a boli určené na vonkajšie použitie.

Osvetlenie cestičiek a príjazdovej cesty do garáže

Osvetlenie cestičiek by malo byť ovládateľné ako od vstupnej bránky, tak aj od garáže a hlavného vchodu. Zvoliť si môžete napríklad vonkajšie stojacie LED lampy. Svetlo sa môže automaticky zapínať pri zotmení. Ak budete po ceste jazdiť autom a máte obavy, aby niektorý z vodičov v rodine svetlá pri ceste nepoškodil alebo si nepoškriabal auto, zvoľte radšej zápustné nájazdové LED svetlá. Tie sa umiestňujú k príjazdovej ceste a na rozdiel od iných svetiel im nevadí, keď po nich prejdete autom.

Osvetlenie vodných plôch

Osvetlenie bazéna alebo jazierka plní estetickú, ale aj bezpečnostnú funkciu. Aké možnosti výberu svetiel máte?

  • Zabudované osvetlenie - bazénové podvodné svetlá.
  • Osvetlenie okolo bazéna - plní hlavne bezpečnostnú funkciu, osvieti okraje bazéna, schodíky, prídavné zariadenia a okolité nerovnosti. Môžete ho doplniť dizajnovými svetlami, farebnými krytkami a LED lampičkami.
  • Prístupová cesta - rozhodne nezabudnite na osvetlenie prístupovej cesty a schodíkov do bazénu.