Osvetlenie pergoly či altánku. Ako vybrať ideálne vonkajšie LED svietidlá?

Úvod > Blog o LED osvetlenie > Inšpiracia > Osvetlenie pergoly či altánku

Neodchádzajte zo záhrady, keď sa zotmie. Rozsvieťte si vo svojej pergole alebo altánku. Poradíme vám, ako vybrať správne vonkajšie osvetlenie, aby ste si mohli užívať letné večery pod príjemným svetlom.

blog_altan_1

Aj keď už slnko zapadlo, nemusíte si odopierať príjemné posedenie pod pergolou alebo v altánku. Pokračujte so zábavou, grilovaním alebo relaxáciou pri knižke aj po zotmení. Stačí, ak si vyberiete vhodné záhradné osvetlenie. To musí pochopiteľne spĺňať iné požiadavky než svetlo do interiéru.

Pretože nás zaujímal názor odborníka, ktorý predáva či inštaluje pergoly, spýtali sme sa pána Lukáša Miča, konateľa spoločnosti SUNSYSTEM, ktorá sa zaoberá kvalitnou tieniacou technikou.

Aký typ osvetlenia sa hodí do pergoly? Pán Mičo nám povedal: 

Štandardné je LED denné biele osvetlenie, môže byť aj LED farebné. Inštaluje sa najčastejšie do odtokového profilu. Osvetlenie môže byť priame alebo nepriame.” Zároveň sme sa dozvedeli, že sa niektoré pergoly predávajú so zabudovaným LED osvetlením.

Pri niektorých hliníkových pergolách sa LED osvetlenie predáva ako príslušenstvo. Napríklad pri bioklimatickej pergole PLACEO  je možné umiestniť osvetlenie na extrudované lamely alebo na priečny a pozdĺžny nosník pergol. Jedná sa o LED osvetlenie, ktoré môže byť biele alebo farebné. Biele LED osvetlenie je ovládané na rovnakom diaľkovom ovládači ako celá pergola alebo rolety. Intenzitu osvetlenia regulujete v rozsahu 0%, 33%, 66% a 100%. Farebné LED osvetlenie ovládate na oddelenom ovládači. Volíte farbu, intenzitu a iné.

Ak ste kúpili alebo plánujete kúpiť pre nadchádzajúcu sezónu pergolu bez LED osvetlenia, radi vám poradíme s výberom. Samozrejme nie je problém pergolu postavenú svojpomocne dodatočne doplniť LED pásikmi, LED nástennými svietidlami alebo napríklad bodovkami so stmievačmi. Ak nevlastníte bioklimatickú pergolu so zapustenými LED svetlami, ale máte napríklad pergolu, ktorú ste si postavili sami, poďte sa pozrieť na ponuku vhodných svetiel.

Osvetlenie pergoly alebo altánku musí odolávať poveternostným vplyvom a spĺňať bezpečnostné parametre. Dôležité je vybrať svetlo, ktoré uspokojí vaše potreby. Inú intenzitu očakávate od svetla, ktoré bude visieť v pergole nad jedálenským stolom, iné nároky budete mať na osvetlenie postranných častí altánku alebo záhradnej cesty.

blog_atan_2

Aké svetlo vybrať do pergoly alebo altánku?

Vonkajšie svietidlá vyberajte rovnako starostlivo ako osvetlenie interiéru. Zamerajte sa predovšetkým na bezpečnosť. Dôležité je, aby svietidlo určené do exteriéru malo zodpovedajúci stupeň krytia. To je kľúčový parameter, ktorý by ste mali sledovať.

Stupeň krytia je informácia o ochrane elektrických zariadení pred prachom alebo vodou. Je označovaný podľa normy STN dvojčíslom, ktoré nasleduje za písmenami IP. Prvé číslo udáva, pred ako veľkými pevnými predmetmi je zariadenie chránené. Druhé číslo ukazuje, ako dobre odoláva vode. Vonkajšie svietidlá by mali mať stupeň krytia minimálne IP44, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť. Údaje o krytí svietidla nájdete na obale.

Ochranu svietidla pred vodou určujú nasledujúce stupne. Platí, že čím je IP číslo vyššie, tým je svietidlo lepšie chránené.

  • 0 - Nechránené
  • 1 - Zvisle padajúce kvapky vody
  • 2 - Šikmo padajúce kvapky pod uhlom 15°
  • 3 - Kropenie vodou pod uhlom 60°, dážď
  • 4 - Striekajúca voda
  • 5 - Tryskajúca voda
  • 6 - Intenzívne tryskajúca voda
  • 7 - Dočasné ponorenie
  • 8 - Trvalé ponorenie

 

Popri bezpečnostných parametroch sledujte tiež farbu svetla. Pre vonkajšie svietenie je vhodné zvoliť farbu denného svetla alebo teplé svetlo. To bude príjemnejšie pre oči, keď v pergole budete večerať alebo si čítať.

Umiestnenie svetla v pergole

Už pri výbere osvetlenia myslite na to, kde a ako svetlo v pergole alebo v altánku uchytíte. Centrálne svietidlo pripevnite pod strechu alebo odtokový žľab. Pri drevených pergolách a altánkoch je upevnenie svietidla jednoduché. Ku hliníkovým konštrukciám môžete napríklad privŕtať drevené vertikálne nosníky a na ne svetlá pripevniť.

Stropné svetlo, ktoré bude osvetľovať jedálenský stôl alebo kút v pergole, by malo byť dostatočne silné. Rôzne závesné lampáše alebo LED pásiky využite ako dekoratívny doplnok alebo pre prisvetlenie tmavších kútov. Využiť môžete tiež nástenné LED svietidlá, ktoré lúče rozptyľujú do strán a vytvárajú tak príjemné svetlo. Pokiaľ si v pergole alebo v altánku radi čítate, kúpte si vhodnú lampu. Intímne osvetlenie vytvoria lampičky na stolíkoch.

Typy na svietidlá do pergol a altánkov

Orientáciu v pergole alebo v altánku vám po zotmení uľahčí LED pásik 230V, ktorý sa ľahko inštaluje. Má malé rozmery i spotrebu. Oproti bežným svietidlám je úsporný. Nezahrieva sa na vysokú teplotu, a preto nehrozí požiar. Hneď po zapnutí sa rozsvieti na plný výkon. Má dlhú životnosť a znesie aj časté zapínanie a vypínanie. Zvoliť môžete aj LED pásiky v profile, ktoré sa hodia najmä do krytých priestorov, pretože na ne nesmie pršať.

Ako centrálne svietidlo môžete do pergoly alebo altánku zvoliť LED nástenné stropné   s krytím IP44. Kvalita svetla zodpovedá 50W vláknovej žiarovke. Teplota svetla je dostatočná (4000K). Svietidlo je úsporné, je v energetickej triede A+. Toto nástenné LED svietidlo do pergoly a altánkov nevytvára teplo, preto nehrozí požiar. Ihneď po rozsvietení nabehne na stopercentný výkon.

Do prístreškov pre automobily je možné inštalovať napríklad LED reflektory s pohybovým snímačom.

blog_altan_3

Svieťte aj bez elektriny

Ak by ste si v pergole alebo altánku radi rozsvietili, ale nemáte v blízkosti elektrickú prípojku, zvoľte si vonkajšie osvetlenie, ktoré nepotrebuje elektrinu. Využiť môžete napríklad LED pásiky na 12V, ktoré sa predávajú aj vo vodeodolnej variante a ľahko ich pripojíte na akúkoľvek 12V batériu. Využiť môžete aj LED lampičku so vstavaným akumulátorom.

Osvetlite cestu k pergole

Keď sa vydáte záhradou k pergole a v ruke držíte tácku s drinkami alebo večerou, neriskujte. Využite praktické a úsporné osvetlenie, ktoré vám v dostatočnej miere presvetlí cestu. Záhradné LED svietidlá sa vyrábajú v elegantných tvaroch z odolnej ocele. Vďaka krytiu IP44 odolajú prachu i vode. Využiť môžete aj menej nápadné nájazdové LED svietidlá, ktoré sú stvorené pre osvetlenie záhradných cestičiek alebo nájazdov ku garážam.

S LED osvetlením svoju záhradu premeníte na kúzelné miesto aj v noci.