Máte na záhrade vodnú plochu? Dodajte jej glanc správnym LED osvetlením

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Máte na záhrade vodnú plochu? Dodajte jej glanc správnym LED osvetlením

Voda je fascinujúci živel. Vďaka nemu je záhrada miestom, v ktorom sa každý deň deje niečo nové. Lesklá vodná hladina na seba cez deň strháva pozornosť prirodzene. Svoje kúzlo však môže mať aj v noci. Stačí ju len vhodne a vkusne nasvietiť LED svetlami. Aké možnosti v tejto oblasti máte? Rozhoduje predovšetkým umiestnenie aj typ vodnej plochy.

 zahrada

Voda prinesie do záhrady novú dynamiku

Prečo je dobré mať na záhrade vodný prvok

Voda je skvelým nástrojom, ktorým do priestoru záhrady dostanete dynamiku, život i sviežu atmosféru. V sparných letných dňoch navyše poskytne príjemnú mikroklímu aj útočisko mnohým živočíchom. Návštevníci, ale aj vy sami budete mať nutkanie pozerať sa do záhrady ešte hlbšie. Vodná plocha nebude nikomu ľahostajná a bude oslovovať všetko živé.

Typy vodných plôch

Typ vodnej plochy sa odvíja od veľkosti, ale aj terénu záhrady. Ktoré sú najčastejšie?

  • Vodné pítka - keď máte malú záhradu, zvoľte vhodné vodné pítko, ktoré bude útočiskom hmyzu a vtáčikov. Dajte však pozor, aby nebolo príliš hlboké a živočíchy sa v ňom neutopili.
  • Pramenisko so studničkou - je tiež ideálnou voľbou do menších záhrad.
  • Bazény a ďalšie kúpacie plochy - sú ideálne predovšetkým do veľkých záhrad. Môžu mať podobu bazénov alebo kúpacích jazierok.
  • Jazierka - sú vhodné do väčších záhrad.
  • Záhradná fontána alebo kaskáda - túžite mať na svojej záhrade vodu, ale bazén z rôznych dôvodov nechcete a pri jazierku sa obávate, že sa stojatá voda bude kaziť? Už ste nainštalovali fontánku s pitnou vodou pre vtáky a hmyz a premýšľate, ako vašu záhradu a seba osviežiť ešte viac? Riešením, ktoré oceníte hlavne v horúcich letných dňoch, môže byť fontána, kaskáda alebo potôčik. Voda môže z fontánky tryskať, vytekať alebo v nej len prebublávať. V každom prípade bude vydávať príjemné zvuky tečúcej či striekajúcej vody, pri ktorých sa vám bude skvele relaxovať. Záhradné fontánky sú vyrábané z najrôznejších materiálov, najčastejšie sú to rôzne druhy kameňov, ale môžu byť aj z dreva, bambusu alebo betónu. Fontánku si môžete buď kúpiť, alebo vyrobiť sami. Umiestniť ju môžete prakticky kdekoľvek - do priestoru záhrady, na terasu, k stene.

 

V záhradách s členitým terénom môžete využiť potenciál nerovností. Hodia sa sem sústavy prepojených vodných nádrží, ktoré vode umožňujú pretekať z jednej nádrže do druhej. Týmto spôsobom vnesiete do záhrady pohyb.

Aj v záhradách s rovným terénom môžete dosiahnuť kaskádovo tečúcej vody. Je však nutné, aby spády mali výšku minimálne 20cm. To možno dosiahnuť napríklad naskladáním kameňov na seba. Taktiež môžete na záhrade vytvoriť vyvýšené miesto, ktoré bude hladina vody obklopovať. Miesto pri vode môžete doplniť lavičkou pre relaxáciu.

Jazierka aj kúpacie jazierka by mali byť osadené vodnými rastlinkami. Vodné rastliny sa sadia priamo do vody. Môžu plávať na hladine alebo vyrastať z dna. Nezabúdajte ani na okolie jazierka, kam sa hodia najmä vlhkomilné rastliny.

A ako vodnú plochu využiť aj vo večerných hodinách? Inštalujte okolo vody funkčné LED osvetlenie, ktoré vytvorí romantickú nočnú atmosféru. Cestičky k vodným plochám môžete osvetliť napríklad nájazdovým svietidlom, ktoré disponuje krytím IP68, čo znamená, že je vodeodolné a prachotesné.

Animace_SK

Rovnomerné rozloženie svietidiel je pre navodenie správnej atmosféry veľmi dôležité.

Úchvatná nočná atmosféra: osvetlenie bazéna a jazierka

Vodné plochy plnia v záhrade mnoho funkcií. Tá najdôležitejšia je však funkcia okrasná, ku ktorej prispieva aj vhodné osvetlenie jazierka alebo bazénu. Vďaka LED osvetleniu sa tento prvok stane neprehliadnuteľným aj v okamihu, keď sa celá záhrada ponorí do tmy.

Pri výbere osvetlenia záhonov pri jazierkách či samotného osvetlenia vodných plôch máte na výber niekoľko spôsobov osvetlenia aj typov svietidiel. Osvetlenie môžete inštalovať okolo bazénu či jazierka, ale aj priamo do vody. Vzhľadom k vlhkému prostrediu a tomu, že svetlá budú prichádzať do styku s vodou, je potreba vyberať osvetlenie špeciálne určené pre tieto účely.

 osvětlení zahrady

Dizajnové osvetlenie pre navodenie atmosféry.

Ako vybrať vhodné LED osvetlenie k vodným plochám?

Vonkajšie záhradné osvetlenie by malo byť odolné voči vniknutiu vody a malo by mať bezpečné malé napätie. Vyššiu odolnosť spoznáte podľa stupňa krytia, ktorý sa označuje skratkou IP a dvojicou číslic. Pre svietidlá na okraji vodnej plochy aj pod vodou je typické krytie IP67.

Z hľadiska elektrického prúdu by svietidlá mali disponovať napätím iba 12V. Rozhodnúť sa môžete aj pre solárne LED osvetlenie, ktorého batéria sa dobíja pomocou solárneho modulu. Nemusíte sa pri nich teda obávať nebezpečenstvo zásahu elektrickým prúdom ani skratu. Prednosťou solárnych vonkajších svietidiel je jednoduché premiestňovanie.

Súčasné vonkajšie svietidlá väčšinou disponujú LED technológiou, ktorá je nenáročná na spotrebu elektrickej energie, má dlhú životnosť a dobrú odolnosť.

LED osvetlenie bazéna

Bazénové osvetlenie plní bezpochyby estetickú, ale aj bezpečnostnú funkciu. Je dobré vidieť, kam v noci plávate, ale tiež si dávať pozor, aby ste sa pri prechádzaní okolo bazénu nepošmykli. Aké možnosti máte?

  • Zabudované osvetlenie - bazénové podvodné osvetlenie vám ukáže nielen, kam plávate, ale uvidíte vďaka nemu, koľko priestoru máte vedľa seba a pod sebou.
  • Osvetlenie okolo bazéna - plní bezpečnostnú funkciu. Osvieti okraje bazéna, schodíky, prídavné zariadenia a nerovnosti okolo bazénu. Siahnuť môžete napríklad po LED páskach, ktoré osvetlia okraj bazéna a dodajú mu romantický vzhľad.
  • Prístupová cesta - rozhodne nezabudnite na osvetlenie prístupovej cesty a deficitov do bazéna.
  • Dizajnové osvetlenie - keď si chcete dopriať estetický zážitok, doplňte podvodné bazénové svetlá farebnými krytkami. Rovnako sú populárne svetlá plávajúce na hladine. Do okolia bazéna môžete inštalovať dizajnová guľatá svetla či lampičky, ktoré dodajú úžasnú atmosféru.

Z hľadiska priaznivej obstarávacej ceny sa veľkej obľube tešia predovšetkým halogénové svetlá. Stále populárnejšie sa však stávajú aj LED svetlá, napríklad LED bazénové svetlo 18W.

Inštaláciu bazénového osvetlenie je lepšie nechať na odborníkovi na bazénovú techniku. Ušetríte si starosti s osadením aj možným únikom vody. Samozrejmosťou je, že zapojenie svetla musí vykonať kvalifikovaná osoba, teda elektrikár s vyhláškou 50. Na otázku ohľadom revízne kontroly uviedol Milan Balog z bazenyshop.cz nasledovné odporúčania: "Predpis na revíznej kontroly výrobcovia v manuáloch neuvádzajú. Všeobecne je dobré si nechať robiť revízne kontroly v domoch, tak prečo k tomu nepridať aj bazénovú technológiu? Takouto kontrolou môžeme predísť poškodeniu bazénového osvetlenia a vlastne aj celej bazénovej technológie."

bazen

Osvetlenie bazéna plní estetickú aj bezpečnostnú funkciu.

Osvetlenie jazierka a ďalších záhradných prvkov

Osvetlenie jazierok sa inštaluje pod vodou i do jeho okolia. Ideálnym podvodným osvetlením sú bodovky alebo smerovo nastaviteľné svetlomety. Svetlá sa umiestňujú tesne pod hladinu alebo na dno, aby krásne krásne presvietili celú plochu. Osvetlenie záhradných jazierok sa však umiestňuje aj v jeho tesnej blízkosti. Nasvetlujú sa predovšetkým skupiny rastlín, kamene či záhradné skulptúry. Ak by stĺpikové osvetlenie kazilo celkový dojem, je lepšie siahnuť po reflektoroch zapustených do zeme.

Ideálna farba jazierkového osvetlenie je žltá, ktorá dokáže navodiť až rozprávkovú atmosféru. Studené svetlo však bude pôsobiť tajomne. Bude pôsobiť dojmom, že po záhrade putujú priesvitní duchovia. Výrazné farby dokážu vodnú plochu zmeniť tak, že môže pripomínať žeravé magma alebo ľadový príkrov.

Z estetického i bezpečnostného hľadiska by sa vonkajšie LED osvetlenie malo inštalovať aj k príjazdovým a záhradným cestám. Rozhodnúť sa môžete pre osvetlenie zapustené do zeme alebo stĺpikové. V prípade, že je v blízkosti budova, siahnite po LED osvetlení nástennom čiže fasádnych svietidlách. Na moderných fasádach vyzerá veľmi elegantne fasádne LED svietidlo, ktoré svetlo rozptyľuje smerom nahor i nadol.

Osvetlenie fontány

Na prevádzku fontány, ale aj kaskády či umelého potôčika, je potrebný uzavretý obeh vody s čerpadlom, ktoré môže byť na buď elektrinu, alebo môžete využiť úspornú solárnu energiu. Ešte väčší efekt a potešenie z fontány aj počas letných nocí získate doplnením o LED svietidlo do vody. Je to originálny prvok pre všetkých majiteľov akvárií, jazierok či bazénov, ktorí si radi spestria bežné veci netradičným spôsobom.

Inteligentné osvetlenie záhrady

Osvetlenie záhrady môžete pripojiť na inteligentnú domácnosť napríklad využitím chytrej vonkajšej zásuvky, ktorá umožní ovládať pripojené spotrebiče odkiaľkoľvek pomocou mobilného telefónu či tabletu. Stačí pár kliknutí v intuitívnej mobilnej aplikácii a zaistíte si bezpečnú a úspornú prevádzku domácnosti a vonkajších priestorov. Zásuvka je vďaka vodoodolnému dizajnu ideálna do záhrady, do dielne či garáže. S krytím IP67 odolá nielen dažďu a striekajúcej vode, ale vďaka kvalitným materiálom jej neublíži ani slnečné žiarenie, silný vietor a extrémne teploty.