Osvetlenie príjazdovej cesty k domu

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Osvetlenie príjazdovej cesty k domu

Máte nový moderný dom, alebo ste si kúpili či zdedili starší domček so záhradou a práve premýšľate, ako vyriešiť osvetlenie príjazdovej cesty do garáže alebo k prístrešku pre auto? Aj za šera alebo v noci, keď sa vraciate z návštevy či divadla, potrebujete dobre vidieť na cestu, aby ste si nezničili záhon či dokonca nenabúrali auto. Ponúkame vám hneď niekoľko možností osvetlenia záhrady, ktoré môžete aj kombinovať.

123led-osvetlenie-prijazdovej-cesty

Vonkajšie osvetlenie na fasáde

Každý sa niekedy potrebuje dostať domov za tmy, trafiť bez úhony ku dverám a nájsť kľúče. Svetlo pri dverách býva nevyhnutnosťou a je viacero možností riešenia. Vonkajšie nástenné osvetlenie si vyberiete také, aby sa čo najlepšie hodilo k vášmu domu - moderný, klasický alebo retro vzhľad. Máte nad vstupnými dverami do domu alebo garáže striešku? Možno využijete vonkajšie nástenné osvetlenie s pohybovými snímačmi, ktoré sa rozsvietia vždy, keď sa k nim priblížite a skôr, než dorazíte k domu, takže bezpečne trafíte aj po tme. Nebudete musieť hľadať vypínač na stene a loviť kľúče v taške poslepiačky. To isté vám zaistí svetlo pri garáži - akonáhle sa dostanete domov, samo zhasne.

Osvetlenie záhrady je nielen praktické, ale aj dekoratívne

Zakaždým si neželáme užívať na svojej záhrade nočnú romantiku pri svite hviezd. Väčšinou oceníme aj nejaké praktické umelé svetlo, ktoré nám umožní pohybovať sa bezpečne, bez rizika zakopnutia, pádu do tŕnistých kríkov či dokonca do vody. Do záhrady vyberajte praktické svetlá, ktoré vám posvietia na tanier pri grilovačke, upozornia vás, kde sa nachádza skalka, jazierko alebo bazén. Výhodou vonkajších LED svetiel je ich úsporná prevádzka, dlhá životnosť a fakt, že hmyz priťahujú menej ako halogénové svetlá. Nočné posedenie pod pergolou tak nebude rušené náletmi komárov.

123led-osvetlenie-prijazdovej-cesty-k-domu

Obľúbeným záhradným prvkom bývajú aj vodné plochy, či už sú to bazény alebo jazierka, fontánky a studničky. Tieto miesta vyžarujú zvláštnu atmosféru aj v noci a je vhodné ich mať osvetlené. Dôvody osvetlenia bazéna sú bezpečnostné, ale aj estetické. Variantov je opäť niekoľko, svetlá môžu byť dokonca umiestnené aj priamo vo vode, len si musíte vybrať správne vonkajšie osvetlenie odolné proti vniknutiu vody.

Animace_SK

Osvetlenie záhrady môže mať aj dekoratívnu funkciu, vďaka nemu vytvoríte romantické zákutia a upozorníte na pýchu svojej záhrady. K nasvieteniu sochy potrebujete oveľa menej intenzívne svetlo než pre osvetlenie terasy či vchodu domu. Na dekoračné osvetlenie záhrady a jej detailov, ako sú napríklad okrasné kríky, stromy, záhony či sochy, môžete použiť LED reťaze (niektoré sú vhodné skôr ako sezónna ozdoba), LED sviečky či rôzne tvarované objekty, ako sú svietiace kamene, trpaslíci alebo zvieratá.

Pre nasvietenie hojdačky alebo záhradného altánku môžete použiť závesné lampášiky. Ako dekoratívne osvetlenie poslúžia na záhrade aj moderné LED pásiky do vonkajšieho priestoru. Na vonkajšie použitie bývajú zaliate v silikóne, takže im nevadí voda ani vlhko.

sk

Osvetlenie príjazdovej cesty

Možností, ako osvetliť príjazdovú cestu, máte hneď niekoľko. Ak budete po ceste jazdiť autom do garáže, budú sa hodiť zápustné nájazdové svetlá, ktoré sa umiestňujú okolo múrov domu a v tmavých kútoch záhrady. Zápustné pojazdové svetlá môžete umiestniť po oboch stranách cesty.

Ich výhodou je, že svietia tlmene a zároveň dostatočne, aby vodič videl na cestu. Sú vyrobené z tvrdeného skla a telo majú z ocele. Žiarovka vo svietidle je bez problémov vymeniteľná. Zvyčajne sa využívajú LED svetelné zdroje. Na rozdiel od iných typov svetiel sa u nich počíta aj s tým, že po nich prejdete autom. Bežné nájazdové svietidlo má nosnosť okolo 2t, bez problémov tak odolá nájazdu sedanu či kombi (priemerná váha 1,4t bez nákladu). Ak vlastníte dodávku alebo minivan, hľadajte radšej svietidlá s vyššou nosnosťou. Najlepšie vám poslúžia, ak ich rozsvecovanie prepojíte s pohybovými senzormi.

Ponuka vonkajších svietidiel je veľmi pestrá

Či už máte modernú novostavbu, prvorepublikovú vilu alebo vidiecky domček, určite si z pestrej ponuky vyberiete to pravé osvetlenie pre vašu záhradu.

Chcete sa najskôr v ponuke vonkajších svietidiel zorientovať? Prinášame vám ich prehľad:

Fasádne LED svietidlá sú prispôsobené na montáž na stenu a vďaka vyššiemu krytiu IP54 s dokonale izolovanou svorkovnicou sa nemusíte obávať žiadneho počasia. Jednu z možností, ktorú využijete v prípade, že vám k miestu nevedie elektroinštalácia, je solárne fasádne svietidlo. Vďaka zabudovanému solárnemu panelu svietidlo akumuluje potrebnú energiu pre svietenie. Svietidlo stačí pripevniť na stenu domu a začať používať. Možno ho použiť k nasvieteniu fasád domov, prístupových ciest a pod.

LED svietidlá so senzorom pohybu (napríklad toto solárne biele svietidlo) vám poskytnú pohodlie a bezpečie pri pohybe na záhrade. Vždy sa včas rozsvietia a keď ste už v bezpečí na mieste, samé zhasnú. LED svietidlá s pohybovým senzorom svietia iba vtedy, keď je to potrebné. Nastavíte si tiež dobu, počas ktorej má svietidlo svietiť a intenzitu okolitého svetla, pri ktorej sa má zapínať. Svietidlo sa skvele hodí pred vchod do domu alebo vjazd do garáže.

123led-solarne-fasadne-svietidlo

Solárne fasádne svietidlo s pohybovým senzorom. Zdroj: ledsolution.cz

Záhradné LED svietidlá majú praktický aj dekoratívny účel. V zastrešenom altánku alebo na terase najviac využijete stropné osvetlenie, prípadne závesné svetlá či stojace záhradné lampy. LED reflektory so senzorom pohybu fungujú aj ako bezpečnostný prvok. V noci totiž zlodeja oslnia, čím ho môžu vyľakať a odradiť od vlámania. Svetelné reťaze, lampičky, LED pásiky, vonkajšie stojace lampy či rôzne svetelné objekty využijete ako dekorácie pri zvláštnej príležitosti . Tam, kde nie je zavedená elektrina a nechcete mať nevzhľadné káble, sa hodia úsporné solárne lampy. Dôležité je, aby svetlá mali potrebné krytie a boli určené na vonkajšie použitie.

Nájazdové LED svietidlá sú určené pre bezpečný dojazd autom do garáže. Montujú sa do zeme a musia mať minimálnu nosnosť (2t). V prípade, že máte väčšie auto, zvoľte svietidlá s väčšou nosnosťou.

Všetky vonkajšie osvetľovacie telesá sú tiež v LED prevedení, sú vyrobené z kvalitných materiálov, odolné proti dažďu, prachu a piesku, vzdorujú slnečnému žiareniu. Svetlá sú neustále vystavené nepriazni počasia, takže by mali mať stupeň krytia ideálne IP44 až IP68 (tie sú vode i prachu odolné). Čím vyššie je toto dvojčíslie, tým je väčšia vodoodolnosť svietidla.