Termíny ukončenia platnosti klasických žiaroviek

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Úspora > Termíny ukončenia platnosti klasických žiaroviek

Zásadným dôvodom prečo prejsť na LED žiarovky je zákaz predaja vláknových žiaroviek. Tie sa blížili skôr k radiátorom, pretože väčšina spotrebovanej energie sa premenila na teplo a len malé množstvo na svetlo. Po 133 rokoch ich výroby však nadišiel čas uvoľniť miesto modernejším technológiám.

Za krátko sa však prestanú predávať tiež halogénové žiarovky. Ale nebojte sa, aj za nich máme náhradu v podobe LED.

Životnosť volfrámových žiaroviek (Edisonek) bola iba 1 000 hodín. Úsporné žiarovky na tom sú o niečo lepšie. Ich životnosť dosahuje 8 000 - 10 000 hodín. Obsahujú však toxické látky, ktoré sa po rozbití môžu uvoľniť do okolia. LED žiarovka vydrží svietiť podľa použitia až 50 000 hodín. Sami si tak urobte predstavu, či sa neoplatí investovať do diódových žiaroviek aj Vám.

Tu sú termíny pre ukončenie distribúcie vláknových žiaroviek:

  • september 2009 - žiarovky s príkonom nad 100W, s matným sklom a energetickou triedou nižšia ako A
  • september 2010 - žiarovky s príkonom nad 75W
  • september 2011 - žiarovky s príkonom nad 60W
  • september 2012 - všetky zostávajúce vlákonové žiarovky
  • september 2016 - halogénové žiarovky s čírym sklom

 

Čudujete sa, že na pultoch obchodov stále nachádzate vláknové žiarovky? Výrobcovia ich predávajú ako zdroj tepla, nie svetla. Narozdiel od prefíkaných obchodníkov, ktorí na mistifikaci zarábajú nemalé čiastky, Vy budete doma "kúriť" lacnou ale vysoko neúsporné žiarovkou. Počiatočné nízku investíciu však rozhodne neoceníte nad výpisom za spotrebovanú elektrinu.