Je bezpečné nechávať LED pásiky svietiť nepretržite?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Je bezpečné nechávať LED pásiky svietiť nepretržite?

Použitie LED pásikov je čoraz obľúbenejšou možnosťou osvetlenia, ktorú možno umiestniť prakticky kdekoľvek. Najčastejšie miesta, kde sa LED pásiky nachádzajú, sú pod kuchynskou linkou, na schodisku, za televízorom, ale aj na rôznych miestach v spálni, v detskej izbe, vonku na plote, na terase, vo wellness, vo vínnej pivnici, v obchodoch a iných komerčných priestoroch.

Obrázok: LED pásiky môžete použiť aj na osvetlenie akvária. Zdroj: 123led.sk

LED pásiky sú také obľúbené preto, že ich zvládne nainštalovať takmer každý, dĺžku možno prispôsobiť presne na mieru priestoru, spotrebúvajú minimum energie a počas nepretržitého používania sa neprehrievajú. Existujú rôzne typy a varianty vhodné pre konkrétne miesta (vlhké priestory, vonkajšie priestory, domácnosť atď.), takže si môžete vybrať, ktoré LED pásiky budú na danom mieste najbezpečnejšie.

Obrázok: LED pásik vo vnútri zásuvky je veľmi praktický. Zdroj: 123led.sk

Čo sú to LED pásiky

LED pásik je moderným spôsobom osvetlenia interiérov a exteriérov, ktorý má niekoľko výhod: svetlo vyžaruje rovnomerne, má veľmi nízku spotrebu, jeho dĺžku možno prispôsobiť konkrétnym potrebám a dá sa aj pomerne ľahko zapojiť.

LED pásik (z angličtiny LED strip, LED flexible strip) je ohybný plošný spoj osadený LED čipmi a rezistormi. Najčastejšie sa používajú pásiky so šírkou 8 - 12 mm, ktoré sú vybavené LED čipmi, ako sú 2835, 5050, 3528. LED pásik je rozdelený na úseky s dĺžkou od 2,5 cm do 25 cm.

Každý segment je vybavený komponentmi, ktoré sú zapojené paralelne v závislosti od napätia LED pásu, ktoré sa pohybuje od 5 V do 240 V. Najbežnejšie LED pásy sú 12 a 24 V. LED pásik je vďaka svojej konštrukcii veľmi flexibilný, čo umožňuje osvetliť aj miesta, kam by sa iné svetelné zdroje pre svoju veľkosť nezmestili.

LED pásiky sa podľa miesta svojho určenia delia na:

 • LED pásiky bez ochrany na inštaláciu v suchých priestoroch, 
 • LED pásiky s ochranou proti prachu IP54 vhodné do vlhkého prostredia,
 • vodotesné typy s krytím IP67, ktoré odolávajú kontaktu s vodou (nie sú vhodné na ponorenie).

 

Diódové LED pásiky majú na zadnej strane samolepiacu obojstrannú pásku 3M (mimo IP68), ktorá sa vyznačuje vynikajúcou priľnavosťou a pevnosťou, takže ich stačí len nalepiť. Je však dôležité dodať, že Alu profily, čiže lišty pod LED pásiky, sú nevyhnutným príslušenstvom.

Hliníkové profily sú nevyhnutné pre LED pásy od výkonu 10 W, pretože slúžia ako chladenie, pásy sa neprehrievajú a dosahujú dlhú životnosť. Aj LED pásy s krytím IP54 by sa mali inštalovať do kovovej konštrukcie lišty. 

Hoci LED pásiky vidíme okolo seba čoraz častejšie, stále existuje veľa nejasností a otázok týkajúcich sa ich používania. Tá najčastejšia, ktorá ľudí najviac trápi, sa týka bezpečnosti.

Je bezpečné nechať LED pásik svietiť dlhodobo?

Vo všeobecnosti sú LED pásiky veľmi bezpečné, pretože na rozdiel od bežných žiaroviek produkujú veľmi málo tepla a je veľmi nepravdepodobné, že by sa prehriali a vznietili.

Aby však boli vaše LED pásiky skutočne bezpečné, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Pozrime sa na ne bližšie:

 • Je veľmi dôležité, aby vaše LED pásiky a príslušenstvo boli kvalitné, z renomovaného obchodu a hlavne správne dimenzované. To je základom vašej bezpečnosti. Lacné LED pásiky pochybného pôvodu so sebou nesú riziko prehriatia a môžu spôsobiť požiar.
 • Ďalšou požiadavkou je, aby boli LED pásiky správne nainštalované. Aj keď je inštalácia LED pásikov jednoduchá, ak si nie ste istí, je lepšie poradiť sa s odborníkom.
 • Použitie nevhodného zdroja napájania môže poškodiť osvetlenie a spôsobiť bezpečnostné riziko. Zistite, aký napájací zdroj potrebujete.
 • Na zabezpečenie správneho fungovania je tiež nevyhnutný výber vhodných konektorov. Pri inštalácii LED pásikov je dôležité používať konektory špeciálne navrhnuté pre váš konkrétny LED pásik, aby sa zabezpečilo správne a bezpečné pripojenie, a hlavne musia zniesť potrebné zaťaženie.
 • Je tiež dôležité, aby bol kvalitný aj ovládač, pretože lacnejšie LED ovládače môžu spôsobiť prehriatie a viesť k požiaru.
 • Uistite sa, že všetky spoje LED pásikov sú elektricky izolované. Odkryté kontakty môžu spôsobiť skrat, ktorý môže tiež viesť k požiaru.

 

Obrázok: Nielen LED pásiky, ale aj príslušenstvo musí byť kvalitné. Zdroj: 123led.sk

Nesvieti niekde zbytočne?

LED pásiky majú dlhšiu životnosť a sú odolnejšie ako staršie žiarovky. V skutočnosti môžu byť zapnuté 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Je to však naozaj potrebné? Ak ste doma a pohybujete sa z miestnosti do miestnosti, naozaj nie je potrebné zakaždým vypínať svetlá, keď sa chystáte vrátiť späť.

Ak ste však celý deň v práci alebo sa dokonca chystáte na dovolenku, zamyslite sa, či je potrebné aby sa všade svietilo. Na mieste, ktoré je vidieť zvonku, môžete nechať svietiť svetlo s časovačom, aby sa rozsvecovalo len v určitých intervaloch a dom tak nevyzeral opustene. Podobne je to napríklad aj s osvetlením akvária, kde je časovač tiež dôležitý, pretože svetlo musí byť kvôli rastlinám a rybičkám zapnuté 12 hodín denne.

Hoci kvalitné LED pásiky môžu byť zapnuté dlhý čas, je vhodné ich vypnúť, keď nie sú potrebné alebo keď odchádzate z domu. Šetríte tak elektrickú energiu a zároveň životné prostredie. Budete mať väčší pokoj, pretože predídete (síce nepravdepodobným) nehodám spôsobeným LED osvetlením

Upozornenie na záver

 • Majte na pamäti, že LED pásiky s krytím IP54 alebo vyšším nie sú vhodné na nepretržité osvetlenie.
 • LED pásiky sa nesmú umiestňovať na priame slnečné svetlo. Aj keď nesvietia, sú vystavené vysokým teplotám, ktoré výrazne znižujú životnosť LED diód a môžu spôsobiť namáhanie materiálu a tým poškodenie spojov. Jednotlivé moduly tak môžu prestať fungovať.
 • Nezabudnite z času na čas svoje LED pásiky skontrolovať.

 

Chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte našich odborníkov, ktorí vám radi poradia.

Chcete si kúpiť kvalitný materiál so zárukou a podrobným návodom? Máme všetko, čo potrebujete na inštaláciu správnych LED pásov.