Ako vybrať LED osvetlenie na vidiecku chalupu?

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Ako vybrať LED osvetlenie na vidiecku chalupu?

Chalupárčenie patrí u nás k obľúbeným aktivitám pri úniku z mesta. Ak máte to šťastie a vlastníte chatu či chalupu, máte o zábavu postarané. Vždy je potrebné niečo opravovať, vylepšovať, vymieňať za lepšie, ale tiež prijímať hostí, grilovať a užívať si pobyt vonku.

Možno práve teraz riešite nové vonkajšie osvetlenie. Ako zabezpečiť, aby ste si predĺžili letné večery na záhrade, aby ste nezakopli či nestúpili do mláky na ceste k domu a aby ste bez nehody trafili do dverí? Možností je určite veľa a jednou z nich je moderné a úsporné LED osvetlenie.

chata

Romantické osvetlenie chaty

Aké sú výhody LED osvetlenia

Premýšľate, či je pre vašu chalupu vhodné LED osvetlenie? Skúste začať vymieňať svetlá postupne a uvidíte sami. Tento typ osvetlenia má určite niekoľko výhod, ktoré by vás mohli presvedčiť:

  • Nízka spotreba energie a náklady na údržbu, ušetrí 50 - 90% nákladov na osvetlenie, aj malý zdroj vydáva výdatné svetlo.
  • Oveľa dlhšia životnosť (až stonásobná oproti klasickým žiarovkám), pri ktorej LED svietidlá vydávajú maximálny výkon po celú dobu.
  • Na životnosť nemá vplyv časté spínanie, sú vhodné aj do miest s krátkou návštevnosťou.
  • Okamžitý plný svetelný výkon.
  • Odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
  • Nevyžadujú tak častú výmenu.
  • Odolné aj v miestach s vysokou vlhkosťou alebo prašnosťou.
  • Bezpečne chránia pred popálením kože a pred požiarom v prípade prevrátenia svietidla.
  • Ekologicky nezávadné a plne recyklovateľné, svetlá neobsahujú ortuť, vzácne plyny, ťažké kovy a iné škodlivé látky.
  • Nepriťahujú hmyz

 

osvetlenie

Vonkajšie LED osvetlenie

Kam sa hodia LED reflektory so senzorom

Žiaru reflektorov si najlepšie užijete pri záhradných slávnostiach, ktoré sa pretiahnu dlho do noci. Sú to svietidlá, ktoré svietia daným smerom a osvetľujú konkrétne miesto. Možno máte na svojej záhrade niečo, čím sa chcete svojim hosťom pochváliť - vzácnu drevinu alebo sochu.

Na takéto výnimočné použitie sa hodí prenosný reflektor, ktorý prípadne znesie aj pár dažďových kvapiek. Ak chcete mať osvetlený vchod, keď budete v noci prichádzať na chalupu, umiestnite reflektor nastálo k hlavným dverám pod striešku. S modernými LED reflektormi, ktoré nahrádzajú staršie halogénové, sa nemusíte báť úrazu alebo požiaru, aj keď sa zábava poriadne rozbehne. Neprodukujú totiž také teplo ako ich staršie alternatívy.

Vonkajšie LED reflektory využijete nielen pri zábave, ale aj na zabezpečenie vašej chalupy. Pre túto funkciu sú reflektory vybavené pohybovým snímačom. Môžu slabo svietiť celú noc a pri pohybe sa rozsvietia naplno. Ich moderný dizajn bude ozdobou vašej záhrady a vďaka farbe svetla vytvoria zaujímavú atmosféru.

Vyberiete si studené biele, denné alebo teplé svetlo? Záleží len na vás, aká farba svetla vám je najpríjemnejšia. Môžete si vybrať tvar a farbu reflektora podľa svojho vkusu, v ponuke sú napríklad tzv. slim reflektory, ktoré sú menšie a tenšie a dajú sa namontovať do miest, kam sa klasický reflektor nezmestí. Zvyčajná farba je čierna, ale ak sa vám viac hodí a páči biela alebo strieborná, môžete si vybrať.

Na čo využijete LED panely

Pre LED panely je charakteristické príjemné svetlo, ktoré vzniká v dizajnovo zaujímavých svietidlách. Ploché panely sa vyrábajú v niekoľkých druhoch, veľkostiach a tvaroch, majú rôzny typ uchytenia - montujú sa na stenu, do podhľadu, dajú sa zavesiť a pod.

Vyznačujú sa veľkou svietivosťou, kvalitou a spoľahlivosťou, a to všetko za čo najlepšiu cenu. LED panely sa vám hodia aj všade tam, kde nemáte zavedený elektrický prúd s napätím 230V, ale chata alebo chalupa je napájaná z akumulátorov (napríklad spojených so solárnymi panelmi). V balení nájdete pri každom paneli aj kvalitný zdroj napájania, pri menších paneloch (6W) možno napájať panel napätím 12-24V.

Prispôsobivé LED pásiky

Najmä k dekoratívnemu osvetleniu rôznych častí záhrady pri slávnostných príležitostiach využijete vysoko flexibilné LED pásiky. Ich veľkou výhodou je, že si ich môžete prispôsobiť na potrebnú dĺžku. Stačí ich odstrihnúť nožnicami na viditeľne označenom mieste a potom jednoducho nalepiť tam, kam potrebujete. Väčšinou sú samolepiace.

Zvoľte však správny typ, aby vám dobre poslúžili. Na vonkajšie použitie sú vhodné LED pásiky s krytím, ktoré sú zaliate v silikóne a sú tak chránené pred stykom s vodou. Vďaka kvalitným komponentom majú LED pásiky vysokú svietivosť.

Svietidlá so solárnym panelom na ochranu životného prostredia

Na chalupe na samote, v menej dostupných lokalitách, tam, kde nie je zavedená elektrina, alebo ak vám záleží na ochrane životného prostredia, výborne využijete LED svietidlá na solárnu energiu, ktoré čerpajú energiu len z obnoviteľných zdrojov.

Vďaka príslušenstvu sa ľahko inštalujú na stenu i stĺp, všade tam, kde nie je možnosť pripojenia do siete. LED solárne svietidlo sa skladá zo solárneho panelu, Li-Fe batérie a LED lampy s pohybovým PIR senzorom. Svietidlo má navyše pohybový senzor, vďaka ktorému nemusí svietiť stále na plný výkon. Keď zaznamená pohyb, zvýši intenzitu osvetlenia na 100%, ak je okolie v pokoji, zníži sa intenzita osvetlenia na 30%, a tým dochádza k úspore.

ziarovka

Retro žiarovky pre chalupársku atmosféru.

Retro LED žiarovky pre vašu chalupu

Nehodí sa k vašej chalupe moderné osvetlenie? Potom sa vám budú asi viac páčiť retro LED žiarovky, ktoré svojím vzhľadom majú pripomínať klasické žiarovky, avšak majú všetky výhody LED žiaroviek. Špeciálna technológia LED diód s dizajnom starých lustrov a svietidiel umožní pri modernom svietení zachovať atmosféru dedinskej stavby.