Vážení zákazníci, dňa 08.05.2024 bude naša spoločnosť uzavretá. Všetky objednávky prijaté v tento deň budeme expedovať od 09.05.2024. Ďakujeme vám za pochopenie!

10 najčastejších chýb, ktorým sa treba vyhnúť pri inštalácii LED pásikov

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > 10 najčastejších chýb, ktorým sa treba vyhnúť pri inštalácii LED pásikov

Využitie LED pásikov je veľmi všestranné a získava si čoraz väčšiu popularitu v obytných, vonkajších a komerčných priestoroch vďaka svojej univerzálnosti, energetickej účinnosti a estetickému vzhľadu. LED pásiky ponúkajú mnoho výhod vrátane dlhej životnosti, flexibility, jednoduchej inštalácie a možnosti prispôsobiť si úrovne jasu a farby podľa rôznych preferencií.

osvetlenie kuchyne

Obrázok: LED pásky môžu osvetliť celú kuchynskú linku.

LED pásy sa dokonale hodia do rôznych prostredí a na rôzne funkcie v domácnosti i v práci, na chodbách, v pivniciach, v záhradách. Zlepšujú viditeľnosť všade tam, kde je to potrebné. Dokážu vytvoriť tú správnu náladu pri sledovaní televízie, na večierku alebo pri nočnom kúpaní v bazéne. Decentne upozornia na zaujímavé architektonické a umelecké objekty, ktorými sa chcete pochváliť.

Pri výbere správneho typu sa však môžete poriadne zapotiť, pretože existujú desiatky možností. Inštalácia týchto svetiel si vyžaduje trochu vynaliezavosti a zručnosti, chyby pri výbere a zapojení môžu mať za následok slabý výkon, zníženú životnosť alebo dokonca ohrozenie bezpečnosti.

Dôležité je dôkladne si všetko premyslieť a v prípade nejasností sa poradiť s odborníkmi. Návod nájdete aj v tomto článku, v ktorom vám poskytneme prehľad najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú a ktoré ohrozujú výkon a životnosť LED pásov a znižujú kvalitu a komfort používania.

1: Výber nesprávneho typu LED pásIKu

Prvou chybou, ktorú mnohí ľudia pri inštalácii LED pásikov robia, je výber nesprávneho typu. Každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti a špecifikácie, preto je nevyhnutné vybrať si správny pásik, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám osvetlenia. Pred nákupom zvážte vnútorné alebo vonkajšie použitie, úroveň jasu a teplotu farieb.

Na trhu sú k dispozícii rôzne typy LED pásikov, napríklad jednofarebné, RGB (červená, zelená, modrá), RGBW (červená, zelená, modrá, biela), adresovateľné RGB. Každý typ má svoje vlastné využitie a obmedzenia. Jednofarebné LED pásiky sú ideálne na vytvorenie špecifickej nálady alebo atmosféry, zatiaľ čo RGB alebo RGBW pásiky umožňujú meniť farby a vytvárať dynamické svetelné efekty. Adresovateľné RGB pásikové svetlá ovládajú každú LED diódu samostatne, čo umožňuje vytvárať zložitejšie a prispôsobiteľnejšie svetelné efekty.  Ignorovanie typu LED pásikov môže viesť k výberu svetiel nevhodných pre potreby konkrétneho miesta.

výber LED pásky

Obrázok: V ponuke máme celý rad LED pásikov.

2: Použitie nevhodného napájacieho zdroja

Ďalšou častou chybou je používanie nekompatibilného zdroja pre osvetlenie LED pásmi. Použitie nevhodného zdroja môže poškodiť osvetľovací systém a predstavovať bezpečnostné riziko. Zistite si, aký zdroj napájania potrebujete.

Pri výbere napájacieho transformátora nezabudnite ponechať všeobecne odporúčanú 20-30 % výkonovú rezervu. Vyberte si kvalitný napájací zdroj, ktorý zabezpečí dlhodobú bezproblémovú prevádzku a nebude zdrojom rušenia iných citlivých zariadení.

Je veľmi dôležité dodržať polaritu a správne výstupné napätie napájacieho zdroja, ktoré by malo byť rovnaké ako prevádzkové napätie LED pásu.

napájací zdroj

Obrázok: LED pásky musia byť napájané stabilizovanými napäťovými zdrojmi, väčšinou 12V alebo 24V.

3: Zanedbanie použitia správnych konektorov

Použitie vhodných konektorov je nevyhnutné na zabezpečenie správneho fungovania LED pásikov. Pri inštalácii osvetlenia je dôležité používať konektory špeciálne určené pre váš konkrétny LED pásik, aby sa zabezpečilo správne a bezpečné pripojenie.

Príčinou poruchy je zvyčajne slabý kontakt v konektorovom spoji LED pásu alebo nedostatočné prúdové zaťaženie konektora. 

Spájkovanie LED pásikov nie je pre každého, ale zabezpečí pevné a bezpečné spojenie.

konektory

Obrázok: Ukážka vhodného skrutkovacieho konektora a spojky.

4: Dvakrát meraj a raz rež!

Presné meranie zaručuje, že LED pásikové osvetlenie dokonale zapadne na určené miesto. Chyby pri meraní sú bežné, preto si pred strihaním LED pásikov dvakrát skontrolujte svoje merania.

presné meranie

Obrázok: Pred strihaním pásky si skontrolujte svoje merania.

5: Nesprávne strihanie LED pásikov

Nielen nesprávne meranie, ale aj nesprávne strihanie môže spôsobiť v konečnom dôsledku problémy. Nesprávne skracovanie LED pásov môže poškodiť osvetľovací systém a negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť. Dbajte na to, aby ste LED pásy strihali na určených miestach a predišli tak problémom.

krátenie pásky

Obrázok: Pásky je možné skrátiť na vyznačených miestach. Postačia Vám na to aj obyčajné nožnice.

6: Nevhodná inštalácia LED pásikového osvetlenia

Správna montáž je rozhodujúca pre výkon a životnosť vášho LED osvetlenia. Veľa ľudí si myslí, že pásik stačí nalepiť na akýkoľvek podklad, pretože nevedia, že LED pásiky patria do hliníkového profilu. Celá inštalácia bude v ALU profile pôsobiť lepšie a LED pásik bude chránený aj pred mechanickým poškodením. Dôležitou funkciou hliníkového profilu je tiež odvod tepla z LED pásu.

osvetlenie kuchyne

Obrázok: Profil vyberte podľa spôsobu inštalácie - nástenný, rohový, vstavaný atď.

7: Zanedbanie hodnotenia IP a vodotesnosti

Pri umiestňovaní LED pásov je nevyhnutné zohľadniť prostredie, v ktorom sa budú používať. Vyberte vhodný typ pásika pre konkrétne podmienky, napríklad vodotesné LED pásiky pre vonkajšie alebo vlhké prostredie.

Stupeň krytia IP (Ingress Protection) svetelného pásu LED označuje jeho odolnosť voči prachu a vode. Ignorovanie hodnotenia IP môže viesť k výberu svetiel, ktoré nie sú vhodné pre špecifické podmienky vášho priestoru, čo môže mať za následok poškodenie alebo skrátenie životnosti LED pásikov.

stupeň krytia

Obrázok: LED pásiky sú rozdelené do troch stupňov odolnosti.

8: Ignorovanie možností stmievania a ovládania

Ďalšou častou chybou je nesprávne využívanie stmievania a ovládania osvetlenia LED pásom. Využívanie funkcie stmievania alebo výber systému pásikového osvetlenia so zabudovaným ovládaním môže výrazne zvýšiť všestrannosť a použiteľnosť vášho osvetlenia.

Zároveň to nepreháňajte s farebnými LED svetlami. V modernom interiéri obývačky hraničí farebné RGB osvetlenie s gýčom a dokážete ním tak možno na chvíľku ohromiť návštevu. Po čase vám však môže začať liezť na nervy. Keď už, tak použite LED pásik, ktorý kombinuje RGB a biele čipy. V závislosti od nálady a situácie si potom budete môcť vybrať medzi plnohodnotným bielym svetlom a diskotékou z osemdesiatych rokov.

ovládanie ľad pásky

Obrázok: LED pásky môžete ovládať vďaka ovládačom radu DimLED a Mi-Light.

9: Pozor na kompromisy v oblasti kvalitného príslušenstva

Investícia do kvalitného príslušenstva, ako sú napájacie zdroje, konektory a hliníkové profily, je nevyhnutná pre výkon a životnosť LED pásikov. Vyhnite sa šetreniu peňazí výberom nekvalitného príslušenstva, ktoré môže viesť k slabému výkonu a potenciálnym bezpečnostným rizikám.

10: Ak si nie ste istí, obráťte sa na odborníka

Nie ste si istí? Nehanbite sa a obráťte sa na profesionála. Kvalifikovaný elektrikár alebo odborník na osvetlenie vám poskytne cenné rady a zabezpečí, aby bola vaša inštalácia bezpečná a efektívna.

inštalácia odborníkom

Obrázok: Ak si neviete rady s inštaláciou LED pásky, tak kontaktujte odborníka.