LED osvetlenie stola pre malého školáka

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > LED osvetlenie stola pre malého školáka

Nastal u vás doma čas, kedy vaše dieťa nastupuje do školy a je potrebné tejto novej skutočnosti prispôsobiť jeho izbu a vybaviť ju novým nábytkom a zariadením? Školák potrebuje miesto na písanie úloh a učenie, skrinku na učebnice, zošity a školské pomôcky a možno prišiel čas aj na väčšiu posteľ.

Určite si prajete, aby to mal váš potomok vo svojom kráľovstve útulné, aby vo svojej izbe mal svoje obľúbené farby a hrdinov a cítil sa tam dobre a bezpečne. Premýšľate aj o tom, aké parametre by mala mať stolička, osvetlenie atd., aby si vaše dieťa pri učení nepoškodilo zdravie?

skolak

Malý školák potrebuje novú izbu

Ako vybaviť izbu pre školáka

Novým kusom nábytku, ktorý určite musíte do detskej izby zaobstarať, bude písací stôl a k nemu vhodná stolička. Pretože vaše dieťa rýchlo rastie, bude výhodnejšie zakúpiť rastúci písací stôl s naklápacou doskou a tiež rastúcu stoličku, aby ste čoskoro nemuseli kupovať nový, väčší nábytok.

Na stoličke nešetrite, mala by spĺňať ergonomické nároky, aby váš školák nemal krivú chrbticu. Rovnako dôležitý je výber kvalitnej postele a matraca, vaše dieťa v nej strávi viac než tretinu dňa a malo by si dobre oddýchnuť, aby mohlo v škole podávať dobré výkony.

Na výber je veľa materiálov, designov, farieb, zostáv alebo jednotlivých kusov nábytku, ktoré spolu môžete kombinovať. Najkvalitnejší a zdravotne nezávadný nábytok je z dreveného masívu. Je síce cenovo drahší, ale trvanlivejší a veľmi dobre poslúži aj ďalším deťom. Dobre poslúži i nábytok z laminátových dosiek v rôznych dekoroch.

izba

Osvetlenie detskej izby

Posvieťte si na správne osvetlenie

Rovnako dôležité ako nábytok (možno ešte dôležitejšie) je aj dobré osvetlenie pracovného stola pre školáka.

Písací stôl, kde dieťa bude odteraz tráviť viac času učením a domácimi úlohami, umiestnite čo najbližšie k oknu, aby ste zabezpečili čo najviac prirodzeného denného svetla, ktoré by malo dopadať priamo na pracovnú dosku.

Na jeseň sa popoludní začína skôr stmievať a slnka ubúda. Stále častejšie si preto bude vaše dieťa musieť rozsvietiť stolnú lampu alebo luster. Do izby by ste mali zakúpiť viacero svietidiel, a to nielen podľa toho, ako sa budú dopĺňať s vybraným nábytkom, ale tiež podľa svietivosti, aby si dieťa nekazilo oči.

Základné svietidlo do každej izby

V každej izbe, teda aj v detskej, býva hlavné osvetlenie na strope a osvetľuje celú miestnosť. Vyberať môžete z niekoľkých typov svetiel:

  • bodové (vstavané a spotové)
  • prisadené
  • závesné
  • na koľajnicovom alebo lankovom systéme

Ako stropné svietidlo do detskej izby sa najviac hodia závesné lustre, svietidlá bodové spotové a koľajnicové alebo lankové svietidlá, ktoré sú najprispôsobivejšie a často ich môžeme nastaviť do rôznych strán podľa potreby.

Ako svetelný zdroj sú najvhodnejšie a najúspornejšie LED žiarovky. Okrem toho máte na výber z mnohých detských farieb, obľúbených motívov i materiálov hodiacich sa do izieb menších detí alebo väčších školákov.

Stropné svetlo by určite nemalo byť jediným osvetlením v detskej izbe, neosvieti totiž všetky kúty rovnako a nestačí ako zdroj svetla pri čítaní.

Ako vybrať lampu na písací stôl a kam ju umiestniť

Lampa na písací stôl je dôležitým zariadením izby malého školáka. Stále viac času bude tráviť pri písacom stole písaním úloh, čítaním, ale i kreslením alebo iným tvorením. Vhodná lampa by mala mať nastaviteľnú výšku, aby svetlo nesvietilo priamo do očí.

Ak dieťa píše ľavou rukou, lampička by mala stáť vpravo, ak je pravák, mala by stáť vľavo. Ideálnou farbou svetla je biela, ktorá neskresľuje.

Najlepšia je LED lampa, ktorá je zároveň úsporná.

lampa

LED stolná lampa 6W s dotykovým stmievačom

Lampička k posteli

Niektorí školáci si ešte pred spaním v posteli radi čítajú. Musíme preto zabezpečiť kvalitné svetlo aj v tomto priestore. Pri čítaní v posteli si dieťa môže na knihu posvietiť buď lampičkou umiestnenou na nočnom stolíku, najlepšia je s "husím krkom", ktorú si môže otočiť tak, ako mu to najlepšie vyhovuje, keď zmení polohu.

Ďalšou možnosťou, kam sa dá lampička umiestniť, je privŕtanie na stenu. Zase je lepšia taká, s ktorou sa dá podľa potreby pohybovať. Aby si dieťa nekazilo zrak, musí mať na čítanie kvalitné svetlo, najlepšie s LED žiarovkou, odporúčaná farba v lampe pri posteli je teplá biela, ktorá ho zároveň pripraví na spánok.

Ak dieťa nečíta a radšej pred spaním počúva hudbu alebo hovorené slovo, stačí lampička s tienidlom a slabým svetlom. Takéto nočné svetlo pre deti je vhodné aj v tých prípadoch, keď sa dieťa v noci po tme bojí a nemôže zaspať.

Nezabudnite na bezpečnosť

Pri osvetlení do detskej izby musíte ešte viac než inde dbať na bezpečnosť. Pozrite sa na materiál, z ktorého je lampa vyrobená, nemal by byť ľahko rozbitný, ako napríklad porcelán alebo sklo.

Deti behajú, poskakujú, sú neposedné, takže napríklad stojacie lampy nie sú do detskej izby veľmi vhodné, pretože sa ľahšie prevrátia. Dieťa by nemalo mať možnosť zakopnúť alebo zavadiť o kábel, prikryť svetlo látkou alebo iným horľavým materiálom. Žiarovky vyberajte také, ktoré vášmu dieťaťu neublížia, ak by došlo k ich rozbitiu.