Vianočné LED osvetlenie pre tohtoročné sviatky

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Vianočné LED osvetlenie pre tohtoročné sviatky

Romantická zimná prechádzka večernou dedinkou ku kostolu na kopci má svoju príjemnú predvianočnú atmosféru. Až za poslednou zákrutou sa objaví výjav ako z rozprávky - nádherne osvetlený dom s tisíckami svetielok a čarovnou záhradou s nadprirodzenými svetelnými bytosťami a zvieratami. Slávnostnú náladu dopĺňa príjemná vianočná hudba kolied. To sú pravé Vianoce s Ježiškom a všetkým, čo k nim patrí. Na dome nájdete vianočné svetelné reťaze, svietiace káble a ďalšie osvetlenie hrajúce najrôznejšími farbami. Svetlá sú všade, na dome i oknách, na altánku, jasličkách, pluhu, vozíku ťahanom koníkmi, na saniach s kopou darčekov, stromoch i na záhrade.

christmas-background-2985553_960_720

Obrázok: Vianoce vytvárajú aj svetielka.

Ako vytvoriť svoj vianočný sen

Asi skoro každý z nás sníva o vianočnom zázraku a chce ho splniť svojim deťom. Prajeme si, aby kúzelné predvianočné obdobie bolo ako sen, na ktorý budú celý život spomínať. Na jeho vône, chute, svetlá… O tom, že sa blíži významné obdobie roka, nám hovorí vianočná výzdoba všade naokolo. Nielen nákupné galérie, ale aj rodinné domy a domčeky sa rozžiaria mnohými farebnými blikajúcimi svetlami alebo decentnými svetelnými reťazami a dekoráciami.

Ako docieliť, aby bol výsledný dojem skutočne rozprávkový?

  • Vyberte do vášho interiéru alebo exteriéru vhodné kvalitné vianočné osvetlenie.
  • Dbajte na bezpečnosť seba aj iných ľudí a zvierat.
  • Myslite na to, aby ste prílišným blikajúcim osvetlením nerušili susedov.

 

Stále väčšiu obľubu si získava LED vianočné osvetlenie, ktoré je nielen ekologické, ale aj odolné a trvanlivé, má jasnejšie farby a nehrozí pri ňom prehrievanie. Najväčšou prednosťou LED diód je hlavne nízka spotreba energie a dlhá životnosť v porovnaní s tradičnými žiarovkovými svietidlami – svietivosť dosahuje niekoľko desiatok tisíc hodín. Aj napriek vyšším obstarávacím nákladom sa vám investícia čoskoro vráti v úsporách za energie. LED vianočné reťaze sa oplatia hlavne na miestach, kde je osvetlenie zapnuté nepretržite.

Typy vianočného osvetlenia

Pre vianočnú výzdobu svojho domu môžete vyberať z troch druhov osvetlenia:

  1. Vianočné reťaze

Vianočné reťaze sú rôzne dlhé káble so žiarovkami, ktoré majú niekoľko využití – vešajú sa do okien, na krbovú rímsu, na stromček, vonku na terasu, na strechu či na záhradu. Sú obľúbené pre ich široký výber a variabilitu použitia. Ich nevýhodou je časovo náročnejšia inštalácia.

  1. Dekoračné vianočné osvetlenie

Menšie dekorácie, ktoré môžu mať mnoho podôb obľúbených vianočných symbolov, ako sú hviezdy, anjeli, snehuliaci, soby či darčeky, na okennom parapete sľubujú ľuďom vianočné kúzlo a tvoria originálnu sviatočnú výzdobu domov. Vybrať si môžete zo širokej ponuky podľa svojho vkusu.

114300_darky2

Obrázok: Vianočné svetelné dekorácie v podobe darčekov. Zdroj: 123led.sk

  1. Vianočné svetelné projektory

Viete, že si vianočnú atmosféru môžete vytvoriť jednoducho pomocou malých zariadení, ktoré nasmerujete na stenu a ktoré na ňu projektujú rôzne farebné a pohyblivé bodky? Získate krásne osvetlený priestor bez dlhej inštalácie.

114687_vesmir

Obrázok: Vianočný svetelný projektor. Zdroj: Ledsolution.cz

Aké vianočné osvetlenie vlastne potrebujete a chcete?

Skôr, než sa vydáte do obchodu alebo si sadnete k počítaču a začnete objednávať, zamyslite sa nad tým, aké vianočné svetielka chcete. Odpovedzte si na nasledujúce otázky:

Kam chcete vianočné osvetlenie umiestniť?

Podľa toho vyberajte buď vnútorné vianočné osvetlenie, alebo vonkajšie vianočné osvetlenie, ktoré sa od seba dosť líšia. Vonku v zime prší alebo padá sneh. Ak chcete umiestniť na terasu či záhradu svetelné reťaze alebo napríklad záclony na vonkajšie použitie, vždy si prečítajte, akým stupňom ochrany proti vode disponuje konkrétny výrobok. Platí, že čím vyššie číslo IP, tým väčšia ochrana krytia. Tá by pre svietidlá určené do exteriéru mala dosiahnuť aspoň IP 43.

Aký spôsob napájania je vám najsympatickejší?

Tu si môžete vybrať LED osvetlenie na batérie, ktoré je vhodné tam, kde nechcete zakopávať o káble. Musíte byť ale pripravení na to, že baterky je potrebné občas vymeniť.

Pokiaľ sa vám nechce myslieť na výmenu bateriek, môžete vo vnútri domu použiť vianočné osvetlenie do siete. Treba však počítať s káblom, ktorý môže byť viditeľný alebo bude trochu prekážať.

Na záhrade a okolo domu máte ešte tretiu možnosť, a tou je solárne vianočné osvetlenie, ktoré je bez drôtov aj batérií. V zimnom období je ale celkom nespoľahlivé vzhľadom na krátke dni a zlé počasie, kedy je slnečného svitu málo.

Radi prekvapíte modernými novinkami?

Ak vás zaujímajú nové funkcie pri klasických veciach, zamerajte sa pri výbere vianočného osvetlenia na tieto vychytávky:

Do svojej inteligentnej domácnosti si kúpte smart vianočné osvetlenie, ktoré sa ovláda cez mobilnú aplikáciu alebo prostredníctvom hlasového asistenta. Vianočné osvetlenie môžete ozvláštniť zmenami farieb, vďaka ktorým premeníte celkovú atmosféru. Využite vianočné osvetlenie s časovačom a bude sa automaticky vypínať a zapínať podľa vami zvoleného intervalu.

Vaše vianočné osvetlenie môže mať aj viacero programovateľných režimov, ktoré sa budú meniť a vytvárať každý deň iný svetelný efekt - cencúle, svetelné závesy, padajúci sneh a ďalšie. Svetlá s programami majú na rozdiel od klasických svetiel, ktoré sú statické a svietia stále rovnako, veľa predností.

Na čo pri vianočnom osvetlení nezabudnúť

Na prvom mieste je bezpečnosť.

Kupujte iba kvalitné vianočné osvetlenie, pri ktorom máte záruku, že vám nespôsobí úraz elektrickým prúdom alebo nevyhoríte. Keďže sa vianočné osvetlenie dá zohnať prakticky kdekoľvek a v rôznych cenách, dajte si pozor, aby spĺňalo všetky technické požiadavky a malo potrebné certifikáty. Výrobok, ktorý spĺňa požiadavky plynúce z nariadenia vlády a zároveň povinné technické normy Európskej únie, je označený CE (ConformityDeclaration).

Licenciu o elektronickej bezpečnosti zistíte z loga na obale, najčastejšie je to TÜV, VDE alebo TI.

Pri vonkajšom osvetlení nezabudnite na potrebné krytie IP.

Vianočné osvetlenie po zvyšok roka správne skladujte a nezabudnite ho pravidelne kontrolovať. Prasknuté žiarovky vymieňajte bezpečne, pri vonkajších reťaziach nikdy nie vonku a nikdy nie pri zapnutých svetlách.

Myslite tiež na svojich susedov, ktorí môžu mať iný vkus a blikanie farebných svetiel dlho do noci im môže vadiť.

Tipy na vianočné darčeky

Vianočné svetelné dekorácie v podobe svietiacich snehuliakov, anjelov, sobov, tučniakov a ďalších postavičiek môžete venovať aj ako darček niekomu z rodiny, o kom viete, že si na tieto veci potrpí a ešte ich nemá vo svojej zbierke.

 

114366_sn1

LED vianočný drevený snehuliak. Zdroj: 123led.sk

Darovať niekomu LED lampičku alebo LED baterku ako vianočný darček môže byť tiež skvelý nápad. Podľa vkusu a interiéru vyberajte aj osvetlenie ako prekvapenie pod stromček, napríklad modernú stolovú lampu s displejom alebo dizajnovú LED žiarovku Vintage.

79815_clipboard01

Dizajnová LED žiarovka Vintage 8W E27 stmievateľná. Zdroj: 123led.sk