RGB

RGB je skratka pre červenú (Red), zelenú (Green) a modrú (Blue) - tri základné farby, z ktorých je možné vytvoriť takmer akúkoľvek farbu pomocou miešania svetiel. RGB je teda termín používaný pre svietidlá, ktoré používajú kombináciu týchto troch základných farieb na vytváranie svetelných efektov a farebných scén z ktorých môže vzniknúť až 16 miliónov rôznych farebných kombinácií.

RGB svietidlá sú často používané na osvetlenie interiérov, exteriérov, ale aj na dekoratívne účely v rôznych akciách a show. S použitím RGB svietidiel je možné vytvoriť rôzne farby a farebné efekty, ako sú postupné zmeny farieb, pulzácie, alebo animácie. RGB svietidlá sú tiež obľúbené v hudobných produkciách, kde môžu byť synchronizované s hudbou a vytvoriť tak jedinečnú atmosféru.

RGB svietidlá sú často ovládané pomocou diaľkových ovládačov alebo aplikácií v chytrých telefónoch, kde môže byť mnoho farebných scén a efektov programovaných a riadených. Okrem RGB existujú aj iné typy svietidiel, ktoré používajú rôzne farebné spektrá na vytváranie farieb, ako napríklad CMYK alebo RGBA.