Škodlivosť modrého svetla na ľudský organizmus

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Odborné > Škodlivosť modrého svetla na ľudský organizmus

Dopočuli ste sa, že LED osvetlenie je škodlivé pre ľudský organizmus? Poďme si povedať o tejto téme viac. Denné svetlo sa skladá z modrej zložky, ktorá riadi naše vnútorné hodiny. Tak ako žiarivky a úsporné žiarovky (ktoré navyše obsahujú ortuť) vyžaruje aj LED osvetlenie túto zložku. Najviac je to tak u svietidiel s bielou a studenou bielou farbou svetla.

Fungování vnitřních hodin

Ľudia boli od pradávna zvyknutí na 24 hodinovú dennú periódu. Od vynálezu ohňa je však aj v nočných hodinách ľudskej okolia vysvetľované. Ľudský biorytmus sa však riadi práve tým denným , konkrétne modrým svetlom. Je však v dnešnej dobe třísměnných prevádzok, monitorov, tabletov a mobilných telefónov možné vyvarovať sa tomuto spektru?

Fungovanie biorytmu alebo ľudských hodín udáva striedanie dňa a noci. Telo produkuje dva dôležité hormóny pre fungovanie týchto hodín. Je to melatonín a serotonín.

Melatonín je spánkový hormón produkovaný večer a v noci. Najviac je vyplavovaný medzi 2-4 rannou hodinou. Tento hormón pomáha telu regenerovať a zároveň je veľmi silným antioxidantom. Problém s hladinou melatonínu môžu mať napríklad pracovníci nočných smien.

Serotonín sa nazýva tiež hormónom šťastia a ako je už z názvu pochopiteľné, má veľký vplyv na našu náladu. Produkovaný je cez deň. Práve jeho nedostatok môže spôsobiť depresie v zimnom období (DAS).

LED žiarovky so žltým svetlom na večerné svietenie

V ponuke máme LED žiarovky, kde je možné si zvoliť farbu vyžarovaného svetla. Na večerné svietenie je toto svetlo vhodné, pretože je čiastočne odfiltrované modré svetlo.

LED žiarovka GU10 5W LED žiarovka E14 5W LED žiarovka E27 12W
2,71 EUR 2,71 EUR 2,71 EUR

 

Čo je na modrom svetle nebezpečné?

Modré svetlo nie je samo o sebe nijako škodlivé. Naopak, je to zložka, ktorá je obsiahnutá v dennom svetle. Práve to však môže vo večerných hodinách narúšať náš biorytmus. Organizmus môže byť vďaka nemu dezorientovaný, kým začne tvoriť spánkový hormón, melatonín.

Vzniká tak desinchronizácia organizmu, ktorá sa vyskytuje napríklad pri medzipásmových letoch. Organizmus najprv nevníma deň a noc, ako je preňho prirodzené a tu vzniká ono nebezpečenstvo.

LED svietidlá ani ich svetlo nie je nijako škodlivé ľudskému organizmu. Je však dobré osvetliť si v domácnosti miestnosti, minimálne tie, kde trávite čas pred spaním, teplo bielym svetlom. Ak sa však chcete úplne vyvarovať modrému svetlu, nemali by ste si púšťať pred spaním ani televízor, ani sa pozerať do monitora podsvietenému LED diódami. Viac o vplyve modrého spektra na ľudský biorytmus sa dočítate v odkaze na konci článku

Zložku modrého svetla obsahujú tiež žiarivky a úsporné žiarovky. Toto svetlo je vhodné napríklad na prácu. Nie je však vhodné pod týmto svetlom pracovať dlho do noci.

Spot televízie Stream

Možno ste zaznamenali spot Škodlivé LED osvetlenie na internetovej televízii Stream. Keďže bol spot účelovo zostrihaný, jedna z odborníčok tu vystupujúcich sa rozhodla uviesť veci na pravú mieru. V odkaze nižšie vysvetľuje pani Helena Illnerová ako je to so "škodlivosťou" LED svetla na ľudský organizmus:

http://www.learned.cz/cz/co-je-noveho/aktuality/oprava-spotu-nebezpecne-led-osvetleni-helena-illnerova.html