Z dôvodu predvianočného vyťaženia dopravcov odporúčame zvoliť kuriérskou službu DPD ak na svoju zásielku ponáhľate. 27.12. a 31.12. bude mať naša spoločnosť zatvorené.

Škodlivosť modrého svetla na ľudský organizmus

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Odborné > Škodlivosť modrého svetla na ľudský organizmus

Dopočuli ste sa, že LED osvetlenie je škodlivé pre ľudský organizmus? Poďme si povedať o tejto téme viac. Denné svetlo sa skladá z modrej zložky, ktorá riadi naše vnútorné hodiny. Tak ako žiarivky a úsporné žiarovky (ktoré navyše obsahujú ortuť) vyžaruje aj LED osvetlenie túto zložku. Najviac je to tak u svietidiel s bielou a studenou bielou farbou svetla.

Fungování vnitřních hodin

Ľudia boli od pradávna zvyknutí na 24 hodinovú dennú periódu. Od vynálezu ohňa je však aj v nočných hodinách ľudskej okolia vysvetľované. Ľudský biorytmus sa však riadi práve tým denným , konkrétne modrým svetlom. Je však v dnešnej dobe třísměnných prevádzok, monitorov, tabletov a mobilných telefónov možné vyvarovať sa tomuto spektru?

Fungování biorytmu nebo-li biologických hodin udává střídání dne a noci. Tělo produkuje dva důležité hormony pro fungování těchto hodin. Je to melatonin a seratonin.

Melatonin je spánkový hormon produkovaný večer a v noci. Nejvíce je vyplavován mezi 2-4 hodinou ranní. Tento hormon pomáhá tělu regenerovat a zároveň je velice silným antioxidantem. Problém s hladinou melatoninu mohou mít například pracovníci nočních směn.

Seratonin se nazývá hormonem dobré nálada a jak už je z názvu pochopitelné, má velký vlvi na naši náladu. Produkován je ve dne. Právě jeho nedostatek může způsobit deprese v zimním období (DAS).

LED žárovky se žlutým světlem pro večerní svícení

V nabídce máme LED žárovky, kde si lze volit barvu vyzařovaného světla. Pro večerní svícení je toto světlo vhodné, protože je odfiltrováno modré světlo.

LED žárovka GU10 5W LED žárovka E14 5W LED žárovka E27 12W
130 Kč 89 Kč 110 Kč

Co je na modrém světle nebezpečné?

Modré světlo není samo o sobě nijak škodlivé. Naopak, je to složka, které je obsažena ve světle denním. Právě to však ve večerních hodinách může narušit náš biorytmus. Organismus bude díky němu dezorientován a nezačne tvořit spánkový hormon melatonin.

Vznikne tak desinchronizace organismu, která vzniká například mezipásmovými lety. Organismus spárvně nevnímá den a noc, jak je mu přirozené a zde vzniká ono nebezpečí.

LED svietidlá ani ich svetlo nie je nijako škodlivé ľudskému organizmu. Je však dobré osvetliť si v domácnosti miestnosti, minimálne tie, kde trávite čas pred spaním, teple bielym svetlom.Ak sa však chcete úplne vyvarovať modrému svetlu, nemali by ste si púšťať pred spaním ani televízor, ani sa pozerať do monitora podsvietenému LED diódami. Viac o vplyve modrého spektra na ľudský biorytmus sa dočítate v odkaze na konci článku

Složku modrého světla obsahují také zářivky a úsporné žárovky. Toto světlo je vhodné například pro práci. Není však vhodné pod tímto světlem pracovat dlouho do noci.

Spot televízie Stream

Možno ste zaznamenali spot Škodlivé LED osvetlenie na internetovej televízii Stream. Keďže bol spot účelovo zostrihaný, jedna z odborníčok tu vystupujúcich sa rozhodla uviesť veci na pravú mieru. V odkaze nižšie vysvetľuje pani Helena Illnerová ako je to so "škodlivosťou" LED svetla na ľudský organizmus:

http://www.learned.cz/cz/co-je-noveho/aktuality/oprava-spotu-nebezpecne-led-osvetleni-helena-illnerova.html

Prevádzkovateľ tohto webu LED Solution s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva súbory cookies pre analytické účely a cielenú reklamu. Prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s týmto postupom. Viac o súboroch cookies nájdete tu.