Máte problémy so spánkom? Na vine môže byť zlá posteľ aj nevhodné osvetlenie

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Problémy so spánkom

So spánkom má v dnešnej dobe problémy viac ako polovica dospelých v našej krajine, pričom často je na vine nadmiera stresu, starostí, povinností, ale aj nesprávny výber lôžka či osvetlenia v spálni. Spravte si zo spálne oázu pokoja a naučte sa odpočívať a relaxovať. Odmenou vám bude kvalitný spánok a dostatok energie, ktorú každý z nás potrebuje pre psychickú i fyzickú pohodu. Ako teda na to?

postel

Farba hrá úlohu

Spánok je dôležitá súčasť nášho života, obnovuje životne dôležitú energiu, zvyšuje odolnosť proti ochoreniam a posilňuje imunitný systém. Veľký podiel na tom, či sa vyspíme do ružova, má samotný vzhľad spálne, teda tiež zvolené osvetlenie, obzvlášť jeho farba, ktorá pôsobí na našu psychiku i emócie. Napríklad v zime si môžeme všimnúť, že teplé biele osvetlenie v spálni nám dokáže významne zlepšiť náladu. Všeobecne sa odporúča do spálne, kde chceme predovšetkým relaxovať, umiestniť teplejšie farby osvetlenia. Studené odtiene bielej farby sa do spálne príliš nehodia, rovnako tak modrasté osvetlenie, ktoré skôr stimuluje k aktivite a preto ho radšej umiestnite do miestností, kde chcete pracovať, tvoriť a rozvíjať svoje nápady.

Dôležitosť osvetlenia

Vhodne zvolené svietidlá dokážu dotvoriť príjemnú atmosféru a spálňu tak premeniť na skutočnú oázu pokoja a pohody. Namiesto centrálneho svietidla voľte radšej viac menších zdrojov osvetlenia. Zarytí milovníci kníh, pre ktorých je čítanie pred spaním akýmsi rituálom, iste ocenia stolnú LED lampičku na nočnom stolíku. Intímnu atmosféru navodia zase LED pásiky, ktoré môžete umiestniť napríklad pozdĺž postele a vytvoriť tak z miestnosti jedinečnú a nevšednú záležitosť. Nezabudnite osvietiť tiež plochu pred zrkadlom či šatníkovú skriňu, v rannom zhone to určite oceníte. Ak váhate, ktorý typ osvetlenia zvoliť, siahnite radšej po LED osvetlenie, ktoré je najekologickejšou a najúspornejšou variantou, mimo to sa tolko nezahrieva a nehrozí tak nebezpečenstvo popálenia.

Vzhľad a vybavenie spálne

Toto miesto by nemalo byť len krásne, ale aj praktické. Ideálna teplota v spálni sa pohybuje okolo 18 °C. Pohodlná posteľ z masívu a kvalitné matrace sú základným stavebným kameňom dobrej nálady a rýchleho zaspávania. Nezabudnite ani na príjemnú prikrývku, pohodlné vankúše, napríklad z pamäťovej peny a myslite aj na ďalšie prvky. S kusmi nábytku to v spálni nepreháňajte, snažte sa zachovať miestnosť sviežu, vzdušnú a neprepchanú zbytočnosťami.

Modré svetlo ako nepriateľ spánku

Diskutovaná téma poslednej doby je škodlivosť modrého svetla na ľudský organizmus. Táto téma sa nevzťahuje iba na LED osvetlenie, takmer všetky zdroje svetla obsahujú modrú zložku. Tá sama o sebe nie je škodlivá, práve naopak. Aj denné svetlo túto zložku obsahuje, bez nej by sa netvoril melatonín a organizmus by trpel. Najlepším riešením je nepozerať sa minimálne pol hodiny pred spaním do displejov mobilných telefónov, počítačov a televíziou alebo aspon zvoliť špeciálny režim s filtrom modrého svetla. Čo sa svietidiel týka, minimálna zložku modrého svetla vyžaruje sviečka.

Pomocníci pre lepší spánok

Pokiaľ po 15 až 30 minútach nepríde spánok, hoci ste sa držali našich rád, tak si skúste uvariť šálku bylinkového čaju alebo horúceho kakaa, pustite si napríklad obľúbený film a snažte sa čo najviac upokojiť, relaxovať a pokúsiť sa nad každodennými problémami nepremýšľať. K rýchlejšiemu nástupu spánku vám môže pomôcť tiež čerstvý vzduch, kvalitné zdravotné matrace a dodržanie zásady - užívať spálňu naozaj len pre spánok či milostné hry.

Nech už teda vyskúšate ktorúkoľvek radu, spánok rozhodne nezanedbávajte a užite si ho najviac, ako to len ide.