Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Od plameňa k ľadu - NTM si posvietil na svetelné zdroje

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Novinky > NTM si posvietil na svetelné zdroje

Do 31. decembra 2016 máte možnosť navštíviť pozoruhodnú výstavu Národného technického múzea s výstižným názvom "Od plameňa k ľadu".

Tvorcovia výstavy lákajú na ucelený prehľad svetelných zdrojov, ktoré človek počas histórie využíval a využíva. Výstava predstavuje všetky etapy evolúcie, dokonale mapuje vývoj tohto odvetvia. Osvetlí vás tak pomocou plamenných petrolejových či plynových lámp, aby sa zamerala na prezentáciu elektrického osvetlenia - oblúkové a žiarovkové svetelné zdroje.

Halogénové žiarovky, xenónové výbojky, dútnavky, žiarivky, LEDky, ale aj rarity a slepé pokusy prekonať tmu - to všetko vás na unikátnej výstave Národného technického múzea čaká.

Tešiť sa môžete aj na stretnutie s velikánmi, ktorí celému odvetviu vytýčili hranice. Samozrejme tu bližšie spoznáte vynálezca žiarovky Thomasa Alvu Edisona alebo jeho kolegu Heinricha Göbela a Josepha Wilsona Swana. Spoločnosť im na výstave robí aj český vynálezca František Křižík.

Prokopova zbierka

Výstava Od plameňa k ľadu bola postavená najmä zo zbierok Národného technického múzea, ktoré bežne bývajú pre oči verejnosti skryté.

Ako k výstave uviedol generálny riaditeľ NTM Karel Ksandr:

"Som nesmierne potešený, že v Národnom technickom múzeu otvárame výstavu, ktorá je venovaná vývoju elektrického osvetlenia a ktorá návštevníkom predstaví cenné predmety zo zbierok múzea, ktoré v súčasnosti bohužiaľ nie sú prezentované v stálych expozíciách."

Neoficiálnym otcom výstavy je Miloslav Prokop, ktorý v Národnom technickom múzeu pôsobil od dvadsiatych do päťdesiatych rokov minulého storočia ako kurátor oddelenia vývoja elektrického osvetľovanie. Práve tzv. Prokopova zbierka tvorí veľkú časť exponátov výstavy. Pochopiteľne ju dopĺňajú aj ďalšie, novodobé svetelné zdroje. Časť expozície je venovaná aj samotnému Prokopovi.

Evolúcia svetelných zdrojov

Výstava vás zavedie na počiatok 19. storočia, k prvým experimentom s elektrickým osvetlením, ktoré sa stali základom pre vývoj dvoch hlavných smerov. Prvý bol založený na elektrickom oblúku a dal vznik výbojovým zdrojom svetla, druhý sa zrodil na základe pokusov so žhavením drôtu. Tak vznikli žiarovky. Oba smery existovali vedľa seba. Kým oblúkové zdroje svetla zaznamenali spočiatku väčší rozmach, ďalší vývoj nechal zase vyniknúť žiarovky.

České zeme sa môžu vďaka Františkovi Křižíkovej hrdo hlásiť k oblúkovým výbojkám, na výstave tiež prostredníctvom konštrukcie prvej pokusnej Křižíkovej oblúkovky z roku 1878.

Prakticky využiteľné žiarovky sa objavili až v druhej polovici 19. storočia, až do konca 19. storočia ich potom charakterizovalo uhlíkové vlákno. Na výstave si môžete uhlíkové žiarovky dôkladne prezrieť. Vo vitrínkách je vidieť celé spektrum žiaroviek s uhlíkovým vláknom, medzi inými tiež rarita - žiarovka s uhlíkovým vláknom z obdobia pred prvou svetovou vojnou, ktorá vyobrazuje Františka Jozefa I. a Viliama II.

Až s nástupom 20. storočia sa začali pri výrobe svetelných zdrojov užívať kovy. Celé 20. storočie hrala prím žiarovka s volfrámovým vláknom, ktorá našla široké praktické využitie. Medzi exponátmi výstavy preto nájdete vedľa klasických domácich či priemyselných žiaroviek tiež žiarovky do premietacích prístrojov, žiarovky pre lekárske využitie alebo neprehliadnuteľnú majákovú žiarovku. Má na svoju dobu typické volfrámové vlákno, ale neuveriteľný príkon 10000 W. Slúžila v USA v 70. a 80. rokoch 20. storočia.

21. storočie charakterizuje nástup LED svetelných zdrojov. LED svetelných zdrojov. Vývoj LED diód prebieha tak razantne, že sa predpokladá, že čoskoro nahradí výbojky aj žiarovky. Oba smery sa tak opäť spoja v jeden. Na vývoj LED diód sme sa opýtali priamo v múzeu:

"Musíme si uvedomiť, že ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa svetelné diódy používali len ako kontrolky alebo signálky, a to ešte nie vo všetkých farbách. Rýchlosť vývoja a ich použitie ako svetelných zdrojov asi prekvapila každého."

LED svetelným zdrojom je venovaná interaktívna časť výstavy. Vystavené LEDky, zapožičané od firmy PHILIPS, môžete ovládať svojim mobilným telefónom. S pomocou špeciálnej aplikácie LEDky vypnete či zapnete, riadite tiež svetelný tok a farbu svetla.

Na čo sa tešiť?

Na výstave vás čaká veľa zaujímavého, ako hovorí riaditeľ NTM:

"Nerád by som osobitne vyzdvihoval niektorú vec, pretože každý predmet má v zbierke svoje miesto, jeho hodnota je aj v tom, že je jej súčasťou. Veľmi cenné sú určite žiarovky s uhlíkovým vláknom pochádzajúce zo samého počiatku ich vývoja, tj. vyrobené medzi rokmi 1880 - 1890. "

"Myslím, že dôležitejšie než ťaháky je to, že výstava na malej ploche podáva pomerne ucelený prehľad o vývoji elektrických svetelných zdrojov od prvopočiatkov až po dnešnú dobu. Pochopiteľne tu nemôže byť všetko, ale ak niekto iba niekde začul, že žiarovku vynašiel nejaký Edison a chce sa dozvedieť viac, potom je táto výstava práve pre neho.

Pochopiteľne sú tu vystavené niektoré predmety unikátne alebo aspoň zaujímavé. Napríklad prvá pokusná Křižíkova oblúkovka vyrobená iba v jedinom exemplári, ktorej technické riešenie sa neosvedčilo, žiarovka Müller-Nothombova, Lane Foxovho, Hopfeltova, Nernstova žiarovka s keramickým vláknom (bohužiaľ slepá cesta vývoja) a iné. Neprehliadnuteľné sú vzhľadom k svojim rozmerom žiarovky svetlometné a majákové . "

Kam a kedy za výstavou?

Výstava Od plameňa k ľadu je umiestnená v Malej galérii Národného technického múzea, v expozícii Architektúry, staviteľstva a dizajnu.

Prebieha od 17. februára 2016 do 31. decembra 2016.

JJe otvorená každý utorok až piatok od 9 do 17:30 hod., cez víkend od 10 do 18 hod.

Vydajte sa za svetlom a poznaním. Využite príležitosť, ktorá sa nemusí opakovať!