Najlepšie osvetlenie v domácnosti

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Najlepšie osvetlenie v domácnosti

Od roku 2009, keď sa začali kroky na ukončenie používania klasických žiaroviek , sa stala kvalita osvetlenia v domácnostiach citlivou otázkou. Mnoho spotrebiteľov v krajinách EÚ zákaz klasických žiaroviek rozčúlil a zneistil v otázke, ako je vhodne nahradiť s pomocou kompaktných žiariviek alebo svetelných zdrojov LED (tzv. LED žiaroviek).

Dobrou správou je, že dnes už v oblasti kompaktných žiariviek a svetelných zdrojov LED existuje celý rad kvalitných výrobkov, čo umožňuje náhradu klasických i halogénových žiaroviek akéhokoľvek druhu . Ďalšou dobrou správou je , že úsporné osvetlenie sa oplatí . Výmena klasických žiaroviek za kompaktné žiarivky a svetelné zdroje LED umožňuje úspory energie a nákladov vo výške 50 - 90%, čo zodpovedá finančným úsporám až niekoľkých tisíc eur za celú dobu života svetelného zdroja.

Na druhú stranu je potrebné vziať do úvahy, že je na trhu stále mnoho svetelných zdrojov nízkej až strednej kvality, ktoré nespĺňajú bežné požiadavky spotrebiteľov na kvalitu. Preto je veľmi dôležité, aby svoj výber dobre zvážili a vyberali si výrobky, ktoré sú vhodné na daný účel a splní ich očakávania.

Prinášame vám brožúru , ktorá má za účel podporovať spotrebiteľa pri výbere kvalitných a účinných výrobkov, ktoré splnia ich konkrétne potreby. Poskytnuté informácie vám teda pomôžu odpovedať na tieto otázky:

  • Aké výhody a obmedzenia majú jednotlivé technológie svetelných zdrojov?
  • Aký druh svetelného zdroja zvoliť pre konkrétny účel osvetlenie?
  • Čo mi pomôže pri výbere kvalitných svetelných zdrojov?
  • Kde získam ďalšie informácie o dobrých svetelných zdrojoch?

nejlepsi osvetleni v domacnosti brozura

6 základných odporúčaní pre výber vhodných svetelných zdrojov pre vaše konkrétne účely:

  1. Overte si konkrétne požiadavky na osvetlenie: Aký účel má daný svetelný zdroj spĺňať a kde sa bude používať? Možnosti využitia rôznych druhov svetelných zdrojov pre rôzne účely osvetlenia sú znázornené na obrázku č. 2 (strana 16). Aký druh svetelného zdroja je potrebné nahradiť a ktorý výrobok je vhodná náhrada (LED alebo kompaktná žiarivka)? Obvyklé možnosti náhrady sú znázornené na obrázku č. 3 (strana 17).
  2. Pred nákupom zvážte kritériá kvality a účinnosti svetelných zdrojov, pozri kritériá v tabuľke č. 7 (strana 18).
  3. Informujte sa o kvalitných a účinných výrobkoch podľa produktových textov alebo informačných služieb (např. www.premiumlight.eu, www.uspornespotrebice.cz, časopis dTest)
  4. Uvažujte o úsporách energie a nákladov počas životného cyklu výrobku, ďalšie informácie nájdete v tabuľke na poslednej strane.
  5. Zohľadnite informácie uvedené na obale svetelného zdroja alebo na internete a porovnajte ich s navrhovanými kritériami, viz strana 19.
  6. Ak je to možné, skontrolujte požadovanú kvalitu svetla svetelného zdroja (zvlášť farbu svetla).

 

Stiahnite si Sprievodca pre správnu voľbu kvalitných a efektívnych svetelných zdrojov, ktorý pripravila iniciatíva PremiumLight.