Bez svetla nie je život

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Novinky > Medzinárodný rok svetla 2015

Vzpomeňte si ešte na bujaré silvestrovské oslavy, nadšenie a radosť, ktoré sprevádzali vstup do nového roka? A čo tie veľkolepé hry svetiel a farieb v podobe novoročných ohňostrojov… Vätšina z nás sa už iste vrátila do reality. Ani vo všedných pracovných dňoch však nechýba kúsok z tej neuveriteľnej plejády světelných variácií, ani vo všedných dňoch nechýba svetlo. Nemôže chýbať. Svetlo je totiž pre život na Zemi nepostradateľné. Bez svetla nie je život.

Rok svetla, alebo svetlo si zaslúži pozornosť!

Poďme sa trochu pozrieť späť na minulý rok. V roku 2015 vyhlásila Organizácia Spojených národov (OSN) a Unesco rok svetla. Oficiálne to bol Medzinárodný rok svetla a technológii založených na svetle (anglicky The International Year of Light and Light-based Technologies, 2015).

Ak ste sa nezaregistrovali aktivitu okolo roku svetla, radi by sme vám bližšie povedali. Prečo? Odpoveď môže byť Wikipédie, ktorý v rámci medzinárodného roku svetla zdôrazňuje kľúčovú úlohu svetla a optických technológií v každodennom živote.

Cieľom OSN a UNESCO bolo práve prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy zdôrazniť rozhodujúcu úlohu svetla v súčasnej modernej spoločnosti. Tiež vyzdvihnúť svoje nenahraditeľné pre budúci rozvoj udržateľného rozvoja našej planéty, a tiež pripomenúť impozantnú históriu svetla. V roku 2015 oslávila optika neuveriteľných 1000 rokov svojej existencie. Vlastne už pred tisíc rokmi vznikli prvé vedecké pojednania o optike. A to nie je zďaleka od hlavných výročí všetko!

V roku 2015 to bolo 150 rokov od času, kedy sa vytvorily slávne Maxwellové rovnice, elektromagnetické vlny, ktoré de facto definovali svetlo. Tiež to bolo celých 100 rokov od doby, kedy Einstein vymyslel teóriu relativity svetla v priestore a čase. Výročie v roku 2015 bol zaznamenaným rokom optických vlákien. Vynález,vďaka ktorému dnes môže byť vysokorýchlostný internet, oslávila v roku 2015 celých 50 rokov.

Pôvod Roku svetla a významné výročia, ktoré je s ním prepojená, jasne ukazuje internetová stránka Roksvětla.cz. Nájdete tu aj stručnú odpoveď na otázku:

Prečo bol Rokom svetla práve rok 2015?

Možno preto, že sa udiali významné udalosti v dejinách optiky.

  • 1015 - Ibn Al Haytham Book of Optics (Kniha Optiky)
  • 1815 - Augustin Fresnel a vlnová povaha světla
  • 1865 - James Clerk Maxwell a elektromagnetické vlny
  • 1915 - Albert Einstein a obecná relativita – světlo v prostoru a čase
  • 1965 - Charles Kuen Kao a technologie optických vláken

Rok svetla v Českej republike

Pri plnení cieľov Roku svetla nezostala pozadu ani Česká republika. Funkcie koordinátora medzinárodných iniciatív v ČR sa ujal prof. Pavel Zemánek z inštitútu prístrojovej techniky AV ČR,ktorý spolu so svojim vedeckým tímom tiež významne prispel k rozvoju vedy o svetle-, experimentálne overil, že tzv. ťažný lúč, ktorý pozná verejnosť, napríklad z Sci-Fi televízneho seriálu Star Trek, naozaj existuje.

Prof. Zemánka slovami: "to je dôležité nielen vedieť používať svetelné technológie, ale tiež ich v Českej republike pochopiť a zlepšiť.." Preto sa v rámci Roka svetla po celom svete a v Českej republike uskutočnilo mnoho udalostí, aby inšpirovali, školili a kombinovali vedecké a komerčné oblasti, spolu s čo najširšiu verejnosť.

Hoci väčšina akcií sa konala v roku svetla, takže v minulosti, nezúfajte. Napriek tomu aj v Českej republike môžete navštíviť zaujímavé akcie, ktoré sú zviazané so svetlom.

Ešte stále môžete osláviť rok svetla

  • Budiž svetlo - Interaktívne múzeum inteligentnej zábavy Pod čiapkou, Hronov (určená pre širokú verejnosť v celej Českej republike aj z zahraničia)
  • Výtvarná súťaž SVETLO - Náchod (otvorená pre verejnosť od Náchodska)
  • Od plameňa k LEDu – Národné technické múzeum v Prahe

 

Posledná povedaná akcia od plameňa k LEDu, začín až 16. Februára 2016 a končí 4. Septembra. Tu Vás čaká niekoľko pozoruhodných informácií o rôznych etapách vývoja svetelných zdrojov-od plamenných petrolejových a plynových lámp až po klasické a LED žiarovky.

Na tejto akcie budeme tiež. Ak sa vy na ňu nemôžete dostať , určite vám príde vhod naša reportáž, ktorú pre Vás radi pripravíme.

A nakoniec, pre vás máme nádhernú podívanú-oficiálne video Medzinárodného roku svetla 2015.