Druhy LED diód

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Odborné > Druhy LED diód

Technológia sa stále rozvíja. A platí to aj v prípade LED osvetlenie. Na trhu sú dnes rôzne druhy LED diód, ktoré sa líšia predovšetkým účinnosťou a ďalšími parametrami ovplyvňujúcimi kvalitu svetla. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov LED diód? Ktoré sa dnes najčastejšie používajú pri osvetlení domácností?

LED diody DIP (Duel In-Line Package)

Klasické LED diódy Klasické LED diódy založené na najstaršej technológii bezpečne spoznáte podľa klobúčikového dizajnu a dvoch nožičiek, ktoré sú spájkované na dosku. Dnes už patrí do technologického praveku a takmer sa nevyrába. Stáli ale pri zrodeLED osvetlenie tak, ako ho poznáme dnes. Svietivosť DIP diód je veľmi nízka (asi 70 lm / W), rovnako ako ich životnosť (zhruba okolo 20 tisíc hodín). Výhodou je cenová dostupnosť..


Zdroj: eslightbulbs.com

LED diódy SMD

SMD LED diódy, ktoré sa spájkujú priamo na dosku plošných spojov, sa dnes používajú vo veľkej väčšine LED žiaroviek. K ich hlavným prednostiam patrí dlhá životnosť (až 100 tisíc hodín), pružnosť, malá veľkosť a vysoká účinnosť (svietivosť až 120 lm/W). SMD LED diódy dnes nahrádzajú čipy HighPower, ktoré sú využívané predovšetkým v bodových svetlách.

Zdroj: kehongled.gmc.globalmarket.com

SMD LED diódy sú k dispozícii v niekoľkých variantoch

  • SMD 2835 – účinnosť týchto LED diód je 110lm/W, rozmery sú 2,8 x 3,5mm.
  • SMD 5630 – tieto LED diódy majú väčšie rozmery (5,6 x 3,0mm), ale vyznačujú sa aj vyššou svietivosťou a rozptylom svetla 120°.
  • SMD 5050 – rozmery štvorcových LED diód sú 5 x 5mm, rovnako ako variant 5630 majú rozptyl svetla 120°.
  • SMD 3528 – táto LED dióda s rozmermi 3,5 x 2,8mm má príkon 0,08 W.
  • SMD 3014 – má nižší výkon ako model 5630, ale zachováva rovnaký rozptyl svetla 120°.

LED diódy MCOB a MCCOB (MultipleChips on Board)

Tyto Tieto LED diódy sú vybavené viacerými čipmi a pripojené na medenú dosku. Používajú sa u svietidiel, kde nie je možné integrovať väčší počet SMD LED diód - typicky ide napríklad o bodovky. MCOB a MCCOB čipy dosahujú svietivosti až 120 lm/W a životnosť je až 100 tisíc hodín.

Zdroj: ledrex.hu

LED Diódy COB (Chip on Board)

LED čipy sú v tomto prípade usadené na plošnom spoji a pokryté vrstvou luminoforu, čo zvyšuje ich svetelný výkon. COB technológia patrí v prípade LED osvetleniu k tým novším a používa sa najmä u LED reflektorov. Pre svietenie v domácnostiach nie je vhodná, z dôvodov chladenia. Maximálna svietivosť COB LED diód je okolo 110 lm/W.


Zdroj: yeskey.com