Česi a svietenie: vedú úsporné žiarovky, tretina čechov nezhasína

Domov > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Úspora > Česi a svietenie: vedú úsporné žiarovky

Väčšina českých domácností hľadí pri výbere osvetlenia na použité typy svetelných zdrojov a následnej úspory. Viac ako 70% ich používa úsporné žiarovky. Nešvárom je naopak prebytočné svietenie - 35% ľudí nezhasína pri každom odchode a len štvrtine sa nestáva, že by zabúdali zhasínať. Tak hovoria dáta prieskumu spoločnosti HALLA a STEM / MARK.

Popri úsporných svetelných zdrojoch šetria Česi tiež pri výbere svietidiel. 85% opýtaných si nikdy nekúpili svietidlo v hodnote presahujúcej 5 000 CZK za kus. Pritom najdôležitejším faktorom je pri výbere osvetlenia funkčnosť, na ktorú hľadí 63% mužov a 46% žien. Cena a vzhľad sa ukázali ako menej podstatné, avšak stále relevantné aspekty, ktoré musia ísť ruka v ruke s funkčnosťou.

60% spotrebiteľov preferuje žltý / teplý zdroj svetla, čo je jeden z dôvodov, prečo sa stále pomerne často stretávame s klasickými žiarovkami. Postupne ich však začínajú nahradzovať LED technológie, ktoré popri pestrosti svetelného spektra ponúkajú navyše vysokú životnosť. Trendom sa stávajú tiež svietidlá s postupnou reguláciou stmievania. Celkovo ich vlastní 25% českých domácností. V príjmovej kategórii nad 30 000 CZK dokonca 43%.

cesi a sviceni

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že tri štvrtiny ľudí zabúdajú zhasínať, a to prevažne večer (v 40% prípadov). Medzi miestnosti, v ktorých sa necháva nedopatrením svietiť, patria prevažne kúpeľne / wc a kuchyne, v ktorých zabúda zhasínať cez 20% opýtaných. Nezhasnuté svetlo je veľakrát predmetom hádok - pravidelne sa kvôli nemu dohaduje štvrtina domácností, najčastejšie ľudia vo veku 15-29.