Vyberajte LED pouličné osvetlenie s profesionálmi!

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Všetko o LED verejnom osvětlení

V tomto článku si popíšeme, čomu sa v sektore verejného osvetlenia (ďalej VO) s technológiou LED vyvarovať a na čo sa naopak zamerať. Pouličné svietidlá zaisťujú občanom svetelný komfort a bezpečnosť. Spoločnosť LED Solutions.r.o. sa dlhodobo zaoberá osvetľovaním verejných, priemyselných a skladovacích priestorov. Dbáme na kvalitu a zmysluplné riešenie s ohľadom na úsporu a dlhú životnosť. Neoddeliteľnou súčasťou je aj pozáručný servis a odborná montáž.

Solární LED osvětlení

Úvod do problematiky

Prechod od zastaraných ortuťových či sodíkových výbojok na úspornejšie LED technológie je v posledných rokoch veľkým trendom. Vďaka tomu však vstupuje na trh hŕba obchodníkovi s jediným cieľom. Rýchlo zbohatnúť ... Ľahko tak nájdete lampy VO, pri ktorých sľubujú dlhú životnosť, značkové komponenty a cena je pritom lákavo nízka. Väčšina týchto svietidiel pochádzajúcich z Číny však nemá správne navrhnutú konštrukciu, o potrebných certifikáciách a testoch nehovoriac. Tieto neduhy sa po inštalácii prejavia prakticky ihneď. Komunikácie sú nedostatočne osvetlené, medzi stĺpmi je tma alebo je zle zvolená farba vyžarovaného svetla. Čoskoro sa tiež prejaví zvýšená poruchovosť.

Čemu se raději vyvarovat

Najprv si prejdeme na čo si dať pozor pri samotných LED svietidlách. Trh je zaplavený mnohými rôznymi typmi pouličného LED osvetlenia. Rozdiely sú predovšetkým v konštrukcii samotného korpusu a použitými LED diódami. Šasi svietidla je veľmi dôležité a je prvotným ukazovateľom kvality celého systému. Korpus by mal byť ideálne z tlakovo liateho hliníka, prípadne z plechu, tu je však podmienka tá, aby bol kompletne uzavretý. Ak vynecháme vlhkosť, ktorá nemá vo vnútri svietidlá čo robiť, dovnútra by sa nemal dostať prach a hmyz. Svietidlo by potom mohlo stratiť svoje vlastnosti, diódy by sa prehrievali a nedosahovali deklarovanú životnosť. Určite sa vyhnite svietidlám s výrazným plechovým rebrovaním alebo dokonca otvormi v samotných korpusoch. Dbajte na výber komponentov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri svietidla. Zdroje aj diódy by mali byť od renomovaného výrobcu ako je Cree Inc., LG, MeanWell či Osram. Dôležitým ukazovateľom je aj záruka. Predajca by mal poskytnúť minimálne 5 rokov. Dbajte tiež na výber správnej farby svetla. Tá by mala byť v rozmedzí 3500 - 4500K. Nechcete predsa, aby Vaše ulice pôsobili studeným dojmom a svietidlá oslňovali.

Výber predajcu

Ťažko sa v záplave predajcov LED verejného osvetlenia zorientovať. Dáme Vám zopár tipov ako na to. Porozhliadnite sa po výrobcoch alebo predajcoch, ktorí svoj sortiment vyrábajú priamo v Českej republike alebo v EÚ. Pravdepodobne už spĺňajú legislatívu a svoje svietidlá majú certifikované. Mnoho predajcov bude tvrdiť, že sú aj výrobcami. Informujte sa, či je prípadne možné vidieť samotnú výrobu. Svetlá by tiež mala byť štítkované, rovnako tak samotné balenie. Pýtajte sa na referencie a nebojte sa si ich overiť.Predajca by Vám v prvom rade mal ponúknuť možnosť vypracovania svetelného projektu. Tým nasimuluje osvetlenie danej ulice tak, aby vyhovovala normám a aby bolo osvetlenie dostatočne kvalitné. Zistí tým vhodný výkon svietidiel, prípadne ich rozostup. Nasledovať by mala cenová ponuka. Nebojte sa tiež vyžiadať si kalkuláciu úspor. U VO to väčšinou býva 30 - 60%.

Referencie mnohé napovedia

Prezrite si referencie nami realizovaných projektov

Ako postupovať?

Jste starosta či správca? Radi by ste konzultovali problematiku LED pouličného osvetlenia s odborníkmi? Kontaktujte nás na emaily obchod@123led.sk alebo nám rovno zavolajte na číslo +420 724 034 524.

Vypočujeme si Vašu predstavu a spoločne potom zostavíme vhodné riešenie. Priamo Vám na mieru. Svietidlá necháme vyrobiť v Českej republike a poskytneme predĺženú záruku. To všetko za prijateľnú cenu.