Všetko o LED reflektoroch (LED halogény)

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Všetko o LED reflektoroch (LED halogény)

Čo je to LED reflektor?

Je to LED svietidlo, ktoré slúži ako náhrada starších halogénových reflektorov, ľudovo povedané halogénov alebo vane. Oproti nim majú niekoľko nesporných výhod. Jednak sú vďaka veľmi dlhej životnosti bez údržbové, pri rovnakej svietivosti majú oveľa menšiu spotrebu elektrickej energie, ale tiež nie sú náchylné na časté spínanie a svietia okamžite na 100% výkon. Sú teda vhodné pre kombináciu s pohybovým snímačom PIR.

Ako vybrať LED reflektor?

Hlavným parametrom je výkon a svietivosť. Ak už máte halogénový reflektor a radi by ste ho vymenili za LED, použite tabuľku pre výber LED reflektora nižšie. Dôležité je zvoliť si správnu farbu svetla. Záleží na Vás, aké svetlo je Vám najpríjemnejšie. Pre výber Vám určite pomôže článok o farbe svetla tu.

Okrem lištových reflektorov, ktoré sú iba na vnútorné použitie, je možné všetky nami ponúkané reflektory umiestniť ako v interiéri, tak exteriéri.

Výber tvaru a farby reflektora je len na Vás. Strieborné reflektory sú najviac podobné tým halogénovým. Ponúkame ich vo variante so vstupným napätím 230V alebo 12/24V. V ponuke sú aj tzv. slim reflektory. Plnia rovnaký účel, sú ale menšie a tenšie. Možno ich tak namontovať aj tam, kam sa klasický reflektor nezmestí. Niektoré druhy sú dokonca osadené optikou pre lepší rozptyl svetla.

Druhy LED reflektorov

Stříbrný LED halogen

Strieborné LED reflektory

Najrozšírenejší druh LED reflektorov. Na našom eshope nájdete niekoľko variantov. Od klasických verzií so vstupným napätím 230V, cez nízkonapäťové 12 - 24V až po varianty s PIR pohybovým čidlom alebo reflektorom na stojane. Vyberať môžete tiež z rôznych teplôt chromatickosti čiže farby svetla.

Černý LED halogen

Čierne slim LED reflektory

Nová verzia LED reflektorov, ktorá má tenšie telo. Ponúkame aj verziu s optickou šošovkou, ktorá lepšie rozptyľuje svetlo. Na určité typy tiež poskytujeme záruku 3 roky. Reflektory sú vo výkonových variantách 10, 20, 30, 50, 70 a 100W.

Lištový LED halogen

Lištové LED reflektory

Tieto reflektory sú určené do tzv. lištových systémov. V ponuke máme bielu alebo čiernu farbu tela. Vyberať môžete z troch výkonových variantov 10, 20, 30W. K reflektorom dodáme tiež lišty v dĺžke 1 alebo 2 metre. Nízky uhol vyžarovania ich predurčuje k osvetlenie predmetov, výkladov, expozíciou atď.

Akú náhradu zvoliť?

Tabuľka nižšie Vám pomôže zvoliť alternatívu k doterajšiemu halogénovému reflektoru:

 

LED reflektor

halogénový reflektor

10W 50 - 80W
20W 100 - 150W
30W 150 - 250W
50W 250 - 350W
70W 350 - 500W
100W 500 - 800W

Ako zapojiť LED reflektor?

Z väčšiny LED reflektorov je už vyvedený kábel, ktorý stačí prepojiť pomocou svorkovnice s káblom pripojeným k sieti. Uistite sa, že pri zapájaní nie je kábel pod prúdom. Sú však reflektory, z ktorých kábel vyvedený nie je. V takom prípade je treba odskrutkovať zadný kryt a kábel pripojiť do svorkovnice vo vnútri reflektora. Lištové reflektory sa nacvakávajú do lištového systému. Jednotlivé lišty sa potom pripoja k sieti pomocou napájacej koncovky, ktorá je súčasťou balenia. Ak si neviete sa zapojením rady, radšej to zverte kvalifikovanej osobe.

Spočítajte si koľko ušetríte

Každý výkonový variant 10W, 20W, 30W, 50W, 70W, 100W má v detaile produktu kalkulačku úspor. Sami si tak môžete spočítať koľko by ste ušetrili. Kalkulačka je iba orientačná.