Všetko o LED paneloch

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Všetko o LED paneloch

Čo je LED panel??

Je to ploché svietidlo určené pre montáž na stenu, do podhľadu, možno ho zavesiť alebo vstavať do sadrokartónu. Záleží na systéme uchytenia. Väčšinou slúži ako úsporná náhrada žiarivkových svietidiel. Každý panel má v balení zdroj napájania. Niektoré môžu byť stmievateľné. Na výber máme veľa rôznych veľkostí, tvarov a výkonových variantov.

Ako vybrať LED panel?

LED panel môžete vybrať ako náhradu žiarivkových svietidiel, s tým Vám pomôže tabuľka nižšie. Pokiaľ sa jedná o novú montáž, vyberajte nasledovne:

Podhledový LED panel

PODHĽADOVÉ PANELY

Tento systém je najmenej komplikovaný na montáž. Panely sú vo štandardizovaných rozmeroch tak, aby ich bolo možné usadiť do kazetových stropov.

Závěsný LED panel

ZÁVESNÉ PANELY

S týmto systémom sú dodávané výkonnejšie panely. Hodí sa tam, kde je napríklad príliš vysoký strop a panely je vhodné umiestniť nižšie. Panel je uchytený pomocou laniek, ktoré sú súčasťou balenia.

Vestavný LED panel

VSTAVANÉ PANELY

Tieto varianty sú určené do montážneho otvoru, kam sa uchytí pomocou pružiniek. Na výber sú kruhové aj štvorcové varianty a rôzne výkony svietidiel.

Přisazený LED panel

PRISADENÉ PANELY

Sú vhodné na montáž na stenu alebo na strop. Menej výkonné varianty sa hodia napríklad na chodbu alebo vo väčšom počte do miestnosti. Vyšší výkon a rozmer panelu je vhodný pre osvetlenie väčších miestností, kancelárií alebo hál. Dodávané sú s kovovými úchytmi alebo s magnetmi na uchytenie k podkladu.

Ktorú náhradu zvoliť?

LED panel

ŽIARIVKOVÉ SVIETIDLO

300x600mm 30W 3x60cm žiarivka
600x600mm 40W 4x60cm žiarivka
300x1200mm 40W 2x120cm žiarivka
600x1200mm 72W 4x120cm žiarivka

Ako zapojiť LED panel?

U paneli nájdete pribalený aj zdroj. Ten má už pripojený DC konektor ktorý jednoducho zastrčíte do druhého konektora, ktorý vedie z LED panelu. Do trafa treba pripojiť kábel zo siete, uistite sa, že kábel nie je pod prúdom. Ak si neviete so zapojením rady, radšej to zverte kvalifikovanej osobe.

Spočítajte si koľko ušetríte

Pri každom LED paneli nájdete orientačnú kalkulačku úspor. Najpredávanejšie panely majú výkonu 6W, 13W, 25W36W, 72W.