Ako presvetliť tmavú miestnosť

Zariaďujete si nový byt alebo len nejaký nevyužitý priestor? Trápi vás málo svetla v niektorej z miestností, ste často unavení, bolí vás hlava a oči? Potom asi viete alebo tušíte, že potrebujete viac svetla. Ale ako to urobiť? Ako zmeniť tmavú miestnosť na svetlú, kde budete tráviť radi svoj čas? Získate miesto, ktoré vás bude energiou nabíjať namiesto toho, aby vám ju odčerpávali.

1obr

Obrázok: Vymaľovať a umyť okná veľa pomôže.

Tmavá miestnosť a jej špecifiká

V každom dome alebo byte existujú tmavšie miesta, ktoré svojim obyvateľom robia vrásky na čele. Uveďme si tri najtypickejšie príklady:

Často je to kúpeľňa, ktorá býva bez okien, kde síce nebývajú dlho, ale pri úprave zovňajšku na seba potrebujeme dobre vidieť.

Niekde to môže byť kuchyňa, v prípade, že je situovaná na severnú stranu, je malá a okno zakrývajú záclony a závesy. Tu už môže byť problém väčšie, pretože kuchyňa je srdcom domácnosti a ľudia majú tendenciu sa v tejto miestnosti zhromažďovať.

A tretím príkladom je nevyužitý priestor, malá miestnosť v pivnici, na povale, kumbál, ktorý si chcete pretvoriť na pracovňu. Tu je životne dôležité dojem z priestoru zmeniť a dodať svetlo, aby sa rozprúdila vaša energia a kreativita a predišlo sa zdravotným problémom.

Ako zmeniť atmosféru tmavej miestnosti

Existuje veľa jednoduchých chytrých trikov, s ktorými tmavej miestnosti môžete presvetliť s malým či väčším úsilím a financiami. Niekedy dokonca aj obývacia izba potrebuje viac svetla.

Umývajte okná častejšie

Prvé, čo môžete urobiť hneď a s minimálnou investíciou, je umývať viac okna. Nečistoty, ktoré sa usadzujú na skle (zvlášť v mestách s väčším znečistením a prevádzkou na cestách), uberajú svetlo. Zvlášť v temných izbách by sme tak mali čistiť okná častejšie a umožniť tak svetlu, aby sa dostalo dovnútra.

Odstráňte obrazmi a plagáty

Veľkého efekt dosiahnete okamžite, keď dáte dole zo stien obrazy v rámoch, fotografie alebo plagáty, ktoré zakrývajú celé steny a uberajú svetlu priestor, od tmavých obrazov a ich rámov alebo fotografií sa nemôže odrážať a presvetliť tak miestnosť. Vyberte si jeden malý a najmilšie a ten na stene môžete ponechať. Namiesto ďalšieho obrazu umiestnite radšej zrkadlo, dajte ale pozor, aby neodrážalo tmavý kút.

Premýšľajte o účinkoch farieb

Všímajte si, ako na vás jednotlivé farby pôsobia. Ako sa cítite v rôznych miestnostiach, keď ste na návšteve u známych, na školeniach, v kanceláriách a pri ďalších príležitostiach. Postrehli ste, kde vám bolo veľmi dobre a kde naopak na vás všetko padalo? Mohlo to byť aj pôsobením farieb, svetla a šera?

Farby pomôžu s atmosférou v tmavej miestnosti, ktorú vie presvetliť. Stále módna je biela farba, ktorú v malej tmavej miestnosti nemôžete nič pokaziť. Vytvára totiž pocit lepšieho presvetlenia. Môžete sa pohrať s kombináciami odtieňov (budete prekvapení, že je viac bielych) alebo materiálov a povrchových úprav.

SB

Obrázok: Svetlé farby pôsobia vzdušnejším dojmom.


Ak sa vám zdá biela moc nudná, skombinujte ju ešte s nejakou svetlou, treba pastelovú mätovú, svetlo šedú, svetlou teplou žltou. Môžete tiež všetky steny vymaľovať svetlým odtieňom neutrálne farby, ako je espresso, biela káva, šampanská, béžová atď.

Výraznejšie farby sú v tmavej miestnosti vítané, zvlášť ak je celý deň osvetlené umelým svetlom. V takej chvíli totiž môžu vznikať nežiaduce tiene. Sýtejšie farby ich vie absorbovať, a tak pomáhajú navodiť pocit príjemného osvetlenia. Využite je predovšetkým na doplnky.

Podlahy a dvere

V prípade, že sa chystáte meniť taky podlahy a dvere, alebo musíte jednoducho zaobstarať nové, premýšľajte nielen o vhodnom materiáli (stále obľúbenejšie sa stávajú treba vinylové podlahy), ale aj o jeho farbe a dekoru.

Podlaha aj dvere robia totiž so svetlom hotové divy. Tu tiež platí, čím svetlejšie, tým lepšie. Farba dverí nemusí byť zhodná s farbou podlahy, môže sa o nejaký odtieň líšiť. Pokiaľ je to možné, vyberte dvere čiastočne presklené, ktoré prepustí svetlo z vedľajšieho priestoru, väčšinou máte na výber z viacerých typov s viacerými alebo menej sklenenými tabuľkami.

Farby nábytku a jeho umiestnenie

To isté, čo sme písali v odsekoch vyššie, sa týka i nábytku. To znamená, že svetlý nábytok svetlo odráža, tmavý pohlcuje. Najmä veľké kusy zaberajúce celé steny, ako sú knižnice, komody alebo policové diely, nám byt neprosvětlí.

Riešenie máme tri:

  • zredukovať počet kusov,
  • nový nábytok zaobstarať vo svetlých farbách alebo
  • staré kusy pretrieť bielou alebo inou neutrálnou svetlou farbou. Môžete použiť aj béžovú alebo svetlúčko šedú.


Zamyslite sa nad rozmiestnením jednotlivých častí nábytku. Robustný a veľké kusy nepatrí k oknu, vyhnite sa nábytku umiestnenému uprostred, rôznym paravánom a deliacim priečkam.

Minimalizmus pre váš priestor

Chcete sa vo svojej izbe (pracovne) cítiť lepšie a mať pocit väčšej vzdušnosti aj svetla? Potom popremýšľajte, čo tam vlastne nevyhnutne potrebujete, a snažte sa zredukovať to, bez čoho sa zaobídete.

Týka sa to hlavne nábytku a voľne položených vecí - Štós časopisov, ktoré už nikdy čítať nebudete, aj keď ste sa k nim chceli vrátiť, suveníry na poličkách, ktoré vám nerobia radosť a usadzuje sa na nich prach, skrinky, ktoré by sa taky dali vypratať ... Však vy už budete vedieť.

LED osvetlenie do tmavej miestnosti

Na koniec sme si nechali to, čo vás asi napadlo ako prvé - zmeniť, zaviesť, prikúpiť nové osvetlenie. Vhodné umiestnenie svetiel má totiž vplyv na prúdenie pozitívnej energie. Koľko svetla vlastne potrebujete? Najlepšie službu vám urobí LED osvetlenie skombinované tak, aby vám slúžilo v konkrétnej miestnosti. Jedná sa o úsporné osvetlenie, ktoré aj keď bude svietiť každý deň niekoľko hodín, nezvýšia vaše náklady za elektrickú energiu do astronomických čiastok.

Zaujímavým riešením (vyvinutým práve aj s ohľadom na potreby tmavých miestností) sú svetlá s dvomi druhmi čipov, ktoré zabezpečujú prepínanie medzi studeným a teplým svetlom. S nimi môžete svietiť takmer nepretržite.

3obr

Obrázok: Nástenné svietidlo Diamant Zdroj: Ledsolution.cz

 
Príkladom takéhoto riešenia je LED stropné alebo nástenné svietidlo Diamant. Patrí k najhospodárnejšie osvetlenie na trhu. Ku svetlu je priložené aj diaľkové ovládanie, ktorým si môžete pohodlne prepnúť farbu alebo nastaviť intenzitu svetla. Je možné si uložiť aj vlastné nastavenie.

Pretože nástenné LED svietidlá nevytvárajú nadmerné teplo, nehrozí požiar. Nástenné LED svietidlá nie sú náchylná na časté spínanie, preto ich môžete smelo prepojiť s pohybovým čidlom, čo oceníte napríklad na chodbe alebo v predsieni.

Doplnková svetla na prácu

V tmavej miestnosti platí, že čím viac svietidiel, tým lepšie. Výborným riešením na osvetlenie pracovného priestoru sú bodovky využívané najmä v kúpeľniach, v kuchyniach alebo práve v pracovniach. Tie sa ľahko inštalujú na strop, do podhľadov, pod nábytok, skrátka všade, kam potrebujete.

Ak napríklad budete zariaďovať pracovňu vybavenú policami, môžete bodovky zabudovať pod police. Rovnako vám poslúži aj LED pásiky. Kúpte si lampy s tienidlami, z ktorých priame svetlo smeruje do stropu. Aj počas dňa tak docielite jemného svetla, ktoré pomôže tomu dennému presvetliť byt.