LED osvetlenie záhrady

Domů > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa miestnosti > LED osvetlenie záhrady

Vyberte si správne vonkajšie LED svetlá na balkón či záhradu

 

Chýba vám svetlo na záhradnej oslave, ktorá sa pretiahla dlho do noci? Potrebujete posvietiť na cestu od bránky ku vchodu alebo len nesvietiť unikát na záhrade? Potom potrebujete vonkajšie svetlá. Viete, ktoré sú tie pravé? 

Dobre vybrané a umiestnené osvetlenie vám zabezpečí možnosť využívať záhradu v tme a šere. Nie vždy je totiž žiadúca romantika za svitu mesiaca. Vonkajšie svetlá využijete nielen na záhrade, ale aj na terase, príjazdovej ceste, fasáde alebo na balkóne. A nie vždy musia plniť nejakú funkciu, pretože existujú aj čisto dekoračné svetlá. Aby ste neplatili za prevádzku vonkajšieho osvetlenia vysoké sumy, voľte úsporné LED svetlá, ktoré majú dlhú životnosť. Výhodou vonkajších LED svetiel je tiež to, že priťahujú hmyz menej ako halogénové svetlá. Počas letnej grilovačky tak rozsvieteným svetlom neprilákate všetkých hmyzích susedov z okolia.

LED osvětlení zahrady

Vonkajšie LED svetlá pomáhajú za tmy nájsť cestu domov. Foto: ©Depositphotos.com/anterovium

 

Ako vyberať svetlá na záhradu

Pri nákupe svetiel do exteriéru vyberajte podľa toho, čo budete nasvieťovať. K nasvieteniu sochy potrebujete oveľa menej intenzívne svetlo než pre osvietenie terasy či vchodu domu. Nepodceňujte ani osvetlenie bazéna, pretože v zle osvetlenom priestore sa môžete ľahko zraniť. Myslite tiež na bezpečnosť celého systému. Svetlá budú neustále vystavené nepriazni počasia, takže by mali mať stupeň krytia ideálne IP44 až IP68 (tie sú vode i prachu odolné). Čím vyššie je toto dvojčíslo, tým je väčšia vodeodolnosť svietidla.

Porozmýšľajte tiež nad tým, či máte k danému miestu privedenú elektrinu. Ak záhradu ešte len plánujete, je dobré si rozmiestnenie svetiel dopredu premyslieť a nachystať potrebnú kabeláž. Vyhnete sa tak neskoršiemu ťahaniu nevzhľadných káblov, o ktoré by ste mohli zakopnúť. Ak už máte záhradu hotovú a nechcete ju kvôli káblom rozkopať, musíte zvoliť solárne svietidlo či svetlo na baterky. Solárne svetlo cez deň, za slnečného svitu, nabíja svoje akumulátory a v noci potom svieti. Mali by vydržať niečo okolo 8 hodín, záleží však od počasia a ich umiestnenia. Počas krátkych zimných dní sa často nestihnú dostatočne nabiť.

Zvážte aj umiestnenie ovládania svetiel. Pre nasvetlenie balkóna je ideálne nainštalovať ovládanie dovnútra bytu. Osvetlenie cestičiek by malo byť ovládateľné ako od vstupnej bránky, tak i z garáže a hlavného vchodu. Riešením môže byť diaľkové ovládanie alebo automatický spínač pohybu. Svetlo sa tiež môže automaticky zapínať pri zotmení.

Venkovní LED reflektor

Silné svietidlo so senzorom pohybu môže plniť aj bezpečnostnú funkciu. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik

 

Funkčné osvetlenie

Keď na balkón dáte záhradné kreslo či lehátko, k nemu deku, pár kvetov a správne svetlo, máte rázom útulné miestečko na čítanie knihy za teplých letných večerov. Aby ste na knižku či krížovky dobre videli a nemuseli za tmy lúštiť písmenká, nainštalujte si na balkón nástenné LED svetlo alebo využite LED lampičku.

Pri zastrešenom altánku alebo terase najviac využijete stropné osvetlenie, prípadne závesné svetlá či stojacie záhradné lampy. Keď do altánku umiestnite vhodný záhradný nábytok, môžete sa cítiť ako doma v obývačke s tým rozdielom, že budete na čerstvom vzduchu. Vchod do domu či garáže môžete nasvetliť nástennými svetlami, ich inštalácia už však väčšinou vyžaduje vŕtanie do steny. Takzvané LED reflektory so senzorom pohybu využijete tiež ako bezpečnostný prvok. V noci totiž zlodeja oslnia, čím ho môžu vyľakať a odradiť od vlámania

 

Dekoračné osvetlenie

Ako dekoratívne osvetlenie poslúži na záhrade najlepšie moderné LED pásiky. Pre použitie v exteriéri bývajú zaliate do silikónu, takže im nevadí voda ani vlhko. Inštalácia pásikov je jednoduchá, pretože sú väčšinou samolepiace. Navyše nie sú príliš drahé a môžete si vybrať z mnohých farieb a prevedení. Pásiky využijete aj pre funkčné nasvietenie vchodu, chodníkov či schodov.

Na dekoračné nasvetlenie záhrady a jej detailov, ako sú napríklad okrasné kríky, stromy, záhony či sochy, môžete použiť aj LED reťaze (niektoré sú vhodné skôr ako sezónne ozdoba), LED sviečky či rôzne tvarované až gýčovité objekty, ako sú svietiace kamene, trpaslíci alebo žaby. Na nasvietenie hojdačky alebo záhradného altánku môžete použiť aj závesné lucerničky. Okrem týchto svetiel zoženiete tiež svietiace LED nábytkové doplnky, napríklad svetelnú stoličku.

Venkovní LED osvětlení

Dekoračným svetlom môžete nasvietiť napríklad okrasné kríky alebo stromy. Foto: ©Depositphotos.com/Sutichak

Prevádzkovateľ tohto webu LED Solution s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva súbory cookies pre analytické účely a cielenú reklamu. Prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s týmto postupom. Viac o súboroch cookies nájdete tu.